Необходим е нов закон за отнемане на имущество, придобито от престъпна дейност, тъй като сегашният е далеч от перфектността. Това заяви в интервю за БТАТодор Коларов.
Той каза, че комисията не веднъж е показала готовност да бъде на първата линия в противодействието на тежката организирана престъпност и корупцията по високите етажи на властта. Инструментът, който в настоящия момент ни е даден, за да реализираме тази функция, не е достатъчен, коментира Коларов. председателят на Комисията за отнемане на имущество, придобито от престъпна дейност
Призовавате за по-ефективно управление на отнетото имущество. Как да се случи това?
Това е въпрос, който не е в правомощията на комисията и не се предвижда да е в нашите правомощия в законопроектите, които се обсъждат. Това е добре. Други органи биха могли да бъдат по-ефективни, например НАП. Моят призив за по-ефективно управление произтича от твърденията, че след спечелените дела на комисията за имуществото, което сме успели да отнемем, то трудно се продава и не може да се реализира печалба. Проблемът не е на комисията. Тук трябва да повишим капацитета на органите, които се занимават с реализирането на вече спечеленото в съдебните дела от комисията. Не става дума само за разпродажба. Това имущество може да се използва по много ефективни начини.
Струва ли Ви се, че нещо трябва да промените в образа на комисията и от какво ще се разграничите?
Не се опитваме да бягаме от нищо. Показваме работата, която вършим. Преценка на обществото е дали е доволно от нашата работа, или не. Опитваме се да се реформираме и да вървим напред. Мисля, че по-добрите резултати са налице.
На последния КСНС се коментираше именно темата за необяснимото богатство. Приемате ли изговореното от тази трибуна като подадена ръка, като призив или като по-сериозна мярка да действате?
Смятам, че Комисията неведнъж е показала готовност да бъде на първата линия в противодействието на тежката организирана престъпност и корупцията по високите етажи на властта. Инструментът, който в настоящия момент ни е даден, за да реализираме тази функция, не е достатъчен. Готови сме, имаме воля да се оправдаем очакванията на обществото, но за тази цел е нужно да бъде даден адекватният инструмент. Нов закон. Сега действащият е далеч от перфектността.
Смятате ли, че ще намерите подкрепа за адекватен закон? Кой да го напише?
Надявам се такава подкрепа да има от обществото. Смятам, че то не е по-различно от това в Англия или Франция, които са били движещата сила за приемането на аналогично законодателство в тези държави.
Съвсем наскоро в София беше дискутиран италианският опит, според който общински съвети биват разпускани, ако се докаже, че влияние над тях имат престъпни структури. Приложимо ли е това у нас?
Въпросът е как обществото ще оцени това и дали парламентът ще намери, че този опит на Италия е приложим у нас. Тази интересна мярка си струва да се обсъди.
По-скоро да или по-скоро не?
Не може да се даде конкретен отговор, тъй като във всяка държава има идея що е пропорционално на проблемите, които съществуват. Трябва да се направи правилна преценка какви са проблемите и съотносими ли са проблемите, които имаме ние на това ниво с тези, които съществуват в Италия. Така ще може да се отговори на този въпрос. Би било несериозно да се даде отговор ad hoc - в движение. Нужно е повече проучване.
Не изключвате възможността с промени в законодателството това да се случи и у нас?
Не изключвам тази възможност. Ако преценим, че проблемите, които съществуват на местно ниво, са толкова тежки, каквито имат в Италия. Това е мярка, която се прилага в държава - член на ЕС. Тя би могла да се приложи и у нас, ако решим, че е уместна.
В Италия има случаи, в които отнемането на имущество се случва, дори след оправдателни присъди. Притеснително ли е това, ако такава мярка има и в България?
Последните събития в България показаха, че не бива да бъдем толкова чувствителни по тази тема. Смятам, че това е още едно доказателство, че отнемането на имущество, без да има влязла в сила присъда се прилага и в други държави от ЕС. Не би следвало присъдата или наказателният процес да бъдат свързани с гражданския. Заявявал съм тази своя позиция. Отнемането на имущество, без да има влязла в сила наказателна присъда, е добър вариант. Този вариант, който съществува сега в България, е удачен, когато смятаме, че в наказателния процес държавата успява напълно да свърши своята работа и да бъдат осъдени всички онези, които смятамe, че са извършили тежки престъпления и са участвали в организирани престъпни групи. Но ако смятаме, че този ефект не се постига, очевидно трябва да се търсят и други модели. Мисля, че по света - не само в България и това не е критика към нашата страна - тежката организирана престъпност, прането на пари, трафикът на наркотици и хора много трудно се доказват в наказателния процес. Поради тази причина като механизъм за противодействието й именно се използва конфискацията на необяснимото богатство.
