Преди 23 март, когато избухна политическата криза в страната, в Коалицията на националното единство влизаха общо 238 депутати - 186 от Партията на регионите на премиера Виктор Янукович, 31 от Социалистическата партия и 21 от Комунистическата партия. Към коалицията преминаха 11 депутати от опозиционните партии. Това предизвика реакцията на президента Виктор Юшченко, който подписа указ за разпускане на Върховната рада и за насрочване на нови парламентарни избори.
Депутатите, преминали към коалицията на мнозинството, вече се смятат за "независими", посочва ИТАР-ТАСС. Според агенцията това е знак от страна на парламентарното мнозинство, че е готово да преговаря за връщане към т. нар нулев вариант. Той предвижда отменяне на президентския указ, възстановяване на числеността на коалициите според изборните резултати и приемането като закон на Универсала на национално единство.
На състоялото се днес заседание на Съвета за национална сигурност и отбрана президентът Юшченко отказа да приеме предложението на премиера Янукович и на председателя на Върховната рада за връщане към "нулевия вариант".
По-късно Юшченко обсъди по телефона с президента на Русия Владимир Путин политическата криза в Украйна, съобщи ИТАР-ТАСС, позовавайки се на пресслужбата на Кремъл. "В центъра на обсъжданията беше кризисната обстановка в Украйна, предизвикваща сериозна загриженост поради възможните негативни последици от противопоставянето за украинската икономика и социалната сфера, за последователното развитие на руско-украинското сътрудничество", се казва в съобщението на кремълската пресслужба."Подчертана бе искрената заинтересованост от скорошна нормализация на обстановката. В тази връзка бе изразена надежда, че всички клонове на властта в Украйна ще проявят висока отговорност и ще намерят изход от кризата с политически и конституционни методи и конструктивен диалог", се добавя в съобщението.
Върховната рада пък призова папа Бенедикт Шестнайсети да се намеси и да спре намесата на Апостолическата римска църква в Украйна в политическите дела на страната, съобщи Ройтерс.
Някои от високопоставените фигури в украинската католическа църква, в това число и кардинал Любомир Хусар, вчера приветстваха указа на президента за извънредни парламентарни избори като единствения път за излизане от политическата задънена улица в страната, посочва Ройтерс. Призивът на католическата църква бе подкрепен и от главата на една от трите източноправославни църкви в Украйна, които се борят за надмощие сред предимно православното население на страната.
Апостолическата римска църква в Украйна има огромно влияние върху населението в западните части на страната и се обявява открито срещу опитите за сближаване между Киев и Москва – основна тенденция в политиката на сегашното управляващо мнозинство.