В Мианма (бивша Бирма) има около 400 000 монаси - почти колкото са войниците под командването на управляващата военна хунта. Войниците имат оръжия. Монасите имат подкрепата на обществото и съдейки от протестите през последните две седмици, имат куража и решителността да се противопоставят на режима. Трагичната история на Мианма от недалечното минало обаче показва, че когато непоклатимата хунта се сблъска с безспирни протести, се пролива много кръв.
В последните демократични протести с подобна сила - през 1988 г., бяха извършени няколко кръвопролития, за да стихнат окончателно демонстрациите, а режимът стана по-силен от всякога. В края на септември тази година, на фона на започналото смазване на протестите и първите жертви от сблъсъците със силите за сигурност, изглежда трудно да си представим, че събитията биха се развили другояче този път.
Новата вълна от протести започна миналия месец, след като правителството неочаквано обяви драстични увеличения в цените на горивата. В началото демонстриращите бяха сравнително малобройни. Създаде се впечатление, че протестите ще отшумят, но войниците откриха стрелба във въздуха над протестиращите монаси в град Пакоку, в централната част на Мианма. Духовенството поиска извинение, което да бъде дадено до 17 септември. Искането бе пренебрегнато и на следващия ден след изтичането на срока, монасите се стекоха по улиците.
Първоначално силите на режима стояха настрана. На 22 септември група монаси и миряни получиха позволение да се молят пред строго охранявания дом на Аун Сан Су Чжи, лидер на опозиционната Национална лига за демокрация и символ на борбата за демокрация в Мианма. Публичната поява на Су Чжи, първата след задържането й преди четири години, се превърна в благословия за демонстрантите. В понеделник (24 септември) протестиращите в главния град на Мианма - Янгон достигнаха 100 000.
Същата вечер режимът прекъсна мълчанието си. По държавните радио и телевизия генералите заплашиха да предприемат мерки, "предвидени от закона", ако протестите продължат. На следващия ден протестиращите пренебрегнаха заплахата и устроиха демонстрация поне толкова голяма, колкото в понеделник. След преминаването на шествието военни и полиция за борба с безредици заеха позиции около Янгон. В сряда властите наложиха за два месеца комендантски час през часовете на нощта, а войници обградиха манастири в града.
Но тълпи от протестиращи отново заляха улиците, без да се разколебават от сълзотворния газ, предупредителните изстрели и ударите с палки. Беше съобщено за първите загинали, между които и монаси. В четвъртък войници нахлуха в манастири в цялата страна, за да извършат арести, но това отново не попречи на монаси и граждани да излязат по улиците, където полицията стреля срещу тях.
Режимът може би се опитва да смекчи реакцията си срещу протестите, използвайки първоначално ограничена сила, за да възпре своите противниците. Казвайки това трябва да имаме предвид, че той разполага с дисциплинирани елитни части, които надали ще трепнат, ако им бъде наредено да открият огън по невъоръжените монаси и монахини. Ако изобщо има пукнатини в единството на хунтата, външният свят не знае за тях.
Хунтата в Мианма оцелява отчасти и благодарение на дипломатически ходове. Подобно на Северна Корея, тя изтърпя изолацията и враждебната реторика на Запада, правейки мили очи на съседните страни и най-вече на Китай. Тя се опитва да избегне тотално подчинение на която и да било от тях, като ги настройва едни срещу други.
Както и в миналото, първоначалният отговор на международната общност след насилието на хунтата беше белязан от препирни и трупане на точки. На 27 септември Съветът за сигурност на ООН се събра след натиск от Запада за съгласувани санкции. Но Русия и Китай заявиха, че протестите са вътрешна работа на Мианма, за които няма място в дневния ред на Съвета. САЩ обявиха нови санкции срещу режима, придържайки се към политиката, която някои западни страни водят през последните две десетилетия. Тези мерки се посрещат с възторг от гласовитото и добре организирано опозиционно движение в изгнание и от самата Су Чжи, когато има възможност да изрази възгледите си. Героичният й ореол помогна на Мианма да се превърне в модерна кауза.
Деловите среди и обикновените потребители в западните страни също дадоха принос за окуражаване на бойкота. Но реално изолацията никога не е била възможна. Всяка празнина бива енергично запълнена от някоя съседна на Мианма страна - не само Китай, но и Индия, и Тайланд, а и другите членки на Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН). Американските лидери настояват хунтата да признае резултатите от изборите през 1990 г., спечелени от Националната лига за демокрация на Су Чжи, и да се оттегли от властта. Европейският съюз не е толкова категоричен, а и санкциите му са по-умерени. Япония, която оказваше най-голяма помощ на Бирма до 1988 г., е още по-дипломатична.
