Приготвянето на пици дълго време беше считано за почетен занаят, предаван от поколение на поколение в Италия. Но въпреки рекордната безработица днешните италианци са прекалено горди, за да правят пици. Страната, измислила пиците Калцоне, Капричоза и Маргарита, изпитва остър недостиг на квалифицирани пицари. Данни на бизнес федерацията Фипе показват, че Италия отчаяно се нуждае от поне 6000 пицари.
„Въпреки икономическата криза и безработицата, намирането на пицари се оказва трудно”, съобщи асоциацията в свой доклад. А заради икономическата криза търсенето на евтина храна, тип фаст фуд, рязко нараства.
В големите пица градове това продължава да е най-достъпната и най-подходяща храна за офис служителите в обедната им почивка, която носи годишен оборот от 9 млрд. евро. Но макар безработицата сред младите италианци да достига 35%, те вече не искат да се занимават с този занаят заради дългото работно време и ниското заплащане и той вече се смята за работа за имигранти.
Поради това чужденците заемат все повече места в 50 000-те пицарии в Италия, като египтяните се оказват доминираща сила сред 240 000-те пицари, които печелят 1000 евро на месец. „Работата е тежка, защото работим от сутринта до 9 часа вечерта и си изправен по цял ден, а главата ти е в гореща фурна. Младите италианци вече не искат да вършат тази работа. Те имат всичко - коли, дрехи. Преди не беше така. Хората нямаха нищо и трябваше да работят усилено”, споделя Алам Раби, който пристигнал в Италия от Кайро през 1990 г. и сега ръководи собствена пицария в Рим, посочва БГНЕС.
„Не сме останали много. По-възрастните поколения умират, а младите италианци не искат да вършат тази работа, защото не искат да работят за толкова ниска надница”, казва един от местните пицари в Рим Винченцо Де Митис, който има собствена пицария в квартал Монти в италианската столица.