Но този проект, наред с няколко различни американски сценарии за заемане с проблема с терористичните бази, продължават да са възпрепятствани от бюрократичните борби във Вашингтон, твърдят висши военни, запознати с плановете. Трябва да има план, един-единствен.
Това е, което се опитваме да постигнем сега, обясни един от тях. Сред спорните въпроси е кой американски ръководител да одобрява операциите в граничещия с Афганистан регион, където условията са сурови и цари беззаконие.
Пентагонът се стреми към по-голяма свобода да извършва операции, които да координира с Държавния департамент.
Началникът на американското командване на специалните операции адмирал Ерик Олсън посетил Пакистан миналия месец и обсъдил с президента Первез Мушараф и с високопоставени военни ръководители по какъв друг начин могат американските въоръжени сили да помогнат в борбата срещу, по думите му, много сложното бунтовническо движение, довери американски военен представител. Позицията на Държавния департамент е, че американският посланик трябва да одобрява всяка операция в Пакистан.
Задънената улица, в която са изпаднали двете министерства, се оказала препъни-камъкът на проведената миналата седмица среща, въпреки че тези разногласия са известни още от 2002 г. Пръв за срещата, на която присъствали председателят на Съвета на началник-щабовете на въоръжените сили адмирал Майкъл Мълън и други високопоставени съветници по въпросите на националната сигурност, съобщи вестник "Ню Йорк таймс". Служители на администрацията потвърдиха за нея, но говорителите на Пентагона, ЦРУ и Държавния департамент отказаха да говорят по въпроса. Понастоящем главните усилия на Съединените щати в борбата срещу бунта в Пакистан се състоят от пакет от многогодишна икономическа и военна помощ, която сега започва да бъде предоставяна. Целта на военната е да бъде подобрена подготовката и оборудването на пакистанския Граничен корпус, който оперира в племенните райони, и да бъде ускорено обучението на елитните подразделения на пакистанската армия от американските специални части. Американският министър на отбраната Робърт Гейтс предупреди наскоро, че сигурните убежища на Ал Кайда и талибаните представляват сериозен проблем. Един от основните приоритети в отношенията ни с правителството на Пакистан е да работим заедно с оглед на това... какво могат да правят те самостоятелно, как можем да работим с тях, за да им помогнем да бъдат по-ефективни, и дали има случаи, при които трябва да предприемем действия сами, обясни Гейтс пред комисия на Камарата на представителите. В Пакистан от седмици набират сила спекулациите, че администрацията на Буш ще действа едностранно в Северозападната гранична провинция, за да противодейства на нарастващото присъствие там на Ал Кайда. Някои американски военни източници коментираха, че макар и лишени от съдържание, подобни спекулации въпреки това служат за намаляване на политическата цена на всички американски действия. От друга страна, някои пакистански наблюдатели предупреждават, че едно по-видимо американско присъствие почти със сигурност ще има отрицателни последици за Мушараф. То ще даде на екстремистките ислямски партии силен коз срещу умерените, по-специално в северозападните територии, прогнозира Шуджа Наваз - базиран във Вашингтон пакистански журналист и писател. (БТА)