Усилията за освобождаването на българските медици в Либия продължават
Усилията за освобождаването на българските медици в Либия продължават / netinfo

Усилията за освобождаването на петте български медицински сестри и палестинския лекар с българско гражданство, които са в либийски затвор от 1999 г., продължиха в Париж на 19 юли, пише електронното издание на френския в. "Монд" в статия, посветена на срещата на еврокомисарката за външните отношения Бенита Фереро-Валднер с френския президент Никола Саркози, състояла се в Елисейския дворец в четвъртък.

В интервю за "Монд" госпожа Фереро-Валднер подчерта, че сега главното препятствие, което трябва да бъде преодоляно, касае юридическата процедура за трансфера на шестимата затворници от Либия за България. София официално предаде на либийските власти в четвъртък искане в тази насока.

"Все още се водят преговори. Европейската комисия работи по въпроса в тясно сътрудничество с българските власти", каза Фереро-Валднер, като по този начин намекна, че бързото решаване на проблема не е гарантирано, коментира френският всекидневник.

Еврокомисарката отрече, че има каквото и да е било разногласие между Брюксел и френския президент по случая с шестимата български медици. Европейски източници обаче упрекнаха Саркози, че се опитва да извлече ползи от освобождаването на българските медици, за което от дълго време преговарят други политици, отбелязва в. "Монд".

От 2005 г. госпожа Фереро-Валднер изигра важна роля в действията на ЕС към либийските власти по случая с шестимата медици, най-вече в учредяването на така наречения "Фонд Бенгази", финансиран и от ЕС, за да предостави медицинско оборудване и помощи в борбата със СПИН, допълва френското издание.

Самата еврокомисарка подчертава, че жестовете за помощ от страна на ЕС за Бенгази - този регион на Либия, травматизиран от драмата на заразените с вируса на СПИН либийски деца, са допринесли за промяната на настроенията сред семействата на болните, припомня в. "Монд".

Дипломати потвърждават, че европейските жестове наистина са изиграли ролята на решаващ фактор в тази тъжна сага. Във внезапното си желание, проявено през 2003-2004 г., да получи реабилитация на международната сцена либийският ръководител в действителност намери начин да успокои духовете в региона на Бенгази, който от дълго време поддържа сложни отношения с централната власт, отбелязва в. "Монд". Именно след жестока кампания на репресии срещу това огнище на опозицията режимът на полковник Кадафи избра да използва като инструмент СПИН-драмата и да съсредоточи местния гняв срещу чуждестранните здравни работници, отбелязва в. "Монд".

ЕК от своя страна се постара да не изплаща директно пари на семействата на заразените деца, за да не изглежда, че изплаща откуп за свободата на българските медици. "Парите, платени на семействата /по един милион долара на болно дете, предоставени от Фондация "Кадафи"/, не са европейски, каза Фереро-Валднер, припомня в. "Монд" в края на обширната си публикация. /БТА/