Гръцката борса има дълга история, защото започва да функционира още през втората половина на 19-ти век. Подобно на нашия пазар и гръцкият е минал през много процеси, претърпял е много възходи и спадове, макар и по друго време. За това кога са били най-големите покачвания на капиталовия пазар в Гърция и съответно най-големите спадове, на какво се е дължало това, през какви проблеми е минал и как изглежда борсата сега, разказа пред DarikFinance.bg Христос Кацанис, изпълнителен директор на Обединена българска банка АД.
Г-н Кацанис, разкажете малко повече за Гръцката фондова борса – кога е създадена, какви процеси се наблюдаваха?
Гръцката борса беше основана след създаването на независима Гърция, което е станало приблизително през 1830 г. Започва да функционира през втората половина на 19-ти век в едно кафене. Имахме интересни ситуации, като например през 1870 г. Тогава една голяма част от населението на Атина загуби спестяванията си, защото всички купуваха акции на една фирма, която трябваше да експлоатира златни мини близо до Атина, след като един французин бе намерил следи от злато. Там наистина е имало злато по времето на Древна Елада, но не и през 19-ти век. Казвам го, за да покажа как незнанието и алчността могат да доведат хората до големи трагедии. Естествено, това остави и следи върху колективното съзнание. Но въпреки това Гърция се развиваше. В началото на 20 век няколко банки и фирми извън банковата сфера влязоха в борсата.
През 1922 г. с така наречената катастрофа от Мала Азия в Гърция пристигат над 1.5 млн. души. Тогава всъщност започва индустриализацията на Гърция. Естествено, в една малка и бедна страна на фона на световната криза и на Втората световна война, пазарът не можеше да се развива.
След войната това става с бавни темпове. През 70-те години имаше доста активност, но и тогава намеренията и желанията бяха много повече спекулативни, отколкото истински инвестиционни намерения. Може да се каже, че гърците до скоро нямаха инвестиционна съвест. За тях инвестиция беше синоним на спестяване в банка или в земя. От тази гледна точка можем да намерим много общи неща с българите. Другата разлика е, че ние имахме борса, дори и примитивна, а България нямаше.
Много интересно беше развитието в периода 80–90-те години, когато за първи път виждаме интерес към гръцката борса от страна на чуждестранни инвеститори. Да не забравяме, че през целия период на 80-те години Гърция вече е член на Европейската общност. Това от своя страна доведе до много голямо движение на чуждестранни инвеститори. Другото, което повлия, бе възможността Атина да стане столица на олимпийските игри. Това не стана и естествено причини разочарование у тези инвеститори, които се изтеглиха доста масово. Спомням си, че индексът на Атинската борса беше стигнал над 1600 пункта, а след това падна под 800 пункта.
Но това имаше и своя положителен ефект. Тези неразвити до този момент брокери започнаха да мислят сериозно как да правят анализи и как да продават гръцките акции на чужденци. Големите играчи не се чувстваха сигурни, и поради тази причина трябваше да има добре аргументирани предложения. Това доведе до създаването на една нова култура, която бе придружена и с появата на много нови финансови институции.
В началото на 90-те години се появиха много нови банки, които бяха малки, но ориентирани към инвеститорите, към средната класа и с много силна политика в областта на кредитирането и в предоставянето на инвестиционни услуги. Появиха се и много инвестиционни банки заради факта, че започнаха да се правят и приватизация, сливания, придобивания и др. Виждаме една градация на нови институции, които наемат анализатори, проучват пазара, а оттам и на интереса на чуждестранните инвеститори към капиталовия пазар. Всичко това даде тласък към борсата. Разбира се, имаше и покачвания, и спадове.
Март 1998 г. стана девалвацията на драхмата. Това даде сигнал, че гръцкото правителство има желание да вземе всички необходими мерки за конвергенция на гръцката икономика с тази на Европа и за влизането на драхмата в ERM. След тази новина привържениците на борсата се ентусиазираха и започнаха да купуват масово акции. Борсата се разви невероятно много в периода 1998 г. и 1999 г. Но както винаги, особено когато няма много висока инвестиционна съвест и култура, когато няма силни институционални инвеститори, последваха и ексцесии. Това бяха периоди на голяма лудост и алчност.
Кога беше най-големият спад при вас и на какво се дължеше той?
Пазарът се движеше нагоре до септември 1999 г. и в някаква степен до 2002 г., след което започва един спад, който стана много силен. Той продължи до 2003 г. След това последва едно леко възстановяване на борсата. И малко по малко досега, въпреки че индексът не е стигнал нивата на 1999 г., има едно силно увеличение на цените.
Вярно ли е, че причината за спада е била липсата на Централен депозитар, което е довело до отлив на чуждестранни инвеститори от пазара, тъй като те не са могли да влизат във владение на придобитите акции?
През 80-те и началото на 90-те години липсата на Централен депозитар може би имаше някакъв ефект, но кризата през 1999 г. нямаше нищо общо с него. Всъщност Централен депозитар съществува от 1991 г. и работи много добре.
Промени ли се нещо след влизането на страната ви в Европейския съюз?
