Франция позорно се е провалила в борбата срещу тютюнопушенето, която трае вече повече от 20 години. От 1991-а, когато обществените сгради за пръв път са заставени да отделят помещения за непушачи, до днес, броят на пушачите в страната е спаднал с едва 1% - от 35% на 34% от населението. Тези статистики и заключения са публикувани в подробен доклад изготвен от държавната Сметна палата.
В него се изтъква, че пушенето е най-голямата причина за смъртност, която би могла да се избегне, сред французите. 73 000 души годишно, или 200 на ден, умират във Франция ежегодно от болести свързани с цигарите. Докладът на Сметната палата сравнява френските статистики с тези във Великобритания, където през последните 10 години броят на пушачите в страната е спаднал от 30% на 20%.
Цялостна забрана за пушенето на обществени места беше въведена във Франция точно преди пет години, откогато всъщност има 2-процентов скок в броя на пушачите.
Председателят на Сметната палатата Дидие Миго казва, че френското правителство няма конкретна политика срещу тютюнопушенето, а малкото усилия, които се полагат, по никакъв начин не са структурирани. Освен това, държавата е допуснала голяма грешка през целия период на борба с цигарите, обяснява Миго, а именно, че влива огромни средства в това да субсидира бизнеса за загубените му печалби. Тези средства не само са насочени в полза на грешната цел, а и са тройно по-големи, отколкото сумата, с която се финансира борбата с пушенето.
Френското общество не е запознато с рисковете, като се забелязва скок сред жените и малолетните пушачи. Нужно е, обяснява Миго, оттук нататък средствата да се съсредоточат в това да се помага на хората да спрат или изобщо да не пропушват. Трябва строго да се забрани продажбата на цигари на малолетни и пушенето на обществените места, добавя той.
Липсата на ефективен контрол е основен проблем. Според анкета през последната половин година 2/3 от французите са се сблъсквали с хора, които пушат на непозволени места, а за половината от тези хора, това е било на работните им места. Мария Кадена, от организацията „Права за непушачите”, казва, че това се случва, защото органите на властта са неактивни против тютюнопушенето - през 2008-а във Франция са организирани едва 600 акции срещу пушенето, в сравнение с 25 000 акции в Ирландия.
Според председателя на Националния комитет срещу тютюна - Ив Мартине, единствения начин Франция да се пребори с проблема е да се вдигнат акцизите и другите данъци, налагани върху цигарите, както прави Великобритания. Миго и Мартине също така похвалиха усилията на правителството в Лондон за начина, по който обучава младите против порочния навик. Всичко зависи от нагласата на хората, обяснява Каденас - в Ирландия, хората вече просто са свикнали, че присъствието на цигарения дим на обществените места е недопустимо явление - а във Франция, този начин на мислене просто не съществува.