/ Istock
Ако смятате, че не е важно да започнете да кърмите новороденото си още в болницата, помислете отново. Нови изследвания показват, че при бебетата, които са били хранени изключително с кърма по време на хоспитализацията си веднага след раждането, вероятността да развият астма в ранна детска възраст е с 22% по-малка, съобщава ЮПИ.

Резултатите, които ще бъдат представени в неделя на годишната среща на Американската академия по педиатрия в Орландо, Флорида, се запазват дори след корекции относно расата на майката, застраховката, пола на бебето и продължителността на болничния престой.

„Въпреки че хоспитализацията при раждане трае само няколко дни, тя поставя критична основа за започване на кърменето, което впоследствие влияе на честотата на поява на астма в детска възраст“, казва авторът на изследването д-р Лора Плаке Уорд, съдиректор на Центъра за медицина на кърменето в Детската болница на Синсинати.

„Нашето проучване подчертава значението на болничните практики в подкрепа на кърменето изцяло, тъй като тези ранни преживявания могат да повлияят на здравето в дългосрочен план“, допълва тя в прессъобщение от срещата.

Въпреки че е известно, че по-дългите периоди на кърмене без прием на други храни намаляват риска от астма, ползите от кърменето веднага след раждането и преди майката и бебето да напуснат болницата не са толкова добре проучени, отбелязват авторите на проучването.

„Майчиното мляко е оптималното хранене за новородените, а кърмените бебета са с намален риск от развитие на много детски заболявания, включително астма“, казват изследователите. „Проучванията показват, че по-дългите периоди на кърмене осигуряват по-голяма защита срещу астма, но малко проучвания са оценили влиянието на моделите на хранене при раждане в болница върху детската астма.“

В последното проучване 81% от 9649-те новородени са получавали ограничено количество кърма още в болницата, а 31% са получавали само кърма. Общо 5% от тях по-късно са били диагностицирани с астма.

Бебетата, които са получавали само кърма, са имали по-нисък процент на диагностициране на астма в сравнение с тези, които не са получавали никаква кърма или са получавали кърма и друга храна в тези ранни дни. Освен това кърмачетата, чието първо хранене е било с кърма, също са имали по-нисък процент на астма в сравнение с тези, чието първо хранене не е било с кърма.

„Това откритие подчертава необходимостта от по-голям акцент върху подкрепата и насърчаването на изключителното кърмене през първите дни от живота“, казва Уорд и допълва: „Като се фокусираме върху тези решаващи първи дни, можем да повлияем на здравето на децата и потенциално да намалим риска от хронични заболявания като астма.“

Тъй като тези резултати са представени на медицинска среща, те трябва да се считат за предварителни до публикуването им в рецензирано списание.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня
 
Христо Кьосев/БТА