Не мога да кажа конкретно. Тогава ситуацията беше различна. Гърция влезе като 10-ти член на Европейския Общ Пазар (като тогава се казваше ЕС). Имаше още препятствия за движението на капитали. В целия ЕОП имаше различна политика в сравнение с днес. Нямаше го този неолиберализъм, който съществува сега. Например, във Франция не правиха приватизация, а национализация – национализираха частни фирми.
Има и един друг момент. Можем да кажем, че през целия период на 70-те, реформите в Европейски съюз за движение на капитали и за обединението на борсите, бяха почти спрени. Те започнаха да стават едва след 1985 г. с решение на Европейските инстанции за създаване на така наречения Single Market /известният таргет беше 1992 год./ и с над 200 директиви за реализация на този единен пазар.
В момента у нас доста често срещано явление са IPO-тата. Как стой този въпрос в Гърция? Колко IPO-та имаше през тази година?
IPO-та у нас се правят от десетилетия. Много от първичните публични предлагания бяха направени в периода 1999 – 2000 г., защото за да има успех едно IPO, трябва да има жив пазар, положителен тренд, както и да има интерес от страна на инвеститорите. Ако вторичният пазар не е деен, не е жив, определено и IPO-тата няма да имат успех.
Едно първично публично предлагане у нас – това на „Трейс холд груп”, приключи с презаписване от над 1400 пъти. Имало ли е такива презаписвания и в Гърция? Колко е било най-голямото презаписване и на коя компания?
Толкова голямо презаписване у нас не е имало. Имаше презаписване от порядъка на 30-40 пъти до 100 пъти, но от над 1400 пъти не е имало.
По какъв начин в Гърция се ограничават толкова големи презаписвания – има ли специални изисквания на закона?
В Гърция физически лица, които се интересуват за дадено IPО, трябва да имат тези пари в банкова сметка и по време на IPO-то тези средства се блокират. Практиката за големи институционални инвеститори и фирми беше те да дават гаранционни писма, че имат тези пари, но сега и те трябва да участват с парични средства. При нас, при IPO, бих казал, че действа известната американска фраза SHOW ME THE MONEY. Това е изискване и към местни и към чужди инвеститори.
Вие имате доста наблюдения над Българския капиталов пазар. Какви са приликите и разликите между българския и гръцкия пазар?
Според мен най-голямата разлика е, че Българският пазар е все още млад. Той е все още плитък, ликвидността не е много голяма, въпреки че благодарение на тези IPO-та има предлагане на повече компании и акции. Всичко това създава предпоставка за едно добро развитие, но е още в началото. Да не забравяме и факта, че само преди 2 години тук не се знаеше какво е IPO.
8 минути
Шефът на Bluesky обърка възрастовата граница за потребителите
Главният изпълнителен директор на социалната мрежа Bluesky, Джей Грабър, направи грешка ...
11 минути
Акция в подкрепа на самотна майка, чието жилището изгоря при пожар в Търговище
В Търговище подемат акция в подкрепа на самотна майка - Стилияна Стефанова, жилището ...
26 минути
14-годишното момче, заподозряно в убийство на свой връстник в Тирана, остава в ареста
Съд в Тирана определи днес мярката задържане под стража за 14-годишно момче, заподозряно ...
27 минути
Птиците в града имат нужда през зимата да ги храним
Навън застудя и е време да се погрижим за дивите птици в града, като им предоставим ...
37 минути
Русия е превзела още едно село в Източна Украйна
Руските въоръжени сили са поели контрол над село Новодмитровка (Новодмитривка на украински) ...
42 минути
Димитър Маринов вдъхнови младежи в Бургас и ще представи за първи път книгата си (СНИМКИ)
Известният актьор Димитър Маринов, който е първият българин носител на “Оскар”, гостува ...
45 минути
Британската полиция унищожи подозрителен пакет до посолството на САЩ
Британската полиция унищожи днес с контролиран взрив подозрителен пакет, намерен ...
52 минути
Ужасяваща прогноза: 30 млн. души може да загинат до 2100 г. заради климатичната криза
Изследователи от Института по химия „Макс Планк“ предупредиха, че до 2100 г. 30 милиона ...
56 минути
Какво знаем за ракетата „Орешник“, която порази Днипро (ВИДЕО)
Главното управление на разузнаването (ГУР) на Украйна обяви днес, че руската хиперзвукова ...
1 час
Прокуратурата поиска постоянен арест за мъжа, намушкал приятелката си в Бургас
Прокуратурата поиска постоянен арест за мъжа, намушкал приятелката си в Бургас.
Нападението ...
1 час
По 18 часа чакат камиони, за да преминат „Дунав Мост“ при Русе
Шофьори на камиони изчакват по 18 часа да минат Граничния контролно-пропускателен пункт ...
1 час
Шестима чуждестранни туристи загинаха от отравяне с фалшив алкохол в Лаос
Втора австралийска тийнейджърка стана жертва на предполагаемо отравяне с метанол ...
1 час
Катастрофа затруднява движението в дефилето Варвара-Велинград
Катастрофа затруднява движението в дефилето Варвара-Велинград.
