"От нас се очаква да се доверяваме на тези хора да реформират сами системата, но в действителност ние се нуждаем от уважаван външен човек, който да свърши цялата работа."Малцина са евродепутатите, склонни открито да говорят за начина, по който функционира системата на синекурата. Те напомниха злословията по адрес на депутат от групата на торите, който разказал доволно как съвсем законно се разхождал на обществени разноски. Робърт Гудуил e член на Европейския парламент от Йоркшър и Хъмбър, когато открил колко лесни са измамите със самолетните билети. Той купувал билети за полети до Брюксел по 250 лири и искал да му се изплати полагащата се сума за редовен билет от 500 лири. "Мога да прибера разликата. Като капиталист и британски консерватор приемам за предизвикателство купуването на евтини билети и извличането на печалба от системата", заяви той през 2000 г. Реформа бе обещана и най-накрая, през 2009 г., за определяне на разноските ще бъдат използвани истинските билети.
Eвропейската демокрация е шанс на живота за мнозина членове на Европейския парламент, особено за хората със скромен произход от държавите зад някогашната Желязна завеса. Изведнъж те получават възможност да се възползват от щедри медицински осигуровки за себе си и семействата си, от услугите на шофьор на повикване за пътувания в рамките на града, възлизащи до 50 евро на седмица, и от бордна карта с предимство за брюкселското летище.
Освен това им се откриват възможностите на консултантските услуги и поканите."Всеки британски член на Европарламента бива канен на кралско градинско парти и вечери в най-изисканите ресторанти", каза вчера асистент на евродепутат. Членовете на Европейския парламент могат с нетърпение да очакват своето сладко пенсиониране. Наред с първата пенсия, изчислена по системата за депутати, те могат да получават и втора пенсия, една трета от която идва от техни осигуровки, а другите две трети се допълват от обществени средства, на сума от около 2000 евро месечно. Сега годишният доход съвпада със заплатата на депутатите в националните парламенти, което прави 87 358 евро годишно за британските евродепутати и едва 9276 евро за българските представители. Те обаче трепетно очакват следващата година, когато ще бъде въведена уеднаквената за всички сума от 84 000 евро. /БТА/