Израел предупреди за война в случай на лоша сделка с Иран
Израел предупреди за война в случай на лоша сделка с Иран / Gulliver/Getty Images

Израелският премиер Бенямин Нетаняху предупреди, че евентуална "лоша сделка" с Иран за ядрената му програма може да доведе до война. Негов министър оспори твърденията на САЩ, че са предложили само "скромно" смекчаване на санкциите, предаде Ройтерс.

Преговорите между шесторката (постоянните членки на Съвета за сигурност на ООН плюс Германия) са насрочени да продължат на 20 ноември, като и двете страни са оптимистично настроени след приключилите през уикенда разговори в Женева.

Източник на Ройтерс, който е запознат с обсъжданията, заявява, че на Иран е предложена възможност да продаде петрол за около 3,5 милиарда долара за шест месеца, както и нефтопродукти за 2-3 млрд. долара и злато за 1-2 млрд. долара. Източникът критикува предложението и посочва, че то също така би позволило на Ислямската република да внесе храна и лекарства за около 7,5 млрд. долара плюс други стоки на стойност 5 млрд. долара, които понастоящем са забранени.

Няколко западни дипломати, участващи в преговорите, са отказали да коментират детайли, докато текат обсъжданията, пише БТА. По мнение на един от тях това, че имало предложение, е сериозен напредък. Според европейски дипломат било взето решение всичко да се пази в тайна, защото имало крайни позиции и в двата лагера, които можело да дискредитират процеса и да опитат да дерайлират преговорите.

В реч пред израелския парламент в Ерусалим, премиерът Нетаняху заяви, че продължаването на икономическия натиск върху Иран е най-добрата алтернатива пред другите два варианта, които той определи като лоша сделка и война. По думите му лоша сделка би могла да доведе до "втората, нежелана възможност".

Миналата седмица президентът Обама заяви, че първият етап от всякакво споразумение с Иран щял да включва "много скромно смекчаване на санкциите", което щяло да бъде лесно обратимо. Според израелския министър на разузнаването Ювал Щайниц такова споразумение може да обезсили до 40 процента от ефекта от санкциите, намалявайки натиска върху Техеран да спре ядрената си програма, която според Запада е с военни цели. Това намаление можело да редуцира с между 20 и 40 млрд. долара цената на санкциите за Иран, която сега била около 100 млрд. долара на година.

Говорителката на Държавния департамент на САЩ Джен Псаки обаче опроверга тези данни, като според нея "те са неточни, завишени и не се основават на реалността", предаде ИТАР-ТАСС.