/ gettyimages
Група жени от северната част на Косово, населена главно с косовски сърби, предаде днес на представители на мироопазващите сили на НАТО (КейФОР) писмо, призоваващо командир Йозкан Улуташ да не сваля моста над река Ибър. 

Мостът разделя Митровица на южна част, където живеят албанци, и северна част, където 95 процента от населението са сърби. Мостът е затворен от 25 години и многократно е ставал място на сблъсъци между представители на двете общности. 

В писмото е посочено, че жените се чувстват достатъчно застрашени и без това. В призива се описват  и предизвикателствата за живота и сигурността, пред които са изправени сърбите в Косово и особено жените – от обществената безопасност до проблемите с набавянето на лекарства, стоки и достъпа до пари, с акцент върху недоверието към полицията и влошено състояние на междуетническите отношения, съобщава ТВ Мост, цитирана от Танюг.

Милица Радованович, една от жените, изпратили писмото, заяви пред телевизията, че са изпратили писмото като граждани и че не представляват никоя организация, институция или политическа партия.

Тя добави, че писмото е подкрепено от 415 жени от четири общини в Северно Косово само за един ден.

„Молим командващия на КейФОР за решителна реакция и ясен сигнал, че никакви политически интереси няма да надделеят над интересите на гражданите, които сега са категорично против отварянето на моста“, каза Радованович.

По думите ѝ в писмото са изброени и редица други проблеми, пред които са изправени жените в северната част на Косово.

Тя посочи, че подписалите писмото са представители на различни социални прослойки, сред които лекари, медицински работници, инженери, домакини, психолози, педагози, хора на изкуството, журналисти, университетски преподаватели,
пенсионери, студенти.

Косовските власти обявиха, че възнамеряват да отворят главния мост над река Ибър в идните дни, въпреки че сърбите в Косово настояват, че това застрашава тяхната сигурност.

ЕС, ОССЕ, КФОР и САЩ също са против отварянето на моста и подчертават, че тази тема трябва да бъде част от диалога между Белград и Прищина с посредничеството на ЕС.

Отварянето на моста представлява най-новата инициатива на правителството на Косово, насочена към отслабване на влиянието на Белград върху косовските общини с  предимно сръбско население, наброяващо около 100 000 души, отбелязва Франс прес.

След края на войната в някогашната сръбска област Косово през 1999 година и след обявяването на независимостта на Косово през 2008 г., която Сърбия не признава за разлика от много западни страни, опитите за диалог и нормализиране на отношенията между Белград и Прищина нямат резултат.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня
Цветозар Цаков/БТА