В Мианма (бивша Бирма) има около 400 000 монаси - почти колкото са войниците под командването на управляващата военна хунта. Войниците имат оръжия. Монасите имат подкрепата на обществото и съдейки от протестите през последните две седмици, имат куража и решителността да се противопоставят на режима. Трагичната история на Мианма от недалечното минало обаче показва, че когато непоклатимата хунта се сблъска с безспирни протести, се пролива много кръв.
В последните демократични протести с подобна сила - през 1988 г., бяха извършени няколко кръвопролития, за да стихнат окончателно демонстрациите, а режимът стана по-силен от всякога. В края на септември тази година, на фона на започналото смазване на протестите и първите жертви от сблъсъците със силите за сигурност, изглежда трудно да си представим, че събитията биха се развили другояче този път.
Новата вълна от протести започна миналия месец, след като правителството неочаквано обяви драстични увеличения в цените на горивата. В началото демонстриращите бяха сравнително малобройни. Създаде се впечатление, че протестите ще отшумят, но войниците откриха стрелба във въздуха над протестиращите монаси в град Пакоку, в централната част на Мианма. Духовенството поиска извинение, което да бъде дадено до 17 септември. Искането бе пренебрегнато и на следващия ден след изтичането на срока, монасите се стекоха по улиците.
Първоначално силите на режима стояха настрана. На 22 септември група монаси и миряни получиха позволение да се молят пред строго охранявания дом на Аун Сан Су Чжи, лидер на опозиционната Национална лига за демокрация и символ на борбата за демокрация в Мианма. Публичната поява на Су Чжи, първата след задържането й преди четири години, се превърна в благословия за демонстрантите. В понеделник (24 септември) протестиращите в главния град на Мианма - Янгон достигнаха 100 000.
Същата вечер режимът прекъсна мълчанието си. По държавните радио и телевизия генералите заплашиха да предприемат мерки, "предвидени от закона", ако протестите продължат. На следващия ден протестиращите пренебрегнаха заплахата и устроиха демонстрация поне толкова голяма, колкото в понеделник. След преминаването на шествието военни и полиция за борба с безредици заеха позиции около Янгон. В сряда властите наложиха за два месеца комендантски час през часовете на нощта, а войници обградиха манастири в града.
Но тълпи от протестиращи отново заляха улиците, без да се разколебават от сълзотворния газ, предупредителните изстрели и ударите с палки. Беше съобщено за първите загинали, между които и монаси. В четвъртък войници нахлуха в манастири в цялата страна, за да извършат арести, но това отново не попречи на монаси и граждани да излязат по улиците, където полицията стреля срещу тях.
Режимът може би се опитва да смекчи реакцията си срещу протестите, използвайки първоначално ограничена сила, за да възпре своите противниците. Казвайки това трябва да имаме предвид, че той разполага с дисциплинирани елитни части, които надали ще трепнат, ако им бъде наредено да открият огън по невъоръжените монаси и монахини. Ако изобщо има пукнатини в единството на хунтата, външният свят не знае за тях.
Хунтата в Мианма оцелява отчасти и благодарение на дипломатически ходове. Подобно на Северна Корея, тя изтърпя изолацията и враждебната реторика на Запада, правейки мили очи на съседните страни и най-вече на Китай. Тя се опитва да избегне тотално подчинение на която и да било от тях, като ги настройва едни срещу други.
Както и в миналото, първоначалният отговор на международната общност след насилието на хунтата беше белязан от препирни и трупане на точки. На 27 септември Съветът за сигурност на ООН се събра след натиск от Запада за съгласувани санкции. Но Русия и Китай заявиха, че протестите са вътрешна работа на Мианма, за които няма място в дневния ред на Съвета. САЩ обявиха нови санкции срещу режима, придържайки се към политиката, която някои западни страни водят през последните две десетилетия. Тези мерки се посрещат с възторг от гласовитото и добре организирано опозиционно движение в изгнание и от самата Су Чжи, когато има възможност да изрази възгледите си. Героичният й ореол помогна на Мианма да се превърне в модерна кауза.
Деловите среди и обикновените потребители в западните страни също дадоха принос за окуражаване на бойкота. Но реално изолацията никога не е била възможна. Всяка празнина бива енергично запълнена от някоя съседна на Мианма страна - не само Китай, но и Индия, и Тайланд, а и другите членки на Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН). Американските лидери настояват хунтата да признае резултатите от изборите през 1990 г., спечелени от Националната лига за демокрация на Су Чжи, и да се оттегли от властта. Европейският съюз не е толкова категоричен, а и санкциите му са по-умерени. Япония, която оказваше най-голяма помощ на Бирма до 1988 г., е още по-дипломатична.
