Необходим е нов закон за отнемане на имущество, придобито от престъпна дейност, тъй като сегашният е далеч от перфектността. Това заяви в интервю за БТАТодор Коларов.
Той каза, че комисията не веднъж е показала готовност да бъде на първата линия в противодействието на тежката организирана престъпност и корупцията по високите етажи на властта. Инструментът, който в настоящия момент ни е даден, за да реализираме тази функция, не е достатъчен, коментира Коларов. председателят на Комисията за отнемане на имущество, придобито от престъпна дейност
Призовавате за по-ефективно управление на отнетото имущество. Как да се случи това?
Това е въпрос, който не е в правомощията на комисията и не се предвижда да е в нашите правомощия в законопроектите, които се обсъждат. Това е добре. Други органи биха могли да бъдат по-ефективни, например НАП. Моят призив за по-ефективно управление произтича от твърденията, че след спечелените дела на комисията за имуществото, което сме успели да отнемем, то трудно се продава и не може да се реализира печалба. Проблемът не е на комисията. Тук трябва да повишим капацитета на органите, които се занимават с реализирането на вече спечеленото в съдебните дела от комисията. Не става дума само за разпродажба. Това имущество може да се използва по много ефективни начини.
Струва ли Ви се, че нещо трябва да промените в образа на комисията и от какво ще се разграничите?
Не се опитваме да бягаме от нищо. Показваме работата, която вършим. Преценка на обществото е дали е доволно от нашата работа, или не. Опитваме се да се реформираме и да вървим напред. Мисля, че по-добрите резултати са налице.
На последния КСНС се коментираше именно темата за необяснимото богатство. Приемате ли изговореното от тази трибуна като подадена ръка, като призив или като по-сериозна мярка да действате?
Смятам, че Комисията неведнъж е показала готовност да бъде на първата линия в противодействието на тежката организирана престъпност и корупцията по високите етажи на властта. Инструментът, който в настоящия момент ни е даден, за да реализираме тази функция, не е достатъчен. Готови сме, имаме воля да се оправдаем очакванията на обществото, но за тази цел е нужно да бъде даден адекватният инструмент. Нов закон. Сега действащият е далеч от перфектността.
Смятате ли, че ще намерите подкрепа за адекватен закон? Кой да го напише?
Надявам се такава подкрепа да има от обществото. Смятам, че то не е по-различно от това в Англия или Франция, които са били движещата сила за приемането на аналогично законодателство в тези държави.
Съвсем наскоро в София беше дискутиран италианският опит, според който общински съвети биват разпускани, ако се докаже, че влияние над тях имат престъпни структури. Приложимо ли е това у нас?
Въпросът е как обществото ще оцени това и дали парламентът ще намери, че този опит на Италия е приложим у нас. Тази интересна мярка си струва да се обсъди.
По-скоро да или по-скоро не?
Не може да се даде конкретен отговор, тъй като във всяка държава има идея що е пропорционално на проблемите, които съществуват. Трябва да се направи правилна преценка какви са проблемите и съотносими ли са проблемите, които имаме ние на това ниво с тези, които съществуват в Италия. Така ще може да се отговори на този въпрос. Би било несериозно да се даде отговор ad hoc - в движение. Нужно е повече проучване.
Не изключвате възможността с промени в законодателството това да се случи и у нас?
Не изключвам тази възможност. Ако преценим, че проблемите, които съществуват на местно ниво, са толкова тежки, каквито имат в Италия. Това е мярка, която се прилага в държава - член на ЕС. Тя би могла да се приложи и у нас, ако решим, че е уместна.
В Италия има случаи, в които отнемането на имущество се случва, дори след оправдателни присъди. Притеснително ли е това, ако такава мярка има и в България?
Последните събития в България показаха, че не бива да бъдем толкова чувствителни по тази тема. Смятам, че това е още едно доказателство, че отнемането на имущество, без да има влязла в сила присъда се прилага и в други държави от ЕС. Не би следвало присъдата или наказателният процес да бъдат свързани с гражданския. Заявявал съм тази своя позиция. Отнемането на имущество, без да има влязла в сила наказателна присъда, е добър вариант. Този вариант, който съществува сега в България, е удачен, когато смятаме, че в наказателния процес държавата успява напълно да свърши своята работа и да бъдат осъдени всички онези, които смятамe, че са извършили тежки престъпления и са участвали в организирани престъпни групи. Но ако смятаме, че този ефект не се постига, очевидно трябва да се търсят и други модели. Мисля, че по света - не само в България и това не е критика към нашата страна - тежката организирана престъпност, прането на пари, трафикът на наркотици и хора много трудно се доказват в наказателния процес. Поради тази причина като механизъм за противодействието й именно се използва конфискацията на необяснимото богатство.
Какво става с оправданите от съда?
