Необходим е нов закон за отнемане на имущество, придобито от престъпна дейност, тъй като сегашният е далеч от перфектността. Това заяви в интервю за БТАТодор Коларов.
Той каза, че комисията не веднъж е показала готовност да бъде на първата линия в противодействието на тежката организирана престъпност и корупцията по високите етажи на властта. Инструментът, който в настоящия момент ни е даден, за да реализираме тази функция, не е достатъчен, коментира Коларов. председателят на Комисията за отнемане на имущество, придобито от престъпна дейност
Призовавате за по-ефективно управление на отнетото имущество. Как да се случи това?
Това е въпрос, който не е в правомощията на комисията и не се предвижда да е в нашите правомощия в законопроектите, които се обсъждат. Това е добре. Други органи биха могли да бъдат по-ефективни, например НАП. Моят призив за по-ефективно управление произтича от твърденията, че след спечелените дела на комисията за имуществото, което сме успели да отнемем, то трудно се продава и не може да се реализира печалба. Проблемът не е на комисията. Тук трябва да повишим капацитета на органите, които се занимават с реализирането на вече спечеленото в съдебните дела от комисията. Не става дума само за разпродажба. Това имущество може да се използва по много ефективни начини.
Струва ли Ви се, че нещо трябва да промените в образа на комисията и от какво ще се разграничите?
Не се опитваме да бягаме от нищо. Показваме работата, която вършим. Преценка на обществото е дали е доволно от нашата работа, или не. Опитваме се да се реформираме и да вървим напред. Мисля, че по-добрите резултати са налице.
На последния КСНС се коментираше именно темата за необяснимото богатство. Приемате ли изговореното от тази трибуна като подадена ръка, като призив или като по-сериозна мярка да действате?
Смятам, че Комисията неведнъж е показала готовност да бъде на първата линия в противодействието на тежката организирана престъпност и корупцията по високите етажи на властта. Инструментът, който в настоящия момент ни е даден, за да реализираме тази функция, не е достатъчен. Готови сме, имаме воля да се оправдаем очакванията на обществото, но за тази цел е нужно да бъде даден адекватният инструмент. Нов закон. Сега действащият е далеч от перфектността.
Смятате ли, че ще намерите подкрепа за адекватен закон? Кой да го напише?
Надявам се такава подкрепа да има от обществото. Смятам, че то не е по-различно от това в Англия или Франция, които са били движещата сила за приемането на аналогично законодателство в тези държави.
Съвсем наскоро в София беше дискутиран италианският опит, според който общински съвети биват разпускани, ако се докаже, че влияние над тях имат престъпни структури. Приложимо ли е това у нас?
Въпросът е как обществото ще оцени това и дали парламентът ще намери, че този опит на Италия е приложим у нас. Тази интересна мярка си струва да се обсъди.
По-скоро да или по-скоро не?
Не може да се даде конкретен отговор, тъй като във всяка държава има идея що е пропорционално на проблемите, които съществуват. Трябва да се направи правилна преценка какви са проблемите и съотносими ли са проблемите, които имаме ние на това ниво с тези, които съществуват в Италия. Така ще може да се отговори на този въпрос. Би било несериозно да се даде отговор ad hoc - в движение. Нужно е повече проучване.
Не изключвате възможността с промени в законодателството това да се случи и у нас?
Не изключвам тази възможност. Ако преценим, че проблемите, които съществуват на местно ниво, са толкова тежки, каквито имат в Италия. Това е мярка, която се прилага в държава - член на ЕС. Тя би могла да се приложи и у нас, ако решим, че е уместна.
В Италия има случаи, в които отнемането на имущество се случва, дори след оправдателни присъди. Притеснително ли е това, ако такава мярка има и в България?
Последните събития в България показаха, че не бива да бъдем толкова чувствителни по тази тема. Смятам, че това е още едно доказателство, че отнемането на имущество, без да има влязла в сила присъда се прилага и в други държави от ЕС. Не би следвало присъдата или наказателният процес да бъдат свързани с гражданския. Заявявал съм тази своя позиция. Отнемането на имущество, без да има влязла в сила наказателна присъда, е добър вариант. Този вариант, който съществува сега в България, е удачен, когато смятаме, че в наказателния процес държавата успява напълно да свърши своята работа и да бъдат осъдени всички онези, които смятамe, че са извършили тежки престъпления и са участвали в организирани престъпни групи. Но ако смятаме, че този ефект не се постига, очевидно трябва да се търсят и други модели. Мисля, че по света - не само в България и това не е критика към нашата страна - тежката организирана престъпност, прането на пари, трафикът на наркотици и хора много трудно се доказват в наказателния процес. Поради тази причина като механизъм за противодействието й именно се използва конфискацията на необяснимото богатство.