Ако има държави, които могат да влияят на хунтата, те са в региона: АСЕАН и преди всичко Тайланд; Индия; и най-вече Китай. Китай оказва дипломатическа подкрепа на хунтата, помагайки дълги години да бъде изключвана от дневния ред на Съвета за сигурност на ООН. Мианма обаче е далеч от определението за васална държава. Тази седмица представители на Китай призоваха за сдържаност в действията срещу протестите. Но техните призиви обаче като че ли нямат да бъдат чути.
Дори ако натискът над Мианма - и отвън, и отвътре, стане причина за падане на режима, тя няма да се отърси от сериозните си проблеми. Много от етническите малцинства продължават да се отнасят с недоверие към бирманското мнозинство, включително и на демократите. Авторитетът на Националната лига за демокрация е подронен от дългогодишното потисничество. Су Чжи, макар и вдъхновяваща личност, е недоказал се лидер, защото за жалост принудително е била изолиран от събитията.
Както през 1988 и 1990 г., хората в Мианма показаха, че искат сами да избират лидерите си. В миналото те подцениха безпощадността на хората, срещу които са изправени. Един ден ще падне и тиранията в Мианма, подобно на всички деспотични управления. Но преди да дойде този ден може да бъде пролята много кръв. /БТА/

3 минути
Украйна задържа чуждестранен кораб, изнасял крадено украинско зърно
Украйна е задържала чуждестранен плавателен съд в териториалните си води, за който ...
13 минути
Britské listy: Чешките бизнес популисти от PPF искат да демонтират либералната демокрация в Европа
Обективните чешки медии – от обществените до външнополитическите платформи като ...
29 минути
Джо Байдън ще присъства на погребението на папа Франциск
Бившият президент на САЩ Джо Байдън планира да присъства на погребението на папа Франциск, ...
1 час
Работно време по мярка: Младото поколение в България търси гъвкавост
Младите хора предпочитат гъвкавото работно време, защото търсят по-голям баланс между ...
1 час
Силно земетресение край бреговете на Еквадор
Земетресение с магнитуд 6,3 беше регистрирано днес в крайбрежието на Еквадор, съобщи ...
1 час
Водят принудително двама от свидетелите по делото за бившия главен архитект на Кърджали
Двама от свидетелите по делото срещу бившия главен архитект на Кърджали Делин Запартов, ...
1 час
Делян Пеевски се срещна с посланика на Турция Мехмет Саит Уянък
Лидерът на ДПС и ПГ на ДПС-Ново Начало Делян Пеевски проведе среща с посланика на Р ...
1 час
България напредва с присъединяването към ОИСР
Приключени са прегледите по присъединяването на България в 11 от 25-те комитета на Организацията ...
1 час
Изоставена кола предизвика голямо задръстване на сливенски булевард
Изоставен автомобил предизвика голямо задръстване на булевард "Банско шосе" в Сливен.
Километрична ...
1 час
В Банско водата е годна за пиене
Няма отклонения в пробите на водата за питейни нужди в Банско, каза за БТА д-р Калоян ...
1 час
Застреляха гръцки престъпен бос в атинско предградие
Гръцки престъпен бос беше застрелян от засада в северно предградие на Атина посред ...
1 час
Делото срещу Кирил Петков започва във вторник
Във вторник е първото заседание по делото срещу съпредседателя на „Продължаваме промяната“ ...
1 час
Може ли да бъде спасено родилното отделение в болницата в Перник
Кметът на Перник Станислав Владимиров и началникът на Акушеро-гинекологичното (АГ) ...
2 часа
Борис Джонсън разкритикува плана на Тръмп за мир в Украйна
Бившият министър-председател на Великобритания Борис Джонсън разкритикува предложенията ...
2 часа
Петков: Васил Терзиев е честен кмет, мисли единствено за доброто на града
Съпредседателят на „Продължаваме Промяната“ Кирил Петков коментира ситуацията ...
2 часа
Седемнадесет тона петрол са се разлели край хърватския остров Хвар
Общо 17 тона петрол са се разлели днес в Адриатическо море край хърватския остров Хвар, ...
