Споразумението за Бургас-Александруполис ще сближи България и Гърция
Споразумението за Бургас-Александруполис ще сближи България и Гърция / netinfo

Подписаното споразумение за петролопровода Бургас-Александруполис ще сближи още повече България и Гърция, а предвиденото изграждане на терминали в двата пристанищни града ще донесе икономически облаги и за двете страни. Това пише атинският вестник "Елефтеротипия", който коментира, че с този проект "Русия стъпва на Юг, а Гърция на Изток".

Договорът за петролопровода се очакваше да предизвика умерени реакции от страна на Вашингтон и ЕС, но бе обект на критики от компаниите Шеврон, рускобританската ВР и Казахстанската компания. Тези компании приветстваха Москва за споразумението, но искат да им бъде разрешено да произвеждат по-големи количества каспийски петрол, за да не бъдат принудени да прибегнат до конкурентния на руските интереси петролопровод Баку Джейхан, изтъква изданието.

Вестник "Елефтеротипия" отбелязва, че проектът за петролопровода Бургас-Александруполис носи на Гърция не само плюсове, но и минуси. От една страна, петролопроводът извежда Гърция на международната енергийна карта, но от друга, поставя икономическите интереси на дребните предприемачи в Гърция под контрола на руските компании и крие екологични рискове за района, предупреждава вестникът.

В друга публикация вестник "Елефтеротипия" помества оценки за петролопровода на трите парламентарно представени опозиционни партии - социалистическата ПАСОК, Комунистическата партия и Лявата коалиция /Синаспизмос/.

Социалистите оценяват като особено значимо подписването на договора за петролопровода, но едновременно с това искат от правителството в Атина да предостави пълна и всестранна информация в парламента за съдържанието на договора, както и солидни гаранции за опазването на околната среда по време на строителството на обекта.

Гръцките комунисти смятат, че облагодетелствани от проекта ще бъдат големите монополни консорциуми, които ще участват в изграждането на петролопровода.

Лявата коалиция оценява високо приноса на гръцкия премиер Костас Караманлис за този енергиен проект, но в същото време смята, че обектът е свързан и с екологични проблеми, които трябва да бъдат решени. Тази политическа формация обаче се опасява, че е възможно проектът да попадне в частни спекулативни компании, чиято цел била "да завладеят този невралгичен сектор от енергетиката".  /БТА/