Докладът на ЕК: Борете престъпността или клауза!
Докладът на ЕК: Борете престъпността или клауза! / снимки: Sofia Photo Agency, Надя Коцева

Напредъкът на България в борбата с корупцията е недостатъчен и има опасност в бъдеще Европейската комисия да наложи на София санкции, ако не бъдат изпълнени препоръките на Брюксел. Това стана ясно от думите на заместник-председателя на Европейската комисия и комисар по правосъдието и вътрешните работи Франко Фратини.

ЕК одобри докладите за двете страни, които са предупредени, че няма място за самодоволство, въпреки известен напредък в отстраняване на пропуските в реформирането на съдебната система и вътрешния ред.

"България и Румъния имат напредък, но им предстои още много работа в реформирането на съдебната система и в борбата с корупцията", заявява Европейската комисия в докладите за напредъка на двете страни.

Пропуски има в редица сфери – съдебната система, управлението на европейските фондове и сигурността на храните за двете страни, а за България – авиационната сигурност.

Комисията смята, че е рано да се взимат решения за евентуални санкции или за отказ от заплаха със санкции към двете страни, присъединили се към ЕС на 1 януари.

„Нашата цел е да подпомогнем България и Румъния да постигнат резултати, а не да ги обвиняваме”, заяви заместник-председателят на Европейската комисия Франко Фратини във видеоконферетна връзка от Брюксел.

Министърът по европейските въпроси Гергана Грънчарова оцени доклада като „балансиран и обективен”. На съвместна пресконференция с ръководителя на представителството на Европейската комисия в София Майкъл Хъмфрис, Грънчарова подчерта, че основният извод от доклада е, че „напредъкът на България, без да е чудо, доказва, че механизмът за сътрудничество между София и Брюксел е успешна практика”.

По думите на Грънчарова докладът е свидетелство за „по-високите цели, които всички в България сме си поставили”. Това са модерна съдебна система, по-малко корупция и повече сигурност за хората.

„Оттук-нататък пътят е един – работа, партньорство и доверие”, каза министър Грънчарова.

От своя страна Майкъл Хъмфрис отбеляза, че напредъкът на България е налице и не бива да се подценява. По думите на Хъмфрис конкретните действия отнемат време, но в някои области наистина напредъкът е по-малък. „Именно там трябва да концентрирате усилията си сега”, допълни Хъмфрис. Според него, в крайна сметка страната ни ще постигне успех и ще изпълни критериите на ЕС, тъй като има ясна воля затова.

Наблюдението над двете страни, което досега няма прецедент в историята на ЕС, ще продължи и може да доведе до санкции, като непризнаване на решенията на българското и румънското правосъдие или намаляване на някои европейски финансови помощи. Следващият доклад на ЕК за България и Румъния за напредъка в правосъдието и вътрешните работи ще бъде изготвен през лятото на 2008 г.