В Мианма (бивша Бирма) има около 400 000 монаси - почти колкото са войниците под командването на управляващата военна хунта. Войниците имат оръжия. Монасите имат подкрепата на обществото и съдейки от протестите през последните две седмици, имат куража и решителността да се противопоставят на режима. Трагичната история на Мианма от недалечното минало обаче показва, че когато непоклатимата хунта се сблъска с безспирни протести, се пролива много кръв.
В последните демократични протести с подобна сила - през 1988 г., бяха извършени няколко кръвопролития, за да стихнат окончателно демонстрациите, а режимът стана по-силен от всякога. В края на септември тази година, на фона на започналото смазване на протестите и първите жертви от сблъсъците със силите за сигурност, изглежда трудно да си представим, че събитията биха се развили другояче този път.
Новата вълна от протести започна миналия месец, след като правителството неочаквано обяви драстични увеличения в цените на горивата. В началото демонстриращите бяха сравнително малобройни. Създаде се впечатление, че протестите ще отшумят, но войниците откриха стрелба във въздуха над протестиращите монаси в град Пакоку, в централната част на Мианма. Духовенството поиска извинение, което да бъде дадено до 17 септември. Искането бе пренебрегнато и на следващия ден след изтичането на срока, монасите се стекоха по улиците.
Първоначално силите на режима стояха настрана. На 22 септември група монаси и миряни получиха позволение да се молят пред строго охранявания дом на Аун Сан Су Чжи, лидер на опозиционната Национална лига за демокрация и символ на борбата за демокрация в Мианма. Публичната поява на Су Чжи, първата след задържането й преди четири години, се превърна в благословия за демонстрантите. В понеделник (24 септември) протестиращите в главния град на Мианма - Янгон достигнаха 100 000.
Същата вечер режимът прекъсна мълчанието си. По държавните радио и телевизия генералите заплашиха да предприемат мерки, "предвидени от закона", ако протестите продължат. На следващия ден протестиращите пренебрегнаха заплахата и устроиха демонстрация поне толкова голяма, колкото в понеделник. След преминаването на шествието военни и полиция за борба с безредици заеха позиции около Янгон. В сряда властите наложиха за два месеца комендантски час през часовете на нощта, а войници обградиха манастири в града.
Но тълпи от протестиращи отново заляха улиците, без да се разколебават от сълзотворния газ, предупредителните изстрели и ударите с палки. Беше съобщено за първите загинали, между които и монаси. В четвъртък войници нахлуха в манастири в цялата страна, за да извършат арести, но това отново не попречи на монаси и граждани да излязат по улиците, където полицията стреля срещу тях.
Режимът може би се опитва да смекчи реакцията си срещу протестите, използвайки първоначално ограничена сила, за да възпре своите противниците. Казвайки това трябва да имаме предвид, че той разполага с дисциплинирани елитни части, които надали ще трепнат, ако им бъде наредено да открият огън по невъоръжените монаси и монахини. Ако изобщо има пукнатини в единството на хунтата, външният свят не знае за тях.
Хунтата в Мианма оцелява отчасти и благодарение на дипломатически ходове. Подобно на Северна Корея, тя изтърпя изолацията и враждебната реторика на Запада, правейки мили очи на съседните страни и най-вече на Китай. Тя се опитва да избегне тотално подчинение на която и да било от тях, като ги настройва едни срещу други.
Както и в миналото, първоначалният отговор на международната общност след насилието на хунтата беше белязан от препирни и трупане на точки. На 27 септември Съветът за сигурност на ООН се събра след натиск от Запада за съгласувани санкции. Но Русия и Китай заявиха, че протестите са вътрешна работа на Мианма, за които няма място в дневния ред на Съвета. САЩ обявиха нови санкции срещу режима, придържайки се към политиката, която някои западни страни водят през последните две десетилетия. Тези мерки се посрещат с възторг от гласовитото и добре организирано опозиционно движение в изгнание и от самата Су Чжи, когато има възможност да изрази възгледите си. Героичният й ореол помогна на Мианма да се превърне в модерна кауза.
Деловите среди и обикновените потребители в западните страни също дадоха принос за окуражаване на бойкота. Но реално изолацията никога не е била възможна. Всяка празнина бива енергично запълнена от някоя съседна на Мианма страна - не само Китай, но и Индия, и Тайланд, а и другите членки на Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН). Американските лидери настояват хунтата да признае резултатите от изборите през 1990 г., спечелени от Националната лига за демокрация на Су Чжи, и да се оттегли от властта. Европейският съюз не е толкова категоричен, а и санкциите му са по-умерени. Япония, която оказваше най-голяма помощ на Бирма до 1988 г., е още по-дипломатична.