Какво става с оправданите от съда?
Не мисля, че трябва да свързваме двете неща. Наказателната репресия след извършване на престъпление няма нищо общо с възстановяване на справедливостта, когато човек има в големи размери нещо, което не му се дължи. Ако например имате имущество в големи размери - един милион лева, и не можете да докажете произхода на 300 000 лева или 500 000 лева от тях, очевидно имате сериозен проблем. Не може да имате имущество над 1 млн. лева и да не можете да кажете откъде идва половината от него.
Косвено сте съгласен с тази идея?
Да, само че съм съгласен това да бъде насочено към тежката организирана престъпност. Нивата, финансовите прагове трябва да бъдат много високи, за да нямаме съмнения.
Какво означава високи?
1 млн. лева е висок праг.
Правилно ли да разбирам, че хора с имущество над един милион лева, което не могат да докажат, дори да бъдат оправдани от съда, са интересни на комисията?
Не мисля, че трябва да се свързва оправдаването от съда или не. Смятам, че комисията трябва да може да се самосезира или да се сезира по сигнали на медии, граждани или държавни органи. За тази цел тя трябва да има широки правомощия в много тесен коридор. Имуществото на лицето да бъде над 1 милион лева, да не може да бъде проверявано лице, което има под тази сума и половината или една трета да бъде с неустановен произход.
Харесва ли Ви идеята за помощници на правосъдието, каквито имат в други страни?
Във Великобритания има цяла програма, в която се очаква от хората да подпомагат правосъдието и да дават информация, когато според тях очевидно има несъответствие между доходите на едно лице и начина му на живот. Тук се говори за проверка от компетентните органи, за да се установи дали наистина това е основателно или не. И тъй като някой може да каже, че Великобритания е с друг манталитет, нека да отбележим, че това се случва и в Словакия.

19 минути
Редки класики показаха на 12-ия ретро парад в Сливен (СНИМКИ)
Състоя се дванадесетото издание на парада на ретро автомобили и мотоциклети в Сливен, ...
2 часа
„Да, България“ избира председател на национална конференция
Национална конференция ще проведе Движение “Да, България” в неделя, на която ще се ...
3 часа
Пътник без билет: Мъж нападна контрольорка в автобус във Варненско
Мъж нападна контрольорка в автобус във Варненско, съобщиха от полицията.
66-годишният ...
3 часа
Азиатец и двама тъмнокожи са сред фаворитите за нов папа
През май във Ватикана ще се проведе конклав - повече от 100 кардинали ще решат кой ще ...
3 часа
Зеленски се срещна с Макрон и Стармър
Украинският президент Володимир Зеленски се срещна с френския си колега Еманюел Макрон ...
Искам да забременея: как да ускорим процеса?
Опитвате ли се да забременеете бързо? Може би сте едни от късметлиите, които успяват да забременеят от ...
3 часа
Почина Жан-Пол Монтанари
Жан-Пол Монтанари, емблематичен директор на танцовия фестивал в Монпелие (Montpellier Danse) ...
4 часа
От бомбоубежища до музеи: Какво има под улиците на София?
Какво има под улиците на София и може ли този непознат, мрачен и невидим свят да се превърне ...
5 часа
Желязков: В сърцата и умовете на хората папа Франциск ще остане с благия си нрав
Папа Франциск беше преди всичко изключителен човек, изключителен духовник, изключителен ...
5 часа
Зов за помощ: ВВС спешно търсят кръводарители за командир Антон Иванов
Зов за помощ. Военновъздушните сили спешно търсят кръводарители за командир Антон ...
6 часа
Русия: Върнахме си пълния контрол върху Курска област
Началникът на генералния щаб на руската армия - генерал Валерий Герасимов, е докладвал ...
7 часа
406 ранени при експлозията на пристанище в Иран
406 са вече ранените в мощната експлозия, разтърсила иранския пристанищен град Бандар ...
7 часа
Зов за помощ: Майка на 5-годишно дете се нуждае от средства, за да се пребори с онкологично заболяване
В желанието си да помогнат на Галя хората от мездренското село Царевец тази година ...
8 часа
Турската полиция задържа 47 души във връзка с разследването на кмета на Истанбул
Полицията в Истанбул задържа 47 души при полицейски акции, свързани с корупционното ...
8 часа
Външният министър: Най-важното послание на папа Франциск към света беше за смирение и мир
Изразяваме най-дълбоката си съпричастност и съболезнования към всички католици, всички ...