Ако има държави, които могат да влияят на хунтата, те са в региона: АСЕАН и преди всичко Тайланд; Индия; и най-вече Китай. Китай оказва дипломатическа подкрепа на хунтата, помагайки дълги години да бъде изключвана от дневния ред на Съвета за сигурност на ООН. Мианма обаче е далеч от определението за васална държава. Тази седмица представители на Китай призоваха за сдържаност в действията срещу протестите. Но техните призиви обаче като че ли нямат да бъдат чути.
Дори ако натискът над Мианма - и отвън, и отвътре, стане причина за падане на режима, тя няма да се отърси от сериозните си проблеми. Много от етническите малцинства продължават да се отнасят с недоверие към бирманското мнозинство, включително и на демократите. Авторитетът на Националната лига за демокрация е подронен от дългогодишното потисничество. Су Чжи, макар и вдъхновяваща личност, е недоказал се лидер, защото за жалост принудително е била изолиран от събитията.
Както през 1988 и 1990 г., хората в Мианма показаха, че искат сами да избират лидерите си. В миналото те подцениха безпощадността на хората, срещу които са изправени. Един ден ще падне и тиранията в Мианма, подобно на всички деспотични управления. Но преди да дойде този ден може да бъде пролята много кръв. /БТА/

6 часа
Избраха 57-ата Царица Роза на Казанлък (ВИДЕО)
Мария Шамбурова е 57-ата Царица Роза на Казанлък. На второ място журито постави Константина ...
7 часа
Единственият кандидат за шеф на СГП се оттегли
Прокурорът от Върховната касационна прокуратура Ангел Илиев, който единствен подаде ...
8 часа
Олимпийският шампион Карлос Насар е „Мъж на годината“
Наградата „Мъж на годината” за 2024 година е за спортиста, който накара цяла България ...
9 часа
Създават „Магазин за хората“ с основни храни и стоки от първа необходимост на „справедливи цени“
„Работим за учредяването на мрежа „Магазин за хората“ ЕАД", съобщи министърът на ...
10 часа
Tранспортните синдикати: Не постигнахме никаква договореност от срещата ни в Столичната община
Резултатът от срещата е следният - не постигнахме никаква договореност. Това каза председателят ...
10 часа
Запрянов: Първият самолет F-16 е изправен, очакваме следващия
Самолетът F-16 е изправен, каза пред журналисти в парламента министърът на отбраната ...
11 часа
Ердоган потвърди готовността на Турция да бъде домакин на среща между лидерите на Русия и Украйна
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че по време на срещата си с украинския ...
12 часа
Съдът разпита бащата на убития Пейо Пеев
Софийският градски съд разпита Орлин Пеев, баща на убития през януари 2024 година Пейо ...
12 часа
Президентът наложи вето върху изменения в Закона за енергията от възобновяеми източници
Президентът Румен Радев връща за ново обсъждане разпоредби от Закона за изменение ...
12 часа
Километрично задръстване на АМ „Тракия“ заради катастрофа с линейка (СНИМКИ)
Километрично задръстване се образува на АМ „Тракия“ заради катастрофа.
Ударили ...
12 часа
Готови сме да обсъдим възможни компромиси, заяви ръководителят на руската делегация в Турция
Руската страна е готова да възобнови преговорния процес в Истанбул, прекъснат през ...
12 часа
Ахмед Доган оглави нов председателски съвет на ДПС
Ахмед Доган оглави нов председателски съвет на ДПС, съобщиха от партията на страницата ...
12 часа
Приключи срещата между Ердоган и Зеленски в Анкара
Срещата между турския президент Реджеп Тайип Ердоган и украинския президент Володимир ...
12 часа
Гладиаторският шлем, върнат у нас със съдействието на Швейцария, е изследван в Института по физикохимия
Уникалният гладиаторски шлем, върнат у нас със съдействието на швейцарски институции, ...
13 часа
Общинският съвет в Смолян прие бюджета за 2025 г.
Общинският съвет в Смолян прие бюджета на общината за 2025 г. Програмата за капиталови ...
13 часа
„Ситуацията е изключително сериозна“: Руски изтребител наруши въздушното пространство на НАТО (ВИДЕО)
Талин заяви, че руски изтребител за кратко е нарушил въздушното пространство на НАТО ...