Ако има държави, които могат да влияят на хунтата, те са в региона: АСЕАН и преди всичко Тайланд; Индия; и най-вече Китай. Китай оказва дипломатическа подкрепа на хунтата, помагайки дълги години да бъде изключвана от дневния ред на Съвета за сигурност на ООН. Мианма обаче е далеч от определението за васална държава. Тази седмица представители на Китай призоваха за сдържаност в действията срещу протестите. Но техните призиви обаче като че ли нямат да бъдат чути.
Дори ако натискът над Мианма - и отвън, и отвътре, стане причина за падане на режима, тя няма да се отърси от сериозните си проблеми. Много от етническите малцинства продължават да се отнасят с недоверие към бирманското мнозинство, включително и на демократите. Авторитетът на Националната лига за демокрация е подронен от дългогодишното потисничество. Су Чжи, макар и вдъхновяваща личност, е недоказал се лидер, защото за жалост принудително е била изолиран от събитията.
Както през 1988 и 1990 г., хората в Мианма показаха, че искат сами да избират лидерите си. В миналото те подцениха безпощадността на хората, срещу които са изправени. Един ден ще падне и тиранията в Мианма, подобно на всички деспотични управления. Но преди да дойде този ден може да бъде пролята много кръв. /БТА/

9 минути
Андершон: Швеция не финансира и не въоръжава терористични организации
Швеция не финансира и не въоръжава терористични организации, заяви министър-председателят ...
15 минути
Община Ямбол изгради нов фонтан с фигура на жерав
Община Ямбол облагороди пространството пред „Диагностично консултативен център ...
22 минути
Руският парламент отмени горната възрастова граница за постъпване в армията по договор
Долната камара на руския парламент прие днес на първо и второ последно четене закон, ...
27 минути
Областният управител на Варна няма достъп до класифицирана информация
Областният управител на Варна Благомир Коцев от ПП няма достъп до класифицирана информация, ...
На път с децата: какво трябва да знаем
Знаем, че звучи нереално, но шофирането с деца в колата може да бъде и забавно. Просто ви трябва ...
31 минути
Няма опасност от разрастване на огъня край Рилския манастир
Няма опасност от разрастване на огъня край Рилския манастир. Това съобщиха от полицията ...
45 минути
Военноморските сили във Варна организират ден на отворените врати за 1 юни
Военноморските сили организират ден на отворените врати за децата от Варна по повод ...
47 минути
На 26 май стартира младежки джаз фест в София
Четвъртото издание на Младежки джаз фест ще бъде открито на 26 май в София. Форумът ще ...
59 минути
Йотова: Никой няма право да изтрива националната ни памет
„Ако добре познаваме историята си, никой няма да дръзва да я пренаписва, да краде български ...
1 час
Зеленски: Украйна няма да се отказва от своя територия, за да спре войната
Президентът на Украйна Володимир Зеленски увери, че страната му няма да се отказва ...
1 час
Артисти от два континента ще правят невербален театър в Търговище
Артисти от шест държави в Европа и Африка се събраха в Търговище, за да претворят в ...
1 час
Мицотакис обеща да защити гръцкия суверенитет на фона на „турския ревизионизъм“
Министър-председателят на южната ни съседка Кириакос Мицотакис обеща да защитава ...
1 час
Шарл Мишел: За ЕС ще бъде трудно да съгласува петролно ембарго срещу Русия до следващата среща на върха
Европейският съюз се надява да постигне компромис относно петролното ембарго срещу ...
1 час
Детска градина в „Люлин“ вече има изцяло нови сгради и разширен капацитет
Детска градина №197 в район „Люлин“ вече има изцяло нови сгради и разширен капацитет ...
1 час
Кметът на Кюстендил: Няма изборна или лична цел, която може да доминира над обществения интерес
"Няма изборна или лична цел, която може да доминира над обществения интерес". Това каза ...
1 час
Путин опрости процедурата за предоставяне на руско гражданство за жителите на Запорожка и Херсонска област
Държавният глава на Руската федерация Владимир Путин подписа указ, който позволява ...