Това съобщи говорителят ...
1 час
Русия тайно увеличи доставките на петрол за Северна Корея с 1 милион барела за 2024 г.
Русия е доставила на Северна Корея един милион барела петрол допълнително през тази ...
1 час
Случаят с откритите цигари без бандерол в Пловдивско: Повдигнаха обвинения на шестима души
Повдигнаха обвинения на шестима души по случая с откритите цигари без бандерол в Пловдивско, ...
1 час
Първи проекторешения от СОР29 – 250 млрд. долара годишно за развиващи се страни
Часове преди края на СОР29 председателството публикува първи проекторешения на конференцията, ...
1 час
Главчев: На 12 декември ще се вземе финалното решение за влизането ни в Шенген
Еврокомисар Йохансон в края на пресконференцията за Шенген каза „аплодисменти за ...
1 час
България: Заповедтта за ареста на Нетаняху не допринася за мирния процес в Близкия Изток
Отбелязваме решенията на Международния наказателен съд от 21 ноември 2024 г. да издаде ...
1 час
Радостин Василев: Това, което ние предложихме, остава неразбираемо за ДБ и БСП
Това, което ние предложихме, остава неразбираемо за ДБ и БСП. Днес отново нямаме избран ...
1 час
Вандали надупчиха ледената пързалка в Русе, щетите са сериозни
Ледената пързалка в Русе започна да се топи, след като вандали я надупчиха с остър предмет ...
2 часа
Какви са оплакванията при Хроничната обструктивна белодробна болест
Хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ) се развива като възпалителна реакция ...
2 часа
Костадинов: Днес видяхме политическото самоубийство на „Демократична България“
Днес видяхме политическото самоубийство на „Демократична България“, това заяви в ...
2 часа
Страх от Русия: Парламентът на Украйна отмени часът за въпроси към правителството
Украинският парламент отмени заседанието си на 22 ноември. Това съобщи БГНЕС. Причината ...
2 часа
Нападнаха и ограбиха възрастен мъж във Врачанско
Нападнаха и ограбиха възрастен мъж от Борован, съобщиха от полицията във Враца.
В ...
2 часа
Кремъл: Изстрелването на хиперзвукова ракета срещу Украйна е предупреждение към Запада
Кремъл каза днес, че ударът по територията на Украйна с нов тип хиперзвукова балистична ...
2 часа
Бизнес активността в еврозоната отново се сви
Слабото търсене сви бизнес активността в еврозоната за втори път в рамките на три месеца. ...
2 часа
Казахстан засилва мерките за сигурност заради „ескалацията в Украйна“
Президентът на Казахстан, който е съюзник на Русия, нареди днес да се "предприемат спешни ...
2 часа
Радев: Зад сегашното правителство няма ясно изразена воля и от това се възползват редица „хищници“
Зад сегашното правителство няма ясно изразена политическа воля и оттова се възползват ...
2 часа
Арестуваха 73-годишна българка за телефонни измами в Гърци
73-годишна българска гражданка е задържана в Солун за участие в схема за телефонни измами, ...
2 часа
След срещата за Шенген: Австрия се съгласи да оттегли дългогодишното си вето
Австрия се съгласи да оттегли дългогодишното си вето върху пълноправното членство ...
2 часа
Окръжен съд – Варна поиска прокуратурата да доразследва делото за авариралата тръба под Варненското езеро
Варненският окръжен съд отмени постановлението на Окръжна прокуратура – Варна, с ...
2 часа
Ремонтираха военни паметници, посветени на Балканските войни в Старозагорско (СНИМКИ)
Военни паметници в четири старозагорски села възвърнаха облика си след реставрация, ...
3 часа
НАТО и Украйна ще проведат среща в Брюксел заради атаката на Русия с хиперзвукова ракета
НАТО и Украйна ще проведат във вторник в Брюксел среща, посветена на атаката на Русия ...
3 часа
Откритите цигари без бандерол в Пловдивско са на обща стойност близо 10 млн. лева
Откритите цигари без бандерол в пловдивските села Скутаре и Царацово са на обща стойност ...
3 часа
Василев: ПП не се моли на никого и затова ще подкрепи най-възрастния за председател на парламента
Съпредседателят на „Продължаваме Промяната“ Асен Василев коментира лаконично случващото ...
3 часа
Археолози откриха жилище от Късната бронзова епоха в Лом
Приключиха редовните археологически проучвания в кв. "Калетата" на Лом.
Това съобщиха ...
3 часа
Близо година: Все още издирват собственик на портфейл с пари в Русе
Издирват собственика на портфейл с пари в Русе, съобщиха от полицията.
Портфейлът ...
3 часа
Иззеха наркотици от дома на мъж в Ловешко (СНИМКИ)
Жител на с.Торос е задържан за притежание на наркотици, съобщиха от полицията в Ловеч.
[img ...
3 часа
Забраниха износа на лекарство за недоносени деца
Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева забрани износа на лекарство за профилактика ...
3 часа
Разбиха престъпна група за наркотици във Варна
Разбиха организирана престъпна група за наркотици във Варна, съобщиха от полицията.
На ...