Не мисля, че трябва да свързваме двете неща. Наказателната репресия след извършване на престъпление няма нищо общо с възстановяване на справедливостта, когато човек има в големи размери нещо, което не му се дължи. Ако например имате имущество в големи размери - един милион лева, и не можете да докажете произхода на 300 000 лева или 500 000 лева от тях, очевидно имате сериозен проблем. Не може да имате имущество над 1 млн. лева и да не можете да кажете откъде идва половината от него.
Косвено сте съгласен с тази идея?
Да, само че съм съгласен това да бъде насочено към тежката организирана престъпност. Нивата, финансовите прагове трябва да бъдат много високи, за да нямаме съмнения.
Какво означава високи?
1 млн. лева е висок праг.
Правилно ли да разбирам, че хора с имущество над един милион лева, което не могат да докажат, дори да бъдат оправдани от съда, са интересни на комисията?
Не мисля, че трябва да се свързва оправдаването от съда или не. Смятам, че комисията трябва да може да се самосезира или да се сезира по сигнали на медии, граждани или държавни органи. За тази цел тя трябва да има широки правомощия в много тесен коридор. Имуществото на лицето да бъде над 1 милион лева, да не може да бъде проверявано лице, което има под тази сума и половината или една трета да бъде с неустановен произход.
Харесва ли Ви идеята за помощници на правосъдието, каквито имат в други страни?
Във Великобритания има цяла програма, в която се очаква от хората да подпомагат правосъдието и да дават информация, когато според тях очевидно има несъответствие между доходите на едно лице и начина му на живот. Тук се говори за проверка от компетентните органи, за да се установи дали наистина това е основателно или не. И тъй като някой може да каже, че Великобритания е с друг манталитет, нека да отбележим, че това се случва и в Словакия.
2 часа
20 години от първата трансплантация на черен дроб у нас: Бебето вече е студентка
Първата по рода си трансплантация на черен дроб е извършена у нас на 18 ноември 2004 г. ...
3 часа
Израел дава 5 млн. долара на всеки, който изведе жив заложник от Газа
Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че Израел предлага награда от 5 млн. долара ...
5 часа
Внимание: Издадоха предупреждение за опасни ветрове в страната (КАРТА)
Синоптиците издадоха предупреждение за силен вятър в много области на страната за ...
5 часа
Сградата за „ДПС - Ново начало” стана повод за нови политически атаки срещу Пеевски
Офанзива на президента и част от политическите сили срещу „ДПС - Ново начало” заради ...
6 часа
40 километра вече е колоната от ТИР-ове на „Капитан Андреево“
Трети ден вече продължава да се трупа опашка от ТИР-ове на граничния пункт "Капитан ...
ohnamama.bg
Невероятно: 10 неща, които бебетата научават още в утробата
Докато коремът ви расте, не може да не се чудите какво ще бъде това бебе. Не само на външен вид, но и ...
7 часа
Асоциация „Родители“ настоява 3 януари да бъде неучебен за всички ученици
3 януари да бъде обявен за неучебен, неприсъствен ден за всички ученици от цялата страна. ...
8 часа
Карадимов: Присъединяването на България към ОИСР е ключов национален приоритет
„Присъединяването на България към Организацията за икономическо сътрудничество ...
8 часа
Борбата на Световната банка в Малави: Глад и бедствия
Световната банка подкрепя уязвимите общности в Малави в борбата им с климатичните ...
8 часа
Товарен влак дерайлира на гара Димитровград
Товарен влак дерайлира на гара Димитровград, няма пострадали.
Днес, в 03:15 ч., в гара ...
8 часа
Борисов: Стигнахме до там, че Борис Бонев да иска да ни спасява от Васил Терзиев
"ГЕРБ-СДС не може да бъде по-яростна опозиция от Борис Бонев, защото стигнахме до там, ...
8 часа
Лавров: Атаките срещу Русия с американски ракети са сигнал, че Западът търси ескалация на конфликта
Руският министър на външните работи Сергей Лавров днес каза, че украинските атаки ...
8 часа
Елиминации и нов саботаж в „Игри на волята“ тази вечер
Пореден саботаж и изненадващи елиминации очакват участниците в “Игри на волята” ...
8 часа
Откриха снаряд край бившите сараи на Доган в Росенец
Специализиран екип от Военноморските сили е унищожил корозирал снаряд в района на ...
8 часа
Жертвата на нашумелия случай на масово изнасилване във Франция: Това е малодушен процес
Жизел Пелико, жертва на масово изнасилване, организирано от съпруга ѝ, остро разкритикува ...
9 часа
Поставиха протеза на бял щъркел, пострадал след злополука (СНИМКИ)
Ветеринари от партньорската на Софийския зоопарк организация СНЦ "Зелени Балкани" ...
