/ ThinkStock/Getty Images
Черен трюфел от френската област Перигор за пръв път бе отгледан във Великобритания в резултат на климатичното затопляне, оповестиха учени от Кеймбриджкия университет и фирмата Mycorrhisal Systems, цитирани от АФП.

Най-скъпите храни на планетата

Черният трюфел с научното название Tuber melanosporum се среща най-вече в Югозападна и Югоизточна Франция, но също в Испания и Италия.
 
През месец март черен трюфел за пръв път бе отгледан в Монмътшър в Южен Уелс в рамките на програма, лансирана от въпросната фирма и местни фермери. "Става въпрос за най-северната област, в която някога са събрани черни трюфели", отбелязаха учените.
 
Трюфелите въздействат с наркотик върху кучета и прасета

"Вестта показва, че резистентността на трюфелите е по-голяма, отколкото се предполагаше досега", заяви Пол Томас от университета в Стърлинг, Шотландия. "Това вероятно е станало възможно в резултат на климатичните промени, след като някои райони са се приспособили към отглеждането на тези видове", поясни той.

За още любопитни новини харесайте страницата ни във Facebook тук
БТА
Добави ни в предпочитани източници в Google