Сейф ал Ислам Кадафи - централен посредник в случая с българските медици
Сейф ал Ислам Кадафи - централен посредник в случая с българските медици / netinfo

Синът на либийския ръководител Муамар Кадафи, 34-годишният Сейф ал Ислам, който посредничи в случая с българските медицински сестри, се е намесвал неколкократно в международни преговори чрез своята "Фондация за развитие".

Семействата на жертвите на СПИН заявиха, че са се съгласили на обезщетения от по един милион долара за всяко болно дете, договорени чрез фондация "Кадафи". Вчера фондацията продължаваше да действа за ускоряването на процедурата, която да доведе до развръзка и отменяне на смъртните присъди срещу българските медицински сестри и лекаря, задържани в Либия.

Редовно представян за приемник на баща си, този влиятелен човек, който не заема официална длъжност и отрича да храни политически амбиции, претендира да е преди всичко хуманитарен посланик, както в Либия, така и по цял свят, чрез създадената от него през 1997 г. благотворителна асоциация.

Роден на 25 юни 1972 г. в Триполи, "Мечът на исляма" (както се превежда името му) е най-големият син на втората съпруга на либийския лидер и третото от осемте му деца.

През 1995 г. се дипломира като инженер-архитект в университета "Ал Фатех" в Триполи, откъдето и прозвището "инженер Сейф". Тогава баща му възлага да проектира голям комплекс, съдържащ хотели, джамия и жилищни сгради.

Пет години по-късно този снажен млад мъж с поведение на плейбой продължава образованието си, като следва мениджмънт във Виена и получава диплома от тамошният "Интернешънъл бизнес скул" (International Business School). От това време датира трайното му приятелство с Йорг Хайдер, водач на австрийската популистка десница, който поддържа "добри отношения с почти всички политици от европейските крайнодесни партии".

Накрая дооформя университетската си кариера с докторат в Лондонския институт по икономика (London School of Economics).

Видна личност в Триполи, където се впуска в света на бизнеса, Сейф ал Ислам се появява на международната сцена през 2000 г., когато фондацията му преговаря за освобождаването на западни заложници, задържани от група ислямски екстремисти във Филипините.

Сейф ал Ислам, който говори английски, немски и малко френски, изразява се спокойно и умерено, е представен в печата като новото, заслужаващо уважение лице на дълго обвинявания в подкрепа на тероризма режим.

Пак той договори споразуменията за обезщетяване на семействата на жертвите от атентата над Локърби през 1988 г. и самолета на френската компания ЮТА, взривен през 1989 г. над Нигер.

Ключова фигура на неофициалната дипломация на страна, загрижена да нормализира отношенията си със Запада, той участва редовно и във вътрешната политика. През 2003 г. фондацията му публикува доклад за нарушенията на правата на човека в Либия, в който се заклеймява малтретирането на затворници.

Напоследък синът на либийския лидер поведе кампания за отварянето на страната му за частните медии, призовавайки за "освобождаване на медиите от контрола на държавата".

Сейф ал Ислам е ерген с висока миза, привързан към белите лъвове, отглеждани като домашни любимци. Той е любител на подводния риболов, лова със соколи и конните разходки, и се отдава на живопис./БТА/