9 часа
Президентът на Литва номинира социалдемократа Гинтаутас Палуцкас за премиер
Литовският президент Гитанас Науседа днес номинира Гинтаутас Палуцкас за премиер ...
9 часа
Втори опит: Търсят кандидати за нов председател на Върховния административен съд
Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) прие със седем на три гласа да предложи ...
9 часа
ПП-ДБ: Сезираме Сарафов за предоставянето на сградата на улица „Врабча“ на „ДПС – Ново начало“
„Продължаваме промяната – Демократична България“ ще сезират главния прокурор Борислав ...
9 часа
Кралят и кралицата на Испания отново посетиха oпустошени от наводнения райони
Испанският крал Фелипе Шести и съпругата му, кралица Летисия, посетиха отново райони ...
9 часа
Областни управители ще искат изграждане на четирилентов път между Ловеч и Плевен
Областният управител на област Ловеч Дора Стоянова проведе работна среща с областният ...
9 часа
Русия започна да произвежда мобилни бомбоубежища, устойчиви на ядрена атака
Русия е започнала масово производство на мобилни бомбоубежища, предназначени да осигуряват ...
9 часа
БСП отново поиска Бузлуджа
От "Позитано" 20 отново поискаха да им бъде даден паметника на връх Бузлуджа, емблематичен ...
10 часа
Северна Македония: Радмила Шекеринска е бъдещият заместник генерален секретар на НАТО
Бившият министър на отбраната на Република Северна Македония в първото и второто правителство ...
10 часа
NOVA и Forbes обединяват усилия в нова рубрика за успеха в бизнеса
Водещата политематична телевизия NOVA и най-голямата бизнес медия в света Forbes обявяват ...
10 часа
Медведев: Удари от натовски ракети означават Трета световна война
Малко след като атаката над Брянска област в Русия беше оповестена от украински медии, ...
10 часа
Готови сме да посрещнем ЮНЕСКО през 2025 г.: Премахнаха скелето от Мадарския конник (СНИМКИ)
Министърът на културата Найден Тодоров посети Националния историко-археологически ...
10 часа
Близо 40 ракети са били изстреляни от Ливан към Израел
Около 40 ракети бяха изстреляни днес от Ливан към Израел, обявиха от израелските отбранителни ...
10 часа
Една година от отвличането: Молебен за българските моряци от „Галакси Лийдър“
Молебен за скорошното завръщане на двамата моряци от кораба “GALAXY LEADER” беше отслужен ...
10 часа
Симона Радева отново се яви маскирана в съда, приятелят ѝ отказа да дава показания (СНИМКИ)
Мирослав Якимов, с когото Симона Радева живее на семейни начала и от когото има дете, ...
10 часа
Има нови обстоятелства по делото за смъртта на 14-годишния Филип, прокуратурата иска промяна в обвинението
Прокуратурата поиска промяна в обвинението срещу Петър Тодоров, подсъдим за катастрофата, ...
11 часа
Двукратно сбъдната мечта: Семейство от Пловдив се сдоби с шести син
Шесто момченце се роди в семейството на Евгения и Пламен Богданови от Пловдив. Малкият ...
11 часа
Блокада: Таксиметрови шофьори от цялата страна излизат на масов протест във вторник
Таксиметрови шофьори от цялата страна излизат на масов протест в утрешния ден, за да ...
11 часа
Какви мерки са взели властите за огромните опашки от тирове по границата ни с Турция
Взети са мерки на много нива по повод километричните опашки от тирове на границата ...
12 часа
КНСБ: Очакваме да видим минималната заплата от 1077 лева в бюджета за 2025 г.
Програмата, която минимум очакваме да видим в бюджета за 2025 година, е минимална заплата ...
12 часа
Шофьор на автомобил беше арестуван, след като блъсна ученици пред училище в Китай
Шофьор на автомобил блъсна голям брой ученици пред начално училище в Южен Китай.
Държавната ...
12 часа
Катастрофа затруднява движението в близост до Терминал 2 на летище София
Катастрофа между микробус и лека кола затруднява движението в близост до Терминал ...
12 часа
Разбиха главата на треньора на Мексико с кенче бира
Хондурас беше санкциониран след инцидент по време на мача с Мексико в Лигата на нациите ...
12 часа
Водач с 2.20 промила се преобърна в канавка край Пазарджик
Почерпен с алкохол водач се преобърна в канавка в област Пазарджик, съобщиха от полицията.
Произшествието ...
12 часа
Хванаха рекордно количество наркотици на ГКПП „Лесово“ - 125 кг екстази и марихуана (СНИМКИ)
Служители на "Гранична полиция" съвместно с Агенция "Митници" хвана рекордно количество ...
12 часа
Зеленски към ЕП: Трябва да окажем натиск над Русия за справедлив мир
Трябва да окажем натиск над Русия за справедлив мир, призова украинският президент ...