9 часа
С богата програма Старозагорският зоопарк ще отпразнува рождения си ден
Зоопарк Стара Загора кани всички приятели и любители на животните и природата на 68-годишния ...
9 часа
„Символична среща“: Тръмп и Зеленски проведоха кратък разговор в Рим
Президентът на Украйна Володимир Зеленски и колегата му Доналд Тръмп проведоха разговор ...
10 часа
Възстановено е движението по автомагистрала АМ „Тракия“
Възстановено е движението по автомагистрала (АМ) "Тракия" в посока София при 172-ри км, ...
10 часа
Росен Желязков и водената от него българска делегация пристигнаха във Ватикана
Министър-председателят Росен Желязков пристигна във Ватикана, където заедно с водената ...
11 часа
В подкрепа на доброто: Благотворителен турнир за болно дете обединява Варна
Благотворителен турнир "Белослава" обединява Варна в подкрепа на доброто. На 3 и 4 май ...
11 часа
„Да защитим децата си“: Протест ще затрудни движението в района на Дунав мост - Русе
Движението в района на Дунав мост ще бъде затруднено в продължение на около два часа ...
11 часа
Земетресение в района на Варна
Земетресение с магнитуд 2.2 по скалата на Рихтер е било регистрирано рано тази сутрин ...
12 часа
Мъж беше наръган и убит в нюйоркското метро след спор заради настъпване
Мъж беше намушкан до смърт в сутрешния пиков период в нюйоркското метро вчера след ...
12 часа
Посланието, което папа Франциск остави на българските младежи (ВИДЕО)
Папа Франциск беше на официално посещение в България от 5 до 7 май 2019 г. По време на визитата ...
12 часа
Ако САЩ признаят Крим за руски: Колко опасно е това
Тръмп нито отрича, нито потвърждава, че САЩ са готови да признаят Крим за руски в името ...
13 часа
Първият папа със социални мрежи: Какво качваше Франциск (ВИДЕО)
Днес светът се прощава със светия отец Франциск. Лидери от цял свят се събират, за да ...
13 часа
Тръмп: Русия и Украйна са много близо до споразумение
Американският президент Доналд Тръмп заяви, че след "добър ден с преговори и срещи", ...
13 часа
Светла събота е, не се пере и не се шие
Днес е Светла събота. Това е шестият ден от Светлата седмица след Великден, когато всеки ...
13 часа
Протеинът - основен строителен блок за нашето тяло и с ключова роля за поддържането на здравето ни
Протеинът е основен строителен блок за нашето тяло и играе ключова роля за поддържането ...
13 часа
Знамение от небето: Историята на „Санта Мария Маджоре“
В сърцето на Рим, на хълма Есквилин, се издига една от най-впечатляващите базилики - ...
13 часа
Посещенията на гроба на папа Франциск ще бъдат възможни още на 27 април
Посещенията на гроба на папа Франциск ще бъдат възможни още сутринта на 27 април (неделя), ...
13 часа
39 години от най-тежката ядрена катастрофа в историята
39-ата годишнина от най-тежката ядрена катастрофа в историята се навършва днес.
В ранните ...
14 часа
Над 87% от капацитета на „Чирен“ е резервиран
В резултат от проведените от "Булгартрансгаз" процедури за разпределение на годишен ...
14 часа
Ватиканът обявява деветдневен траур
Ватиканът обявява деветдневен траур, който започва от днес - денят на погребението ...
14 часа
Денят започва слънчево, но следобед ни чакат дъжд и гръмотевици
Днес преди обeд ще бъде предимно слънчево и почти тихо. Следобeд ще се развива купеста ...
21 часа
Необичаен случай: След инсулт турчин започнал да говори само датски, забравил турския
Турчин забрави турския и започна да говори датски след прекаран инсулт за изненада ...
22 часа
Радев: В период на сътресения в политиката, сигурността и икономиката гласът на бизнеса е изключително важен
Във все по-труден период на сътресения в политиката, сигурността и икономиката, прекъсване ...
22 часа
ЕС отделя 15 милиона помощ за армията на Северна Македония
Съветът на Европейския съюз взе днес решение за разпределяне на 15 милиона евро помощ ...
23 часа
Земетресение с магнитуд 4,3 разлюля Западна Турция
Земетресение с магнитуд 4,3 е било регистрирано в Западна Турция, предаде Анадолската ...
1 ден
Поклонението пред тленните останки на папа Франциск приключи
Поклонението пред тленните останки на папа Франциск, изложени в базиликата „Свети ...
1 ден
Зеленски: Крим принадлежи на Украйна
Президентът на Украйна Володимир Зеленски повтори днес, че смята, че Крим принадлежи ...