Какво става с оправданите от съда?
Не мисля, че трябва да свързваме двете неща. Наказателната репресия след извършване на престъпление няма нищо общо с възстановяване на справедливостта, когато човек има в големи размери нещо, което не му се дължи. Ако например имате имущество в големи размери - един милион лева, и не можете да докажете произхода на 300 000 лева или 500 000 лева от тях, очевидно имате сериозен проблем. Не може да имате имущество над 1 млн. лева и да не можете да кажете откъде идва половината от него.
Косвено сте съгласен с тази идея?
Да, само че съм съгласен това да бъде насочено към тежката организирана престъпност. Нивата, финансовите прагове трябва да бъдат много високи, за да нямаме съмнения.
Какво означава високи?
1 млн. лева е висок праг.
Правилно ли да разбирам, че хора с имущество над един милион лева, което не могат да докажат, дори да бъдат оправдани от съда, са интересни на комисията?
Не мисля, че трябва да се свързва оправдаването от съда или не. Смятам, че комисията трябва да може да се самосезира или да се сезира по сигнали на медии, граждани или държавни органи. За тази цел тя трябва да има широки правомощия в много тесен коридор. Имуществото на лицето да бъде над 1 милион лева, да не може да бъде проверявано лице, което има под тази сума и половината или една трета да бъде с неустановен произход.
Харесва ли Ви идеята за помощници на правосъдието, каквито имат в други страни?
Във Великобритания има цяла програма, в която се очаква от хората да подпомагат правосъдието и да дават информация, когато според тях очевидно има несъответствие между доходите на едно лице и начина му на живот. Тук се говори за проверка от компетентните органи, за да се установи дали наистина това е основателно или не. И тъй като някой може да каже, че Великобритания е с друг манталитет, нека да отбележим, че това се случва и в Словакия.

3 часа
След инцидент: Уволняват шефовете на дружеството за лифта в Сливен
Ще бъде уволнено ръководството на дружеството, което стопанисва въжената линия в Сливен. ...
4 часа
Шествие в Благоевград в памет на Сияна
Стотици благоевградчани се включиха в мълчалив протест-шествие в памет на загиналата ...
4 часа
ПП призовава кмета на София да проведе нов конкурс за главен архитект на столицата
ПП призовава кмета на София да проведе нов конкурс за главен архитект на столицата, ...
5 часа
Близо половин тон кокаин заловиха на летище „Истанбул“
Турските митничари на международното летище "Истанбул" са разкрили нелегална пратка ...
5 часа
Вучич призова сърбите да се съберат на митинг в Белград на 12 април
Сръбският президент Александър Вучич призова гражданите да се съберат в Белград на ...
6 часа
Катастрофа преди тунел „Топли дол“ образува задръстване на АМ „Хемус"
Два леки автомобила са се сблъскали преди тунел „Топли дол“ на автомагистрала „Хемус“, ...
7 часа
В ход е голямото Великденско почистване на София (СНИМКИ)
Започна пролетното почистване на София и всички граждани могат да се включат в него. ...
8 часа
Митов разпореди проверка на опасните участъци от републиканската пътна мрежа
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов е разпоредил всеобхватна проверка на ...
9 часа
Еминем стана дядо (СНИМКА)
Американският рапър Маршъл Матърс, известен под псевдонима Еминем, стана дядо.
Хейли ...
9 часа
Министър Гуцанов: Темата корупция не е заплаха за кабинета
Не считам, че това ще бъде заплаха, още повече в този кабинет, в който няма нито един ...
10 часа
7-годишно дете пострада при верижна катастрофа в Хасковско
7-годишно момиче пострада при пътен инцидент в град Любимец.
Катастрофата е станала ...
11 часа
Република Сръбска експулсира германски дипломат
Полицията на босненския ентитет Република Сръбска (РС) експулсира от територията си ...
11 часа
Земетресение с магнитуд 6,9 по Рихтер разтърси Папуа Нова Гвинея
Край бреговете на о-в Нова Британия в Папуа Нова Гвинея беше регистрирано силно земетресение ...
11 часа
Белгия повдигна обвинения на 8 души за лобизъм в полза на Huawei
Разследването на подозренията за корупция в Европейския парламент и лобизъм в защита ...
