Човечеството винаги се е мислело за по-висшe и по-специално от всички останали, които обитават планетата земя.

Но дали е така?

Да разглеждаме човечеството чисто физично, от нещата, които можем да пипнем и видим:

Чисто химически нашето тяло е изградено от 65% кислород, 18% въглерод, 10% водород, 3% азот и в останалите 4% има много различни елементи, от които имаме в много малко количество.

От същите елементи са изградени и животните и растенията, което означава, че не сме толкова по-различни от тях.

Нека открием друга разлика между живата и не живата природа - ние еволюираме, движим се, издаваме звуци. Под ние разбирам и растенията и животните, като изключим, че растенията не издават звуци. Вече започваме да виждаме, че на основно ниво сме доста еднакви.

Нещо, заради, което се смятаме за по-висши от животните и растенията са чувствата.

С времето обаче сме научили, че и животните чувстват страх, любов, могат и да разсъждават, да решават проблеми даже. Всъщност има животни, които имат абсолютно същите като нашите мозъци, но в умален вариант.

Какво стана с растенията обаче? Не може растенията да чувстват, нали? От години насам най-различни проучвания доказват, че всъщност растенията не са кой знае колко по-различни и в това отношение. Вече знаем, че растенията имат памет, могат да чувстват и комуникират по между си. И ако това ви звучи нелепо - не желая от вас да ми повярвате просто така. Проверете за себе си.

Дали това, което сме свикнали да определяме като живо е просто много много сложна химична и физична реакция или има и нещо по-спецално, което науката никога няма да разбере?

Все пак в тялото ни се случват трилиони трилиони различни неща всяка секунда, а когато те спрат да се случват - умираме. И след като всичко във вселената е изградено от едни и същи неща - всичко във вселената мъртво ли е или живо?

Вижте още от  научно-популярната поредица "По-умней":

Не бъди овца, замисли се

Може ли от конопа да се направи гориво (ВИДЕО)

Чрез заблуда към успех