Откритието е направено от екип от учени, ръководен от д-р Сабине Гаудзински -Виндхойзер от университета "Йоханес Гутенберг" в Майнц, Германия.
Учените са изследвали останки от плячката и от оръжията на неандерталците, част от които са на 120 хиляди години. Сред тях има и два големи скелета на изчезнал елен лопатар, открити край бреговете на малко езеро в близост до днешния град Хале в Германия.
Неандерталците са били умели ловци, използващи дървени копия, за да поразят плячката си от близко разстояниеThinkStock/Getty Images
Дълго време пораженията по останките са били загадка. С помощта на микроскопия и на балистични тестове екипът е направил и анализирал симулации на лова.
Така изследователите са открили, че неандерталците са се доближавали много близо до плячката и са я поразявали изотдолу, вместо да хвърлят копията си по нея.
Неандерталците са били умели ловци, използващи дървени копия, за да поразят плячката си от близко разстояниеThinkStock/Getty Images
Останки от дървени копия на 300 и 400 хиляди години бяха намерени и по-рано на територията на Германия и Великобритания. Археолозите обаче не успяваха да открият пряка връзка между тях и останките на животните.
Според д-р Гаудзински-Виндхойзер настоящото изследване дава първото доказателство за начина, по който неандерталците са ловували.
"Ловът от близко разстояние е рисков, изисква укритие и група от ловци с много добра координация помежду си", заяви тя. Това навежда учените и на мисълта, че неандерталците са били много умели ловци.