1 час
Идва данъчната свобода: От утре започваме да работим за себе си
Точно 146 дни работим за държавата през 2022 г., посочиха от Института за пазарна икономика.
Държавният ...
1 час
Cumhuriyet: В Анкара започнаха преговорите за членството на Швеция и Финландия в НАТО
Преговорите на турски официални лица с делегациите на Швеция и Финландия за присъединяването ...
1 час
Вучич изключи въвеждане на извънредно положение заради войната в Украйна
Държавният глава на Сърбия Александър Вучич изключи възможността за въвеждането на ...
1 час
17 хотела за готови да настанят бежанци срещу 15 лв. на ден във Варненско
"Към момента 17 хотела във Варненския регион са готови да се включат в програмата за ...
1 час
Гърция започва процедура по закупуването на американски изтребители пето поколение F-35
Гърция започва процедура по закупуването на американски изтребители пето поколение ...
1 час
Пожар пламна в планината над Рилския манастир
Пожар е възникнал в планината край Рилския манастир, съобщиха от полицията в Кюст...
1 час
Прокуратурата разследва убийството в Тетевен
Окръжната прокуратура в Ловеч започна разследване за убийството, извършено на 24 май ...
1 час
ЕК предложи да се конфискуват активите и имуществото на нарушителите на санкциите на ЕС
Европейската комисия предложи нарушаването на санкциите на ЕС да бъде обявено за европейско ...
1 час
Перник експонира съкровищата си по световен стандарт
Регионалният исторически музей (РИМ) в Перник експонира праисторическите си съкровища ...
2 часа
Sofia Summer Fest 2022: Летният фестивал на София се завръща от 01 юли до 30 септември
Тази година предстои третото издание на летния фестивал на София, Sofia Summer Fest, което ...
2 часа
„Възраждане“ се обяви против идеята 24 май да е национален празник
Парламентарната група на „Възраждане“ е категорично против предложението на ГЕРБ-СДС ...
2 часа
Руски дипломат: Москва ще помисли за размяна на пленници с Киев след съдебен процес срещу тях
Москва ще обмисли въпроса за размяна на пленници с Киев след съдебен процес срещу украинските ...
2 часа
„Sofia Open“ отново ще събере тенис елита в столицата
Sofia Open 2022 ще се проведе от 25 септември до 2 октомври в „Арена Армеец“. Елитът на световния ...
2 часа
Турция и Израел затоплят отношенията си
Министърът на външните работи на Турция Мевлют Чавушоглу заяви, че нормализацията ...
2 часа
Девет видински училища получиха дарение от 195 таблета
Дарение от 195 таблета получиха девет училища на територията на Община Видин. Устройствата ...
2 часа
САЩ са предоставили 17 милиона долара за укрепване на албанската армия
САЩ са предоставили 17 милиона долара за укрепване на албанската армия. Това заяви началникът ...
2 часа
В Дулово организират общ абитуриентски бал за зрелостниците
Общ абитуриентски бал са организирали в Дулово за зрелостниците от Общината.
Символични ...
2 часа
Над 67 млрд. лева пазят българите в банковите си сметки
Депозитите на домакинствата в банки възлизат на 67,614 млрд. лв. (46,1 на сто от БВП) в края ...
2 часа
Плевен ще има модерен спортен плувен комплекс
С церемония за първата копка започна изграждането на спортен плувен комплекс с четири ...
2 часа
Завърши поклонението пред светите мощи на Кирил и Методий в „Св. Неделя“
Светите мощи на Светите братя Кирил и Методий, които бяха донесени от Света гора и бяха ...
2 часа
Община Варна започва подбор на младежки проекти, които ще финансира
За поредна година дирекция „Образование и младежки дейности“ към Община Варна ще ...
2 часа
Мъж с мотофреза пострада при удар с ТИР в Силистренско
73-годишен мъж пострада докато пътувал по пътя Русе - Силистра, в отсечката между селата ...
2 часа
Будапеща ще позволи на Сърбия да складира газ в унгарски хранилища
Унгария ще позволи на Сърбия да складира известни количества природен газ за идната ...
2 часа
Делегации на Швеция и Финландия са в Турция за преговори за НАТО
Делегации от Швеция и Финландия ще проведат разговори в Анкара с високопоставени представители ...
2 часа
Автомобил се запали по време на движение в Дулово
Автомобил се запалил по време на движение след късо съединение в ел. инсталацията, ...