Немскоезичният печат за развоя на СПИН-процеса в Либия
Немскоезичният печат за развоя на СПИН-процеса в Либия / netinfo
Съдбата на шестимата медици в Либия след решението на либийския Върховен съдебен съвет да замени смъртните присъди с доживотен затвор и възможностите за трансфер на медиците в България продължават да заемат централно място в коментарите на немскоезичния печат.

"Кръв срещу пари" гласи заглавието на анализа в германския в. "Берлинер цайтунг". С право можем да наречем целия СПИН-процес един фарс, тъй като Либия често прилича на държава-оперета, пише вестникът. Но въпреки странните си публични изяви либийският лидер Муамар Кадафи остава твърд деспот, отбелязва той. С решението на ВСС Кадафи си спаси реномето, а също остави и други да платят - Европейския съюз, САЩ и България, които помагат по хуманитарни съображения, сочи изданието.

Лековерната западна общественост сега може да отпразнува завръщането на Либия на международната сцена и окончателното преобразяване на бившия терорист Кадафи в държавник. Има много причини вече да не презираме Кадафи, като например факта, че той не е ислямистки екстремист и време категорично осъжда Ал Каида, пише "Берлинер цайтунг".

В общи линии на фона на заплашения от ислямски фундаментализъм арабски и северноафрикански регион Либия е истински оазис, който полага усилия за по-добри отношения със Запада. Европа най-много има интерес от Либия като производителка на петрол и газ, отбелязва вестникът.

Макар човешката трагедия още не е приключила, Либия вече може да се подготви за по-нататъшно подобряване на отношенията си със Запада, пише "Тагесшпигел". Либийският газ и петрол вероятно са една от причините френският президент Никола Саркози да обръща толкова голямо внимание на трагедията с медиците, коментира вестникът и припомня, че във вторник очакват Саркози в Триполи, където френският държавен глава ще се застъпи за връщането на медиците в България.

Решението на либийския ВСС да отмени смъртните присъди на медиците е добра новина, но осъждането на доживотен затвор може да даде начало на пореден "доживотен" кръг от недостойния пазарлък, пише берлинският всекидневник "Тагесцайтунг". Затворените в Либия медици могат и трябва да бъдат прехвърлени в България, но това засега не става. Това буди силно подозрение, че Либия ще се възползва безцеремонно от възможността да продължи задкулисните пазарлъци на гърба на своите "заложници", пише изданието.

"Франкфуртер рундшау", позовавайки се на източници от Триполи, съобщава, че багажът на шестимата медици вече бил пренесен в българското посолство. Вестникът напомня, че ЕС и САЩ призоваха либийския режим да върне медиците в България възможно най-бързо.

Решението на ВСС не може да се нарече добър край на казуса в Либия, тъй като станахме свидетели просто на една смъртоносна игра с невинни гастарбайтери, която Европа успя да прекрати, поддавайки се на изнудването от либийския лидер, пише австрийският "Стандарт". Европа плаща кръвнина, която всъщност трябваше да бъде издължена от Кадафи, който е отговорен за състоянието на своята страна, добавя вестникът. /БТА/