В. Франкфуртер рундшау: Негодуванието в Германия
В. Франкфуртер рундшау: Негодуванието в Германия / netinfo
Негодуванието в Германия от поведението на международна сцена на френския президент Никола Саркози, който сключи споразумение в областта на ядрената енергетика за граждански цели с Либия, продължава, въпреки усилията на Франция да успокои Берлин.

Преди този проект да се конкретизира, Франция трябваше да се консултира с ЕС, Германия и Международната агенция за атомна енергия, заяви германският евродепутат консерватор Елмар Брок пред "Франкфуртер рундшау". "Не може да се окуражават диктаторите, без да са взети превантивни мерки за сигурност, изтъкна Брок.

Париж се опита да отговори на германските тревоги по повод споразумението, уверявайки за пореден път, че са осигурени всички гаранции от гледна точка на неразпространението на ядрените оръжия.

Договорът, който предвижда проучване на възможността на Либия да се достави ядрен реактор за обезсоляване на морска вода, е "горчив хап за Европейския съюз", реагира председателят на комисията за външна политика към Бундестага, християндемократът Рупрехт Поленц в неделното издание на берлинския вестник "Тагесшпигел". Според Поленц, подписаният от Саркози в сряда в Триполи меморандум отслабва способността за действие на ЕС в сферата на външната политика.

Освен това, либийският лидер Муамар Кадафи, който управлява "като диктатор с неограничена власт, остава фактор за несигурност на всички, които имат някакви отношения със страната му", подчерта той. Във връзка с конфликта с иранското ядрено досие, Поленц отбеляза, че е твърде наивно на Кадафи сега да се гласува такова доверие при обратното отношението към Техеран.