/ Thinkstock/Getty Images
НАСА засне най-красивата и силна буря в Слънчевата система. Американският космически апарат „Джуно” прелетя над бурята късно вечерта в неделя, предлагайки на човечеството поглед върху една от най-забележителните гледки в Слънчевата система, а именно т.нар. „Голямото червено петно”, разразяващо се на най-голямата планета от системата.


„Стотици години наред учените наблюдават, любопитстват и теоретизират относно „Голямото червено петно” на Юпитер. А сега имаме най-страхотните снимки на света”, сподели вълнението си Скот Болтън - главният изследовател на „Джуно” от Югозападния изследователски институт в Сан Антонио.


Сега планетолозите са екзалтирани от мисълта, че вече ще могат да научат повече за факторите, предизвикващи бурята. По думите на Болтън обаче, това ще отнеме известно време, тъй като е необходимо първо да се анализират данните от „Джуно”, които космическият кораб е иззел, докато е преминавал на 9000 км височина от бурята.

Телескопът Хъбъл засне последствията от Големия взрив

„Тези дългоочаквани снимки увековечават „перфектната буря” в изкуството и науката”, каза и Джон Грийн – ръководителят на отдела по планетология в американската агенция за космически изследвания по повод новата находка.

"Избягала" черна дупка разказва за вселенски катаклизъм

През април тази година диаметърът на „Голямото червено петно” е бил 16 350 км – близо 1,3 пъти размера на Земята. По данни на НАСА то съществува повече от 350 години и представлява антициклон около център на високо атмосферно налягане. Според някои то е забелязано за първи път от италианския астроном Джовани Доменико Касини през 1665 година.
 
БГНЕС