Шефът на германското външно разузнаване БНД обвини проруските сепаратисти в Източна Украйна, че са свалили през юли с ракета земя-въздух малайзийския пътнически полет МН17 с 298 души на борда, предадоха Франс прес и Ройтерс, цитирайки седмичника "Шпигел".
Герхард Шиндлер е съобщил изводите си за разбиването на пътническия Боинг пред парламентарна анкетна комисия на 8 октомври, опирайки се на сателитни записи и снимки, уточнява списанието.
Според Шиндлер проруските сепаратисти в Източна Украйна са откраднали ракетна система земя-въздух със среден обсег "Бук" от украинска военна база и с нея са свалили пътническия самолет на 17 юли.
Тази теза донякъде съвпада с тезата на американското правителство, което също говори за ракета "Бук" тип СА-11, изстреляна от зона под сепаратистки контрол. Вашингтон обаче твърди, че ракетната система е била докарана от Русия и предадена на сепаратистите.
В коментар на продължаващото разследване на холандските експерти шефът на БНД обвини както Русия, така и Украйна, че са фалшифицирали предоставени на следователите улики. Киев и Москва взаимно се обвиняват за разбиването на самолета. Според Украйна той е бил свален с ракета "Бук", която "любезно е била предоставена на бунтовниците" от руския президент Владимир Путин.
Русия пък заявява, че близо до пътническия самолет е имало украински изтребител и че в зоната са били разположени ракетни системи земя-въздух.
Останките на жертвите бяха закарани в Холандия.
Идентифицирани са 272 от тях. Две трети от пътниците са били холандци.
"Тези обвинения срещу нас са лишени от основание", заяви "вицепремиерът" на самопровъзгласената Донецка народна република Андрей Пургин за Интерфакс.
С ракетна система земя-въздух "Бук" могат да боравят само "специалисти на високо ниво, които са преминали обучение за тази цел", увери той.
Още през юли представители на американското разузнаване допуснаха, че е възможно самолетът да е бил свален погрешка от зле обучени специалисти.
"Бившите миньори, които днес защитават родината си с оръжие в ръка, нямат нито познания, нито умения да боравят с толкова високоусъвършенствана система", заяви Пургин.
Според сп. "Шпигел" германската федерална прокуратура в Карлсруе е започнала разследване на самолетната катастрофа в Украйна с мотива, че това може да се окаже военно престъпление, което би попаднало под универсалната компетенция на германското правосъдие, независимо от националността на заподозрените и мястото на деянието.
Източник: БТА