Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви широкообхватни "реципрочни мита" за страни от целия свят. Това предизвика реакции от световните лидери.
Тръмп наложи мита: За ЕС митническата ставка е 20%, за Китай – 34%
Европейският съюз
ЕС е готов да реагира на новите мащабни американски мита, предупреди председателя на ЕК Урсула Фон дер Лайен, но призова президента на САЩ Доналд Тръмп да отговори на опасенията си чрез диалог, предаде АФП.
"Дълбоко съжалявам за този избор. Изглежда, че в безредието няма ред. Няма ясен път през сложността и хаоса, които се създават, тъй като са засегнати всички търговски партньори на САЩ", заяви фон дер Лайен.
Тя добави, че ЕС е "готов да реагира".
"В момента се подготвяме за допълнителни контрамерки, за да защитим интересите и бизнеса си, ако преговорите се провалят", каза Фон дер Лайен.
На 2 април Тръмп представи особено строги мита за основните си търговски партньори Китай и Европейския съюз в така наречения от него "Ден на освобождението". Цифрата за ЕС е 20% и идва, след като преди това Тръмп наложи мита върху вноса на стомана и алуминий, както и на автомобили и автомобилни части.
Блокът обаче настояваше силно за разрешаване на търговските опасения на Тръмп чрез диалог.
"Съществува алтернативен път. Не е твърде късно да се справим с опасенията чрез преговори", каза тя.
"Това ще се усети веднага. Милиони граждани ще се сблъскат с по-високи сметки за хранителни стоки. Лекарствата ще струват повече, както и транспортът. Инфлацията ще се повиши", предупреди тя.
В Европа също така има опасения, че по-високите мита на Тръмп ще доведат до наплив на евтини стоки от други държави, особено от Китай.
Фон дер Лайен заяви, че ЕС ще "следи отблизо какви косвени последици могат да имат тези мита" и обеща да защити промишлеността на континента. "Европа ще застане на страната на пряко засегнатите", обеща тя.
Бернд Ланге, който оглавява търговската комисия на Парламента на ЕС, заклейми "необоснованите, незаконни и непропорционални мерки" на Тръмп. "Надявам се, че тази администрация наистина се интересува от взаимодействие с ЕС, но не съм уверен", добави Ланге.
Китай
Китай заяви, че "категорично се противопоставя" на новите мащабни американски мита върху износа си и обеща "контрамерки за защита на собствените си права и интереси". Министерството на търговията в Пекин заяви, че тези мита "не са в съответствие с международните търговски правила и сериозно увреждат законните права и интереси на съответните страни".
То призова Вашингтон "незабавно да ги отмени", като предупреди, че те "застрашават световното икономическо развитие", нанасяйки вреда на интересите на САЩ и на международните вериги за доставки.
Той също така обвини Съединените щати в "типична едностранна практика на тормоз".
Тръмп представи особено стряскащи мита в размер на 34% за Китай, един от най-големите му търговски партньори, а за Китай ще се прилага и 10-процентна базово мито за всички държави. Това идва в допълнение към наложената миналия месец ставка от 20%.
Пекин отговори на тези мита с налози в размер до 15% върху редица селскостопански стоки от САЩ, включително соя, свинско и пилешко месо.
Американските мита заплашват да навредят на крехкото икономическо възстановяване на Китай, който се бори с дългогодишната дългова криза в сектора на недвижимите имоти и с трайно ниското потребление.
САЩ също така наложиха мита в размер на 25% върху вноса на стомана и алуминий.
Китай е водещият производител на стомана в света, въпреки че не е основен износител на продукта за САЩ.
Япония
Японският министър на търговията заяви, че е казал на американския си колега, че новите широкообхватни мита, включително 24-процентната такса върху японския внос, са "изключително неприятни за съжаление", предаде АФП.
Японските фирми са най-големите инвеститори в Съединените щати, но Токио се провали в опитите си да си осигури освобождаване от митата на американския президент Доналд Тръмп.
"Предадох, че едностранните мерки за митата, предприети от Съединените щати, са изключително неприятни, и отново настоятелно призовах (Вашингтон) да не ги прилага спрямо Япония", заяви пред репортери Йоджи Муто, министър на търговията и промишлеността.
Той каза, че е направил коментарите в разговор с министъра на търговията на САЩ Хауърд Лутник преди обявяването от Тръмп на новите повсеместни мита.
"Обясних също така подробно как американските мита ще се отразят неблагоприятно на икономиката на САЩ, като подкопаят капацитета на японските компании да инвестират в Съединените щати", каза Муто.
"Проведохме откровена дискусия относно начините за осъществяване на сътрудничество в интерес както на Япония, така и на Съединените щати, което не разчита на мита", добави той.
Говорителят на правителството Йошимаса Хаяши също заяви, че мерките могат да противоречат на правилата на Световната търговска организация (СТО) и на търговския договор на двете страни.
"Имаме сериозни опасения относно съответствието със споразумението на СТО и търговското споразумение между Япония и САЩ", заяви главният секретар на кабинета Хаяши.
През февруари Тръмп беше домакин на министър-председателя Шигеру Ишиба за очевидно приятелски и плодотворни разговори, като в съвместното изявление се приветства "нова златна ера за американско-японските отношения".
Япония също така не успя да си извоюва изключване от 25-процентните мита върху вноса на автомобили, които трябва да влязат в сила по-късно на 3 април.
Миналата година автомобилите представляваха около 28% от износа на Япония за САЩ на стойност 21,3 трилиона йени (142 млрд. долара), а около 8% от всички японски работни места са свързани със сектора