Гръцката борса има дълга история, защото започва да функционира още през втората половина на 19-ти век. Подобно на нашия пазар и гръцкият е минал през много процеси, претърпял е много възходи и спадове, макар и по друго време. За това кога са били най-големите покачвания на капиталовия пазар в Гърция и съответно най-големите спадове, на какво се е дължало това, през какви проблеми е минал и как изглежда борсата сега, разказа пред DarikFinance.bg Христос Кацанис, изпълнителен директор на Обединена българска банка АД.
Г-н Кацанис, разкажете малко повече за Гръцката фондова борса – кога е създадена, какви процеси се наблюдаваха?
Гръцката борса беше основана след създаването на независима Гърция, което е станало приблизително през 1830 г. Започва да функционира през втората половина на 19-ти век в едно кафене. Имахме интересни ситуации, като например през 1870 г. Тогава една голяма част от населението на Атина загуби спестяванията си, защото всички купуваха акции на една фирма, която трябваше да експлоатира златни мини близо до Атина, след като един французин бе намерил следи от злато. Там наистина е имало злато по времето на Древна Елада, но не и през 19-ти век. Казвам го, за да покажа как незнанието и алчността могат да доведат хората до големи трагедии. Естествено, това остави и следи върху колективното съзнание. Но въпреки това Гърция се развиваше. В началото на 20 век няколко банки и фирми извън банковата сфера влязоха в борсата.
През 1922 г. с така наречената катастрофа от Мала Азия в Гърция пристигат над 1.5 млн. души. Тогава всъщност започва индустриализацията на Гърция. Естествено, в една малка и бедна страна на фона на световната криза и на Втората световна война, пазарът не можеше да се развива.
След войната това става с бавни темпове. През 70-те години имаше доста активност, но и тогава намеренията и желанията бяха много повече спекулативни, отколкото истински инвестиционни намерения. Може да се каже, че гърците до скоро нямаха инвестиционна съвест. За тях инвестиция беше синоним на спестяване в банка или в земя. От тази гледна точка можем да намерим много общи неща с българите. Другата разлика е, че ние имахме борса, дори и примитивна, а България нямаше.
Много интересно беше развитието в периода 80–90-те години, когато за първи път виждаме интерес към гръцката борса от страна на чуждестранни инвеститори. Да не забравяме, че през целия период на 80-те години Гърция вече е член на Европейската общност. Това от своя страна доведе до много голямо движение на чуждестранни инвеститори. Другото, което повлия, бе възможността Атина да стане столица на олимпийските игри. Това не стана и естествено причини разочарование у тези инвеститори, които се изтеглиха доста масово. Спомням си, че индексът на Атинската борса беше стигнал над 1600 пункта, а след това падна под 800 пункта.
Но това имаше и своя положителен ефект. Тези неразвити до този момент брокери започнаха да мислят сериозно как да правят анализи и как да продават гръцките акции на чужденци. Големите играчи не се чувстваха сигурни, и поради тази причина трябваше да има добре аргументирани предложения. Това доведе до създаването на една нова култура, която бе придружена и с появата на много нови финансови институции.
В началото на 90-те години се появиха много нови банки, които бяха малки, но ориентирани към инвеститорите, към средната класа и с много силна политика в областта на кредитирането и в предоставянето на инвестиционни услуги. Появиха се и много инвестиционни банки заради факта, че започнаха да се правят и приватизация, сливания, придобивания и др. Виждаме една градация на нови институции, които наемат анализатори, проучват пазара, а оттам и на интереса на чуждестранните инвеститори към капиталовия пазар. Всичко това даде тласък към борсата. Разбира се, имаше и покачвания, и спадове.
Март 1998 г. стана девалвацията на драхмата. Това даде сигнал, че гръцкото правителство има желание да вземе всички необходими мерки за конвергенция на гръцката икономика с тази на Европа и за влизането на драхмата в ERM. След тази новина привържениците на борсата се ентусиазираха и започнаха да купуват масово акции. Борсата се разви невероятно много в периода 1998 г. и 1999 г. Но както винаги, особено когато няма много висока инвестиционна съвест и култура, когато няма силни институционални инвеститори, последваха и ексцесии. Това бяха периоди на голяма лудост и алчност.
Кога беше най-големият спад при вас и на какво се дължеше той?
Пазарът се движеше нагоре до септември 1999 г. и в някаква степен до 2002 г., след което започва един спад, който стана много силен. Той продължи до 2003 г. След това последва едно леко възстановяване на борсата. И малко по малко досега, въпреки че индексът не е стигнал нивата на 1999 г., има едно силно увеличение на цените.
Вярно ли е, че причината за спада е била липсата на Централен депозитар, което е довело до отлив на чуждестранни инвеститори от пазара, тъй като те не са могли да влизат във владение на придобитите акции?
През 80-те и началото на 90-те години липсата на Централен депозитар може би имаше някакъв ефект, но кризата през 1999 г. нямаше нищо общо с него. Всъщност Централен депозитар съществува от 1991 г. и работи много добре.
