Сп. Нейчър: Очертава се сделка за осъдените на смърт медици в Либия
Сп. Нейчър: Очертава се сделка за осъдените на смърт медици в Либия / netinfo

Дипломати изразяват предпазлив оптимизъм и очакват до края на юни да бъде постигната договореност за спасяването на живота на петте български медицински сестри и палестинския лекар, осъдени на смърт в Либия, пише журналистът Деклан Бътлър в онлайн изданието на списание "Нейчър".

В последно време се водят интензивни неофициални преговори между Либия и Европейския съюз, като целта е да се намери изход от силно политизирания случай, посочва Бътлър: "При всеки вариант на сделка предоставянето на хуманитарна помощ за дълготрайно лечение на заразените деца и на подкрепа за техните семейства не трябва да се възприема като индиректно признаване на вина, което би компрометирало защитата на медиците. Ислямският закон позволява вместо наказание да се приема кръвнина".

"Медиците бяха осъдени на смърт на 19 декември 2006 г. Те бяха арестувани през 1999 г., бяха признати за виновни и получиха смъртни присъди през май 2004 г., но Върховният съд на Либия отхвърли присъдата и върна делото за преразглеждане.

Повторното им признаване за виновни предизвика политически и обществени протести в целия свят. Учени твърдят, че медицинските доказателства оневиняват шестимата, и че избухването на епидемията е било предизвикано от заразени медицински консумативи и оборудване. Тези доказателства не бяха приети от съда. Шестимата осъдени обжалват присъдата пред Върховния съд, но засега не е определена дата, до която той ще се произнесе", припомня "Нейчър".

"В делото имаше много фалстартове, но сега дипломатите с предпазлив оптимизъм твърдят, че е постигнат напредък. На 27 май медиците бяха признати за невинни до друго дело за клевета заради отправените от тях обвинения, че полицията изтръгнала от тях признания с изтезания", пише списанието.

"Предприемат се и други политически ходове. Британският премиер Тони Блеър миналата седмица направи прощална обиколка в Африка и се срещна с либийския лидер Муамар Кадафи. Канцеларията на Блеър съобщи, че в разговорите му с Кадафи ще бъде засегнат и случаят с българските медици. Официално Блеър обяви, че сътрудничеството между двете страни е било укрепено - може би това е важен признак, тъй като се знае, че СПИН делото се превърна в препятствие пред започналата интеграция на Либия в международната общност", отбелязва изданието и допълва: "След среща с Блеър представител на семействата на заразените деца демонстрира готовност да се намери решение. В същото време либийското външно министерство разпространи декларация, че продължаващите преговори били насочени към "намиране на решение, което е благоприятно за всички страни".

"В речта след изборната си победа миналия месец новият френски президент Никола Саркози обяви решаването на случая за външнополитически приоритет. А Джордж Буш потвърди в интервю за българската телевизия миналата седмица стремежа на САЩ делото "да бъде решено бързо и по начин, който ще удовлетвори българския народ".

Дипломатите се надяват, че тази активност може да доведе до решение преди срещата на високо равнище на държавните ръководители на страните членки на Европейския съюз, насрочена за 21 юни във Виена - само дни преди да приключи мандатът на

Германия като ротационен председател на ЕС", пише изданието. "Ние високо оценяваме високата дипломатическа активност на Европа", заяви Еманюел Алтит, член на екипа от защитници на медиците. "Преговорите се развиват в правилната посока. Нека кажем, че сега сме по-малко песимисти, отколкото преди няколко месеца", казва Алтит, цитиран от "Нейчър".(БТА)