Точно такъв е случаят с откриването на гробницата на Ксин Дзуй, станала известна като Дамата от Дай - китайска благородничка и съпруга на Ли Чанг, маркиз на Даи и водач на Кралство Чанша по време на династията Хан в древен Китай. Тялото й е намерено в едно от най-добре запазените състояния на мумификация, откривани някога в историята.
At over 2,000 years old, Xin Zhui, also known as “Lady Dai”, is a mummified woman of China’s Han Dynasty (206 BC-220 AD) who still has her own hair, is soft to the touch, and has ligaments that still bend, much like a living person. She is widely known as the best preserved mummy pic.twitter.com/xgaTi8Bztu
— Brittany🖤🕷🖤 (@Pineapple2417) March 26, 2022
Коя е Дамата от Дай и как е живяла тя?
Откриването на мумия в подобно състояние е забележително и ни разкрива много за миналото на цивилизацията ни. Въпреки това, археолозите се нуждаели от нещо повече от мумифицираното й тяло, за да нарисуват пълна картина на живота на тази жена. За щастие, нейната гробница също им помогнала да определят коя е била Дамата от Дай.
Китайската благородничка е живяла преди около 2200 години. Или иначе казано, мумията й се е запазила над 2 хилядолетия. Дамата умира между 178 и 145 пр. н. е. на около 50-52 годишна възраст.
Вътре в гробницата и около мумията археолозите откриват бродирани копринени дрехи, изискани ръкавици, подправки, цветя, ароматни пръчици, кутии с козметика, музикални инструменти и книги, както и таблетки за здравето. Става ясно, че Дамата от Дай е водила луксозен начин на живот, който е искала да отнесе със себе си в отвъдния живот.
This Chinese woman has been preserved for over 2,100 years- called Xin Zhui, also known as Lady Dai, is a mummified woman of Han dynasty.
— Archaeo - Histories (@archeohistories) August 21, 2021
According to an autopsy, passed away due to a heart attack at age of 50 and experts have put it down to her lavish lifestyle as a Marquis. pic.twitter.com/GI3SHh5Rnc
Това което изумява археолозите обаче, било състоянието, в което са открити останките й. Тялото било толкова добре запазено, че приличало на някой, който наскоро е починал. Още по-странно станало, след като при ексхумацията се разбрало, че кожата на китайската благородничка все още е мека и еластична, ставите й са гъвкави и дори космите в носа и миглите й били непокътнати. В хранопровода, стомаха и червата й са открити несмлени семена от пъпеш.
Най-изумително било откритието, че 2200 години след смъртта й, във вените на Дамата от Дай все още имало кръв. Учените успяват дори да определят, че кръвната й група била А+.
Състоянието на тленните останки по всяка вероятност се дължало на забележителна мумификация. Дамата от Дай е намерена заровена на около 13 метра под земята в четири саркофага, сложени един в друг подобно на матрьошка. Тя била плътно увита в 20 слоя коприна и потопена в 80 литра неизвестна течност, в чийто състав имало киселина и магнезий. Саркофазите били натъпкани с абсорбиращ влагата въглен и всичко било запечатано с глина, за да запазят мумията от проникването на кислород и бактерии.
Богата, но болна
2200 yr old cosmetic set: from the Tomb of Lady Dai 辛追 Xin Zhui, wife of Li Cang (利蒼), the Marquis of Dai and Chancellor of Changsha Kingdom, during the Western Han dynasty pic.twitter.com/NtLckX2Ugj
— Carl Zha (@CarlZha) June 4, 2020
Извършената детайлна аутопсия на мумията разкрива, че Дамата от Дай е страдала от редица здравословни проблеми, които са довели до ранната й смърт.
Тя водила луксозен начин на живот, който довел до нейното затлъстяване. Очевидно обичала да пирува, но комбинацията от това и липсата на физическа активност са й докарали коронарна тромбоза и атеросклероза. В крайна сметка тя е починала от коронарен сърдечен удар, като в същото време страдала от диабет, високо кръвно налягане, висок холестерол, чернодробно заболяване и камъни в жлъчката.
В гробницата на знатната дама е открита погребална рисунка, на която е изобразена с бастун. Това накарало специалистите да потърсят причината и установили, че Дамата от Дай имала слят диск в гръбначния стълб, заради който имала силни болки в гърба.