2 часа
Верижна катастрофа на „Цариградско шосе“, движението е затруднено (СНИМКИ)
Верижна катастрофа е станала на столичния бул. „Цариградско шосе“.
Инцидентът ...
3 часа
ЕК кани специалисти в консултативния съвет по киберсигурността в здравеопазването
Европейската комисия отправи днес покана към европейски специалисти да се присъединят ...
3 часа
Кой е Николай Найденов - новият директор на „Метрополитен“
Николай Найденов е новият изпълнителен директор на "Метрополитен".
Рокади в столичния ...
3 часа
Висш офицер от руските въоръжени сили е убит при експлозия на автомобил в Московска област
Висш офицер от руските въоръжени сили бе убит днес при експлозия на автомобил в град ...
3 часа
Теменужка Петкова: Елиминираме ефекта на правителствата на модела „Радев“
Имаме една основна стратегическа цел - членството в еврозоната. Положихме неимоверни ...
3 часа
Поредно земетресение в Западна Турция
Ново земетресение от 4,6 е било регистрирано в 10:20 ч. местно (и българско време) в района ...
4 часа
Асен Блатечки: Ако вляза в парламента, ще ме вкарат в затвора (ВИДЕО)
В главната роля в новия епизод на „Елизабетско Podcast“ влиза Асен Блатечки – един от ...
4 часа
Митничари откриха голямо количество цигари в кашони за сусамов тахан (СНИМКИ/ВИДЕО)
Иззеха голямо количество цигари в товарен автомобил, превозващ палети със сусамов ...
4 часа
Разкриха автоморга в Кюстендилско, търгувала с авточасти у нас и в Италия
При мащабна полицейска операция беше разкрита автоморга, търгувала със стоки - предмет ...
4 часа
Обявиха две нови защитени територии у нас (СНИМКИ)
Обявявиха на две нови защитени територии у нас.
Министърът на околната среда и водите ...
4 часа
На 100 г. почина Иван Раев - най-възрастният скиор у нас и емблема на Чепеларе и Пампорово
Почина най-възрастният скиор у нас и емблема на Чепеларе и Пампорово – 100-годишният ...
4 часа
Vivacom информира за временен технически проблем, работи се по отстраняването му
"От тази сутрин изпитвахме технически проблеми в нашата мобилна мрежа и работим за ...
4 часа
ГДБОП разби престъпна група за трафик на културни ценности (СНИМКИ)
Организирана престъпна група, занимаваща се с незаконно търсене, държане, продажба ...
5 часа
Румен Радев: Няма 100 дни кабинет „Желязков“, а ново начало на модела „Борисов“
Президентът Румен Радев коментира изминалите 100 дни от управлението на кабинета "Желязков" ...
5 часа
Мъж е с прободни рани след сбиване, извършителят се е укрил
36-годишен мъж е с прободни рани след сбиване в село Торос, община Луковит, съобщиха ...
5 часа
Мащабна спецакция на полиция и жандармерия в Перник, има задържани (СНИМКИ)
11 души са задържани при специализирана мащабна операция в Перник, съобщиха от полицията.
Акцията ...
5 часа
Добродетели и религия в училище – да или не (ВИДЕО)
„Учебният предмет „Добродетели и религия“ ще се въведе в учебната програма на средното ...
5 часа
Мъж обижда и удря майка си в Стара Загора
37-годишен мъж наруши заповед за защита от домашно насилие в Стара Загора, съобщиха ...
5 часа
Какво свърши правосъдното министерство за 100 дни
Правосъдният министър Георги Георгиев отчете, че за 100 дни на поста, ведомството е изготвило ...
5 часа
Путин се срещна със специалния пратеник на Тръмп (ВИДЕО)
Специалният пратеник на Белия дом Стив Уиткоф пристигна в Москва и се срещна с руския ...
5 часа
Тийнейджър избяга от социално заведение в Лом и открадна колело
17-годишен тийнейджър избяга от социално заведение в Лом, съобщиха от полицията.
На ...
5 часа
Министър Боршош: Първите 100 дни на поста на 100 процента
Министърът на туризма Мирослав Боршош представи какво е свършено през първите 100 дни ...
5 часа
Като на филм: Румънка се опита да задигне близо милион от чейндж бюро в София
Прокуратурата привлече към наказателна отговорност гражданка на Румъния за опит за ...
5 часа
ЕС: Възможно да има среща с Тръмп в Рим
Говорителката на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, ...