Промени ли се нещо след влизането на страната ви в Европейския съюз?
Не мога да кажа конкретно. Тогава ситуацията беше различна. Гърция влезе като 10-ти член на Европейския Общ Пазар (като тогава се казваше ЕС). Имаше още препятствия за движението на капитали. В целия ЕОП имаше различна политика в сравнение с днес. Нямаше го този неолиберализъм, който съществува сега. Например, във Франция не правиха приватизация, а национализация – национализираха частни фирми.
Има и един друг момент. Можем да кажем, че през целия период на 70-те, реформите в Европейски съюз за движение на капитали и за обединението на борсите, бяха почти спрени. Те започнаха да стават едва след 1985 г. с решение на Европейските инстанции за създаване на така наречения Single Market /известният таргет беше 1992 год./ и с над 200 директиви за реализация на този единен пазар.
В момента у нас доста често срещано явление са IPO-тата. Как стой този въпрос в Гърция? Колко IPO-та имаше през тази година?
IPO-та у нас се правят от десетилетия. Много от първичните публични предлагания бяха направени в периода 1999 – 2000 г., защото за да има успех едно IPO, трябва да има жив пазар, положителен тренд, както и да има интерес от страна на инвеститорите. Ако вторичният пазар не е деен, не е жив, определено и IPO-тата няма да имат успех.
Едно първично публично предлагане у нас – това на „Трейс холд груп”, приключи с презаписване от над 1400 пъти. Имало ли е такива презаписвания и в Гърция? Колко е било най-голямото презаписване и на коя компания?
Толкова голямо презаписване у нас не е имало. Имаше презаписване от порядъка на 30-40 пъти до 100 пъти, но от над 1400 пъти не е имало.
По какъв начин в Гърция се ограничават толкова големи презаписвания – има ли специални изисквания на закона?
В Гърция физически лица, които се интересуват за дадено IPО, трябва да имат тези пари в банкова сметка и по време на IPO-то тези средства се блокират. Практиката за големи институционални инвеститори и фирми беше те да дават гаранционни писма, че имат тези пари, но сега и те трябва да участват с парични средства. При нас, при IPO, бих казал, че действа известната американска фраза SHOW ME THE MONEY. Това е изискване и към местни и към чужди инвеститори.
Вие имате доста наблюдения над Българския капиталов пазар. Какви са приликите и разликите между българския и гръцкия пазар?
Според мен най-голямата разлика е, че Българският пазар е все още млад. Той е все още плитък, ликвидността не е много голяма, въпреки че благодарение на тези IPO-та има предлагане на повече компании и акции. Всичко това създава предпоставка за едно добро развитие, но е още в началото. Да не забравяме и факта, че само преди 2 години тук не се знаеше какво е IPO.

36 минути
Напрежение в Нови Сад: Полицията използва палки и сълзотворен газ срещу протестиращите
Полицията в сръбския северен град Нови Сад използва палки и сълзотворен газ срещу ...
45 минути
Първите изборни секции в Канада отвориха врати
В Канада тази сутрин започнаха изборите за премиер, който трябва да се справи с безпрецедентна ...
45 минути
Детското отделение в ловешката болница е временно затворено
Детското отделение в Многопрофилната болница „Проф. д-р Параскев Стоянов“ в Ловеч ...
53 минути
Фридрих Мерц представи министрите в бъдещия си кабинет
Седмица преди официално да стане канцлер на Германия Фридрих Мерц представи министрите в ...
53 минути
Защо от ПП могат да поискат оставката на културния министър Мариан Бачев
"Продължаваме промяната" настоява за оставката на министъра на културата Мариан Бачев, ...
1 час
Митничари откриха над 7 кг марихуана в резервоар на кола
Митнически служители на ГКПП Капитан Андреево предотвратиха опит за трафик на голямо ...
1 час
Нов сблъсък на бул. „Цариградско шосе“, моторист пострада на „Константин Величков“ (СНИМКИ)
Движението по столичния бул. "Цариградско шосе" е затруднено поради верижна катастрофа ...
1 час
Нови възнаграждения за кметовете в Мездра, най-високото е 4500 лв.
Нов размер на индивидуалните основни месечни възнаграждения на кметовете в Община ...
1 час
Илон Мъск може да има повече от 100 деца
Милиардерът от Тесла, Илон Мъск, по-добре да започне да мисли за имена за бебета – и ...
1 час
МВР министърът обясни защо системата BG-ALERT не се е задействала при дъждовете в Монтанско
Системата за ранно предупреждение при бедствия и извънредни ситуации BG-ALERT не се задейства ...
1 час
Ватиканът затвори Сикстинската капела
Ватиканът затвори Сикстинската капела, за да започне подготовката за конклава, по ...
1 час
Видински села остават без вода
Водоподаването за селата Кошава, Сланотрън, Гомотарци, Антимово и Кутово ще бъде преустановено ...
1 час
Бойко Борисов заминава за Валенсия, ще води българската делегация на конгреса на ЕНП
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов ще води българската делегация на конгреса на Европейската ...
