Биографични данни за Сесилия Саркози
Биографични данни за Сесилия Саркози / netinfo

Първата дама на Франция, съпругата на президента Никола Саркози - Сесилия Саркози, е родена на 12 ноември 1957 г. в Булон-Биянкур, Франция. Рожденото й име е Сесилия Мария Сара Изабел Сиганер. Баща й Андре Сиганер (с рождено име Арон Шуганов) е от румънско-ромски и руско-еврейски произход. Той се премества от Одеса в Париж. Майка й Тересита (Диана) Албенис де Суерт е от испанско-белгийски произход и е дъщеря на Алфонсо Албенис Хордана, испански дипломат. Дядо й е известният испански композитор Исак Албенис и Паскуал.

Сесилия Саркози има трима по-големи братя: Патрик, който работи в НАСА, Кристиан - бизнес консултант, и Иван Антоан - директор по продажбите на "Мовистар" в Перу. Като дете Сесилия има сърдечни проблеми и на 13-годишна възраст претърпява сърдечна операция. Сесилия учи 13 години във френско религиозно учебно заведение - "Сестрите от Любек". Следва право в Парижкия университет "Пантеон-Аса", но не го завършва и става парламентарен асистент на сенатора от демократичната левица Рене Тузе. Омъжва се за популярния френски телевизионен водещ Жак Мартен на 10 август 1984 г. Гражданският им брак се регистрира в Ньой от тогавашния кмет Никола Саркози. Семейство Мартен имат две дъщери - Жудит Мартен, родена на 22 август 1984 г., и Жана-Мари Мартен, родена на 8 юни 1987 г. На 23 октомври 1996 г. Сесилия сключва брак с Никола Саркози в Ньой. На 28 април 1997 г. тя ражда сина си Луи.

През 2004 г., когато Никола Саркози е министър на икономиката,финансите и индустрията, Сесилия става негов технически съветник. На 6 май 2007 г. Никола Саркози е избран за президент и Сесилия става първа дама на Франция. На 26 април 2007 г., по време на кампанията между първия и втория тур на изборите, Никола Саркози обещава да направи свой приоритет освобождаването на петте български медицински сестри и палестинския лекар, осъдени на смърт в Либия, ако бъде избран за президент. "От доста дълго време съм шокиран от съдбата на тези клетнички, които са несправедливо обвинени в заразяване с вируса на СПИН", отбеляза Саркози и подчерта, че медиците не бива да бъдат оставяни в сегашното им положение и трябва да се сложи край на това нарушаване на човешки права. "Не можем да защитаваме човешките права и когато те са подложени на такава подигравка, да кажем: това е проблем, който не засяга Франция. Това е проблем, който засяга Франция. В определен смисъл тези български жени са французойки, предвид нашата история и кои сме ние." На 4 май Саркози отново се обяви в защита на българските медици в интервю по трети канал на френската телевизия. "Гласът на Франция по такива въпроси трябва да звучи силно и трябва да бъде чут. Ние сме длъжни да заявим открито на тези страни това, което не ни харесва у тях". На 6 май новият френски президент Саркози заяви в първата си реч като държавен глава: "Франция няма да изостави жените, обречени да носят бурка, няма да изостави Ингрид Бетанкур и българските медицински сестри, осъдени на смърт в Либия".

На 12-13 юли 2007 г. първата дама на Франция Сесилия Саркози посещава Либия заедно с главния секретар на френското посолство Клод Геан. Това е първата й публична проява на международната сцена като първа дама на Франция и има предимно хуманитарен характер. По време на посещението си се среща с ръководителя на Либия полк. Муамар Кадафи, с осъдените на смърт български медици, както и с представители на семействата на заразените със СПИН либийски деца. Сесилия Саркози заяви, че е изпратена от президента на Франция като майка, за да изрази подкрепата на страната си за болните деца.

На 22 юли 2007 г. отново пристига в Триполи заедно с главния секретар на френското президентство Клод Геан с основна цел да ускори освобождаването на медиците. По същото време в Триполи пристига и еврокомисарят по външните отношения и европейската политика на добросъседство Бенита Фереро-Валднер.

На 23 юли 2007 г. в разговор по телефона с либийския държавен глава Муамар Кадафи президентът на Франция Саркози му напомня, че условие за неговото посещение в Либия е връщането на медиците в България. На 24 юли Сесилия Саркози и Бенита Фереро-Валднер придружават на борда на френски самолет освободените пет български медицински сестри и лекаря Ашраф до България. (БТА)