Алексей Навални
Алексей Навални / БГНЕС

На 16 февруари 2024 г. Руската затворническа служба съобщава, че руският опозиционен лидер Алексей Навални е починал на 47-годишна възраст.

Той излежаваше присъди в арктическата наказателна колония с обща продължителност от 30 години по редица обвинения, които той наричаше опити да бъдат заглушени неговите критики срещу президента Владимир Путин.

Съобщението за смъртта му предизвика вълна от реакции в цял свят.

Година след смъртта му Навални не е забравен.

Алексей Навални
БТА

Европейският парламент почете паметта на руския опозиционен лидер.

"Отбелязваме една година от убийството на Алексей Навални след години мъчения и лишаване от свобода в Русия. Алексей Навални беше много неща - той беше лауреат на наградата "Сахаров", изключителен политик и надежда за много хора в Русия и по света", каза Роберта Мецола, председател на ЕП.

Евродепутатът от"Обнови Европа"Бернар Гуета заяви: "Многоуважаеми господин Навални, вие не сте мъртъв".

"Не мога да си представя, че куражът на мъж, който, след като оцелява по чудо след опит за убийство, целува жена си и децата си за сбогом и се качва на самолет, за да се върне в родината си, за да се изправи срещу ужасен и убийствен режим. Фактът, че сме днес тук и говорим за него е доказателство, че той беше и е вдъхновение", каза Никола Прокачинит от Групата на Европейските консерватори и реформисти

Общинските съветници от Демократична България в СОС слагат два билборда пред Руското посолство в памет на опозиционера. Те правят предложение и внасят доклад за преименуването на част от улица „Латинка“, където се намира Посолството на Руската федерация в София, с името - улица „Алексей Навални“.

"Убийството на Навални е нов етап в осъзнаването на необходимостта да противодействаме на режима на Путин най-вече с военна помощ за Украйна, с ограничаване на руското влияние у нас, но и със символични актове.“, посочват още съветниците от ДБ.

Навални билборд
Столичен общински съвет

Преименувани улици вече има в Лондон, Торонто, Тирана, Вилнюс, Осло, Рига, Прага, Рейкявик, Стокхолм, Краков, Гданск и други.

Навални доброволно се завърна в Русия от Германия, където се лекуваше, тъй като беше отровен с нервнопаралитично вещество в Сибир.

Преди смъртта си в руския затвор той пише мемоари за живота и работата си.

„Ще прекарам остатъка от дните си в затвора и ще умра тук. Няма да има с кого да се сбогувам. Всички рождени дни ще се празнуват без мен. Никога няма да видя внуците си. Няма да бъда обект на никаква семейна история. Няма да присъствам на нито една снимка", пише опонент номер едно на Кремъл на 22 март 2022 г.

Навални многократно е питан от служители на наказателната колония, така и от други затворници, защо се е върнал в Русия, като е знаел какво го чака.

"Не искам да изоставя моята страна или да я предам. Ако вашите вярвания значат нещо, трябва да сте готови да ги защитите и да правите жертви, ако е необходимо", отговорил той според последния запис в своеобразния си затворнически дневник с дата 17 януари 2024 г.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня

БТА, БНР