1 час
Доктор: България е единствената държава без скринингова програма за превенция на таласемия
България е единствената държава без скринингова програма за превенция на тежката ...
1 час
Млада жена се е удавила в езеро в Румъния, докато е бягала от мечка
Млада жена се е удавила в езеро в Румъния, докато е бягала от мечка, съобщи телевизия ...
2 часа
Започна съдебният процес за въоръжен грабеж на Ким Кардашиян, извършен през 2016 г.
В Париж започва съдебен процес за въоръжния грабеж от 2016 г., на който стана на жертва ...
2 часа
Сладки и много игриви козирогчета радват посетителите на Столичния зоопарк (СНИМКИ)
Нови сладки бебета радват посетителите на Столични зоопарк.
Две малки ...
2 часа
17-годишен младеж почина в Кипър след вдишване на газ за запалки
Младеж на 17 години е загинал в Кипър, след като в компанията на свои приятели е дишал ...
2 часа
Къде няма да има вода в София
"Софийска вода" временно ще прекъсне водоснабдяването в някои части на София, съобщиха ...
2 часа
Доклад на служба „Военно разузнаване“ с тревожни констатации
Независимо от изхода на войната, Москва ще продължи да нараства агресивната си политика. ...
2 часа
От „Спаси София“ внасят доклад за увеличение на таксата за разрешителното за строеж
Доклад за увеличение на таксата за издаване на разрешителното за строеж внася групата ...
2 часа
Актрисата Любомира Башева чака дете от Башар Рахал (СНИМКА)
Актрисата Любомира Башева е в очакване на първото си дете от популярния актьор Башар ...
2 часа
Млекопреработвателите се разграничават от протеста на животновъди от Велинград, обвиняват ги в саботаж
Сдружението "Национална асоциация на млекопреработвателите" (НАМ) се разграничава ...
2 часа
Критично състояние на пътя Ямбол-Средец изкарва хората на протест
Недоволни от критичното състояние на републиканския път Ямбол – Средец готвят протест ...
2 часа
Четец по устни разкри какво са си казали Тръмп и Зеленски във Ватикана
Четец по устни разкри какво са си казали Володимир Зеленски и Доналд Тръмп на погребението ...
3 часа
Акция в Студентски град: Иззеха стотици капсули райски газ и установиха данъчни нарушения
Иззеха 300 капсули райски газ и установиха данъчни нарушения в Студентски град.
В ...
3 часа
Желязков и председателят на Европейския съвет посетиха военния завод „Арсенал“
Министър-председателят Росен Желязков и председателят на Европейския съвет Антонио ...
3 часа
Планират обществена поръчка за над 15 000 „боди камери“ и видеорегистратори
Предвижда се обявяване на обществена поръчка за закупуване на 15 200 броя "боди камери" ...
3 часа
ГДБОП задържа двама за отглеждане и производство на марихуана (СНИМКИ)
ГДБОП задържа двама души за производство, отглеждане и последващо разпространение ...
3 часа
Убийство на мъж в Монтанско, задържан е брат му
Разследват убийство на 37-годишен мъж в Монтанско, съобщиха от полицията.
Тежкото ...
3 часа
„Невероятно, скъпи!“: Бивша на Кристиано Роналдо целуна Григор Димитров (ВИДЕО)
Григор Димитров отново е в светлината на прожекторите, но този път не само заради представянето ...
3 часа
Германия иска освобождаване от ограниченията на ЕС за вземането на заеми, за да увели разходите си за отбрана
Германия е поискала от Европейската комисия (ЕК) освобождаване от ограниченията на ...
3 часа
Мъж е в болница след конфликт с 19-годишен младеж пред заведение
40-годишен мъж пострада след конфликт пред заведение в Тервел, съобщиха от полицията.
Инцидентът ...
3 часа
72-годишен мъж загина при пожар в дома си
В събота около 15:30 часа е получен сигнал за пожар в къща в село Песнопой. Огънят е тръгнал ...
3 часа
Археологическа находка в Хераклея Синтика: Откриха плетена верижка и метални халки
Плетена верижка и метални халки са открити от екипа на проф. Людмил Вагалински при ...
3 часа
Масов бой в Пловдив, млад мъж е с прободна рана
Разследват масов бой в пловдивския квартал „Столипиново“, съобщиха от полицията.
Сбиването ...
3 часа
Дончев: Плащанията по ПВУ са удвоени през последните 3-4 месеца
Плащанията по Плана за възстановяване и устойчивост са удвоени през последните 3 - ...
3 часа
Индия и Пакистан са на ръба на война
Армиите на Пакистан и Индия са в повишена бойна готовност, откакто Делхи заяви, че ...
3 часа
Ето докога може да купите годишни винетки на старите цени
До 30 април включително може да се купят винетки за превозните средства до 3,5 тона на ...
4 часа
Нетаняху „диктува“ на президента Тръмп, заяви иранският външен министър
Иран обвини израелския премиер Бенямин Нетаняху, че се е опитал да диктува политиката ...