13 часа
Приеха бюджета на Пловдив за 2025 г.
С 27 гласа "за", 19 "против" и четири "въздържал се" Общинският съвет в Пловдив прие бюджета ...
13 часа
Заловиха бракониер с условна присъда по време на лов в Стара планина
Горски инспектори от Изпълнителна агенция по горите задържаха системен нарушител ...
13 часа
Работник е с опасност за живота, паднал от скеле в Дупница
40-годишен строителен работник е паднал от метално скеле в Дупница.
След инцидента ...
13 часа
Изписаха от „Пирогов“ и последния от тежко пострадалите в Кочани
И последният пострадал при тежкия инцидент в дискотека в Кочани, който се лекуваше ...
13 часа
Силно земетресение разлюля Централна Турция
Земетресение с магнитуд 5,2 по Рихтер беше усетено в Анкара, Коня и съседни градове в ...
13 часа
Пеевски даде старт на стратегията за Ново начало на община Кубрат
Лидерът на ДПС и ПГ на "ДПС- Ново начало" Делян Пеевски проведе работна среща, с която ...
13 часа
„Здравето не е игра“: Министър Кирилов с послание към младите
Министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов се обърна с емоционално послание ...
13 часа
Отказаха по-лека мярка на единия от полицаите, задържани за убийството на арестанта в Казанлък
Апелативният съд в Пловдив потвърди определение на Окръжния съд в Стара Загора, с което ...
13 часа
Откриват „Майски празници на културата“ в Дупница с концерт на Мария Илиева
В Дупница откриват 47-ото издание на „Майски празници на културата“ с концерт на Мария ...
13 часа
Тръмп: Без САЩ европейците щяха да говорят на немски
Европа щеше да говори немски без САЩ, победителите във Втората световна война, заяви ...
13 часа
Тръмп пристигна в Обединените арабски емирства - последната спирка от обиколката му в Залива
Американският президент Доналд Тръмп пристигна в Обединените арабски емирства – ...
14 часа
Обвиненият в убийство на бездомник в Хасково остава в ареста
Обвиненият в убийство по непредпазливост на бездомник в Хасково Калоян Карагьозов ...
14 часа
Проблем в телекомуникационната мрежа спря спешните телефони на „Метрополитен“
Поради продължаващ проблем в телекомуникационната мрежа в столицата, не функционират ...
14 часа
Пловдивският апелативен съд отложи делото за отстраняването от длъжност на кмета на Минерални бани
Пловдивският апелативен съд отложи разглеждането на делото за отстраняването от длъжност ...
14 часа
НСИ: Средната брутна заплата в България за март е 2556 лв.
Средната брутна месечна работна заплата за месец март е 2556 лева. Броят на наетите лица ...
14 часа
Сметосъбирането в няколко столични района може да спре от 19 май
Сметосъбирането в осем столични района може да спре от 19 май, предупредиха две от почистващите ...
14 часа
The New York Times: Проектът на Тръмп и зет му за изграждане на хотел в Белград съдържа фалшифициран документ
Семейството на президента на САЩ Доналд Тръмп е изправено пред неприятен проблем във ...
14 часа
Джорджа Мелони разговаря с папа Лъв ХІV
Премиерът на Италия Джорджа Мелони разговаря по телефона с новия папа Лъв Четиринадесети, ...
14 часа
Столичният общински съвет реши – ще има метростанция „СК ЦСКА“
СК ЦСКА ще се казва бъдеща метростанция на булевардите "Шипченски проход" и "Асен Йорданов", ...
14 часа
„Росатом“: Започваме нов етап в работата ни по изграждане на ядрена централа в Сърбия
Руската държавна компания за ядрена енергия "Росатом" е готова да предложи на Сърбия ...
14 часа
Желязков: 171 депутати подписаха позицията ни за еврото, благодаря на тях, на Костов и Борисов
171 народни представители подписаха позицията на премиера и упарвителя на БНБ Димитър ...
15 часа
Коща: РС Македония трябва да изпълни договореното през 2022 г.
За да се постигне резултат по евроинтеграцията, трябва да се изпълни договореното ...
15 часа
Закъсненията на учениците в София за днес ще се извиняват, ако са заради протестите в транспорта
Закъсненията на ученици за училище за днес ще се извиняват, след като се установи, че ...
15 часа
Магията на Къщата с ягодите: 3D разходка ви очаква в архитектурното бижу на София
Едно от емблематичните места в сърцето на София, Къщата с ягодите, построена през далечната ...