/ Gulliver/Getty Images
Индонезийските власти оповестиха, че самолетът на „Лайън Еър“ се е разбил от силния удар с водата на повърхността на Явайско море. Това бе обявено в интервю за радиостанция Елшинта от ръководителя на Комисията по безопасност на транспорта Соерджанто Таджахоно.

Самолетът Боинг 737 MAX 8 катастрофира около 13 минути след излитането от летището в Джакарта. Полет JT610 е изпълнявал редовен пътнически полет между столицата на Индонезия и град Пангкал Пинанг - административен център на провинция Бангка Белитунг. На борда са се намирали 189 души пътници и екипаж, никой, от които не е оцелял. Разследването още не е предложило никакви версии на случилото се.
 
Изтеглени са данните от намерената черна кутия на разбилия се индонезийски самолет

"Боинг 737 MAX 8 се е разпаднал на части от удара във водата, не са открити следи, показващи разхерметизиране на въздухоплавателното средство в полет", каза служителят. Според него "износване на материалите на самолета също не е установено". Служителят заяви още, че "непосредствено преди момента на контакт с водната повърхност двигателите са работели на пълна мощност, а скоростта на лайнера при падането е била много висока". „Поради тази причина“, продължава той, "радиусът на разпръскване на фрагментите на самолета е много голям".
 
По-рано експерти предположиха, че скоростта на Боинга по време на катастрофата е била около 1000 км/ч.
 
Екипажът на индонезийския самолет поискал да се върне на летището

В неделя Нуркаио Утомо, началник на отдела за предотвратяване на въздушни катастрофи на Комисията по транспортна безопасност, заяви, че експертите са успели да получат информация за последните 19 полета на този самолет от първата намерена черна кутия.

Спасителите продължават да търсят втората, но трудността се крие във факта, че кутията се е оказала потънала в морска почва, дебелината на която е поне един метър.
 

Gulliver/Getty Images


Разбилият се самолет имал технически проблем при предишния си полет

Компанията "Лайън еър" е най-големият нискобюджетен превозвач в Индонезия. Компанията обаче заема едно от последните места в международните класации на авиокомпаниите по безопасност.
БГНЕС