Случаят с българските медици в Либия – коментари от чуждестранните медии
Случаят с българските медици в Либия – коментари от чуждестранните медии / netinfo

Британският вестник "Индипендънт" и американският "Ню Йорк таймс" посвещават статии на последните събития по случая с българските медици в Либия. "Ню Йорк таймс" проследява целия процес до решението на либийския Висшия съдебен съвет и стъпките, които предстои да се предприемат по силата на споразумението за правно сътрудничество между Либия и България.

"Индипендънт" отбелязва, че семействата на сестрите са в тревожно очакване дали на близките им ще бъде разрешено да се върнат у дома и да приключи осемгодишното им изпитание. Сред роднините има седемгодишно момиченце, което не е виждало баба си и възрастен баща, който получи удар по време на процеса и не знае дали ще доживее да види дъщеря си свободна, посочва всекидневникът и цитира Валентина Сиропуло, която казва на семейството си: "Душата ми е неизлечимо болна, но вярата в доброто и истината, във факта, че съществувате, че има някой, който мисли за мен и когото много искам да видя, ми дава сила да се боря със злото и да продължавам да живея". Изданието обръща внимание също на настояването на американския Държавен департамент пред либийското правителство медиците да се завърнат в родината си, както и на посещението на френския президент Никола Саркози в Триполи.

Френският "Фигаро" също отделя място на предстоящата визита на президента в Либия, и цитира говорителя на президентството, че Саркози е приел поканата и е готов бързо да я уважи, ако с това може да помогне за решаването на случая със заразените деца и българските медици.

Президентът имал колебания дали да замине за Триполи заради непредвидимия характер на Кадафи, пише френският "Либерасион". При обявяването на добрата новина, че за промяната на смъртната присъда с доживотна, президентът се обади по телефона на Кадафи, за да го поздрави. Получи покана да дойде в Триполи и не я отказа, но иска да се увери, че от това ще има резултат, отбелязва вестникът. Саркози, който според приближените му иска да скъса със стила на Жак Ширак, изоставяйки дипломацията на многословието в полза на дипломация на действието, е склонен да бъде настъпателен по проблеми като Дарфур, Ливан или освобождаването на френската заложничка в Колумбия Ингрид Бетанкур, но не иска да рискува с Либия. Причината за това, коментира изданието, е либийското поведение по случая, което представлява предизвикателство към правосъдните норми, дипломацията и логиката. Вчера либийският външен министър Абдел Рахман Мохамед Шалкам спомена нови преговори "в предстоящия период" за гаранциите, които се очакват от ЕС и България за лечението на заразените деца, отбелязва "Либерасион".

Издаваният в Бретан френски регионален вестник "Телеграм", пише, че с активизирането си Саркози е подразнил ЕС. Той цитира специалния пратеник на Брюксел в Триполи Марк Пиерини, според когото двете политически фигури, свършили основната работа по случая, са еврокомисарят за външните отношения Бенита Фереро-Валднер и бившият британски премиер Тони Блеър. Подтекстът е, че в случай на екстрадиране на българските медици е неприемливо те да позволят лаврите да обере Никола Саркози, който така бърза да направи това. Колкото до Кадафи, той иска от Саркози едно-единствено нещо - президентско помилване на зет му Абдула Сануси, осъден през 1989 г. във Франция заради ролята му в атентата със самолета на френската компания ЮТА, взривен през същата година над Нигер. Това е цена, която Ширак никога не би платил, изтъква всекидневникът.