Слънцето ще стане по-студено и мрачно до 2050 г., прогнозират астрономи от Калифорнийския университет в Сан Диего. Това съобщава сайтът Phys.org, който се позовава на Astrophysical Journal Letters.
Според учените тези изменения ще бъдат резултат на "големия минимум" на слънчевата активност - периодично събитие, по време на което слънчевата активност намалява, образуват се по-малко петна и спада силата на излъчване в ултравиолетовия диапазон.
По време на изследването специалистите анализират 20-годишното поведение на сходни със Слънцето звезди и на основата на тези данни стигат до извода, че нашата звезда ще помръкне към средата на 21 в.
Слънчевата активност се увеличава и намалява с периодичност 11 години. При това, според изчисленията на астрономите, към 2050 г. температурата на Слънцето може да спадне до т.нар. маундерски минимум, регистриран в периода от 1645 до 1715 г. Тогава, според изчисленията на астронома Едуард Уолтър Маундер, вместо обичайните 40-50-хиляди слънчеви петна, на повърхността на светилото са се образували общо само 50 петна.
Този исторически отрязък често се свързва с т.нар. "малък ледников период", но не всички учени са съгласни с това мнение. Според противниците на тази теза дори при силно спадане на слънчевата активност, няма как да се получи глобално застудяване.