12 часа
Базовите американски мита от 10% влязоха в сила
Новте широкообхватни мита, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп, влязоха в сила ...
12 часа
Руският режисьор Андрей Звягинцев идва в България
От 13 до 17 май руският режисьор Андрей Звягинцев за първи път ще гостува в България. ...
12 часа
Израелски генерал осъди поведението на войници и заселници на Западния бряг
Израелският генерал-майор Ави Блут осъди в публикуван вчера видеоклип агресивното ...
12 часа
ООН: Повишаването на митата ще засегне най-бедните и уязвимите
Повишаването на световните мита, предизвикано от президента на САЩ Доналд Тръмп, ще ...
13 часа
Тайната на вкусния хляб
Хляб се меси с качествени продукти и много желание, каза за БТА Бонка Димитрова от Антоново, ...
13 часа
Еврокомисарят по търговията иска сериозни преговори със САЩ за митата
Еврокомисарят по търговията Марош Шефчович заяви днес пред американските си колеги, ...
13 часа
Стилът на шофиране на мъжа издава какъв е в леглото
Стилът на шофиране на автомобила може да разкаже много за характера на мъжа, отношението ...
14 часа
Дъждовна и облачна събота ни очаква
Днес по-значителни разкъсвания и намаления на облачността ще има преди обяд.
Около ...
15 часа
Ето как да си направим здравословни козунаци за Великден
Наближава един от най-хубавите празници - Великден. Козунакът е традиционно българско ...
21 часа
Никол и Радо с победна серия и титлата „Супер двойка“ в „Един за друг“
Сложни формули и точни мерници бяха в центъра на събитията на най-романтичното риалити ...
21 часа
Атанас Запрянов: Очакваме втория F-16 в края на този месец или в началото на май
Очаква се вторият изтребител F-16 да дойде още в края на този месец или в началото на ...
22 часа
Тръмп даде на TikTok нови 75 дни да намери американски купувач
Президентът на САЩ Доналд Тръмп удължи крайния срок, в който TikTok трябва да намери купувач ...
22 часа
Кола с петима младежи падна в река в Смолян
Пет момчета, пътуващи в лек автомобил, са паднали от подпорна стена във водите на река ...
23 часа
Турция ще засили икономическите връзки с ЕС
Турция и ЕС постигнаха консенсус за засилване на икономическите отношения и засилване ...
1 ден
Младият писател Иво Христов се нуждае от помощ за спешно лечение
Младият писател Иво Христов се нуждае спешно от помощ за лечение.
Той съобщи в социалните ...
1 ден
Мексико отговори на митата на Тръмп с план от 18 точки за националната индустрия
Мексиканският президент Клаудия Шейнбаум отговори на митата на президента на САЩ ...
1 ден
Обмяната на левове в евро: „Български пощи“ е в процес на подготовка
Подготовката на служителите на „Български пощи“ за социалната функция по обмяна ...
1 ден
Македонският президент благодари на България за помощта след трагедията в Кочани
Президентът на Република Северна Македония Гордана Силяновска-Давкова каза в София, ...
1 ден
Областната управа в София: Общината не ни е предала владението на парк „Врана“
Областна администрация на област София съобщи, че до момента Столична община не е ...
1 ден
Петкова и посланикът на Германия у нас обсъдиха ефектите върху икономиката след митата на САЩ
Министърът на финансите Теменужка Петкова обсъди на среща с посланика на Федерална ...
1 ден
Камион пламна на магистрала „Хемус“
Камион се е запалил близо до София, в района на 16-ия километър на автомагистрала "Хемус", ...
1 ден
Сияна загина, корупцията оцеля: Протест пред съдебната палата в Плевен
В Плевен граждани се събраха пред Съдебната палата на протест срещу лошото състояние ...
1 ден
Митата на Тръмп: Какво внася България от САЩ
Около 13 млн. лева на година са приходите от мита при внос на стоки от САЩ у нас през последните ...
1 ден
За 14 лева: Непълнолетно момче заплаши с убийство и ограби мъж в Ботевград
Непълнолетно 16-годишно момче заплаши с убийство и ограби мъж в Ботевград.
На 3 април ...
1 ден
Непълнолетно дете откри голяма сума пари в столичното метро
Непълнолетно момче е открило голяма сума, съобщиха от Столичната дирекция на вътрешните ...
1 ден
Прокуратурата настоява за доживотен затвор и ще протестира присъдата на Рангел Бизюрев
Окръжна прокуратура – Пловдив обяви, че ще внесе протест срещу присъдата на Рангел ...