Астрономи от НАСА обявиха, че са засекли нещо, което прилича на гейзери водна пара на замръзналата повърхност на Европа - една от луните на Юпитер, под която се знае, че има океан.
Наблюденията, осъществени с помощта на ултравиолетови лъчи от космическия телескоп "Хъбъл" увеличават възможността да се съберат проби от тази вода и лед, без да е необходимо на повърхността да каца робот, който да пуска сонда.
Monday, we’ll announce new findings from Jupiter’s moon Europa. Spoiler alert: NOT aliens: https://t.co/89qj23DM6Y pic.twitter.com/d7cSuBBXZz
— NASA (@NASA) September 25, 2016
"Океанът на Европа се счита за едно от най-обещаващите места в Слънчевата система, където може потенциално да съществува живот", подчертава Джеф Йодер, и.д. директор на направление "Научни мисии" в НАСА.
"Ако съществуването на тези гейзери се потвърди, това ще предостави друг начин за събиране на проби от водата, която се намира под леда", каза той.
Тези струи водни пари може да достигат височина до 200 км. Два екипа учени, използващи различна методология, с помощта на спектрограф на "Хъбъл" са стигнали до едни и същи заключения относно възможността да има такива гейзери с водни пари.
Possible water plumes on Europa caught by @NASA_Hubble could make exploration of this icy moon easier.https://t.co/HOCAnq9MiQ pic.twitter.com/DjwAQQ7TSK
— NASA Goddard (@NASAGoddard) September 26, 2016
Ако тези наблюдения бъдат потвърдени Европа ще бъде втората луна в Слънчевата система с такъв феномен.
През 2005 г. сондата „Касини" на НАСА засече изригване на водни пари от повърхността на естествения спътник на Сатурн Енцелад. Европа има огромен океан, който съдържа два пъти повече вода от всички земни океани заедно, който обаче се намира под изключително твърд лед, чиято дебелина на този етап е неизвестна.
NEWS RECAP: Potential water plumes seen on Jupiter's moon #Europa! https://t.co/qhwdiVRbnQ pic.twitter.com/0zJHZaSBLu
— Hubble (@NASA_Hubble) September 26, 2016
Източник: БГНЕС