/ БТА
В полунощ приключи предизборната кампания за предстоящите избори на 9 юни, които ще се проведат заедно с предсрочните за Народно събрание. Събота – 8 юни, е определен за ден за размисъл. 

Съгласно Изборния кодекс (ИК) 24 часа преди изборния ден, както и в изборния ден, не се допуска предизборна агитация. 

Местната власт има право да забрани продажбата на алкохол на територията на общината си.

На социологическите агенции се забранява да оповестяват допитвания до общественото мнение по повод изборите, под каквато и да е форма, 24 часа преди изборния ден до обявяване на края му.

Изборният ден на 9 юни ще започне в 7:00 часа и ще продължи до 20:00 часа, като може да бъде удължен и до 21:00 часа.

В деня на вота се забранява поставянето на агитационни материали на партии, коалиции и инициативни комитети в изборните помещения, както и на разстояние, по-малко от 50 метра от входа на сградата, в която е изборното помещение. Ако секционната избирателна комисия установи такива, тя незабавно ги отстранява - при необходимост със съдействието на кмета или кметския наместник и на органите на МВР.

Според ИК агитационни материали се изготвят и разпространяват от кандидатите, партиите, коалициите и инициативните комитети само по време на предизборната кампания. Всеки агитационен материал задължително се отбелязва от чие име се издава и трябва да съдържа информация, че купуването и продаването на гласове е престъпление. До края на изборния ден е забранено унищожаването и заличаването на агитационни материали, поставени по определения в кодекса ред.

В изборите за Европейски парламент ще участват 31 политически формации - 20 партии, един независим кандидат и 10 коалиции. Кандидатите ще се борят за 17 места в Европарламента.  

Централната избирателна комисия (ЦИК) определи чрез жребий номерата на партиите и коалициите в бюлетината. Те са еднакви за изборите за Народно събрание и за европарламент. 

Територията на страната и секциите извън нея формират един многомандатен изборен район, като всички избиратели избират измежду едни и същи списъци с кандидати. За да спечелят поне едно място за член на Европейския парламент, политическите партии, коалиции или независими кандидати трябва да получат поне една седемнайсета част от всички действителни гласове. 

Има преференциален вот, който дава на избирателите възможност да посочат своя предпочитан кандидат в рамките на партията, която са избрали. Броят на преференциите определя реда, в който се избират кандидатите в партийните листи.

На вота „две в едно“ ще се гласува с хартия и машина, като съгласно Изборния кодекс вотът е равнозначен. Цветът на бюлетините за Народно събрание и този за европарламент ще бъде различен.  

Може да гласувате на избори за членове на Европейския парламент от Република България, ако сте български гражданин, навършил сте 18 години към изборния ден, живял сте най-малко през последните три месеца в България или в друга държава членка на Европейския съюз, не сте поставен под запрещение и не изтърпявате наказание лишаване от свобода.

Ако сте гражданин на друга държава членка на Европейския съюз, може да гласувате ако сте навършил 18 години към изборния ден, имате статут на продължително или постоянно пребиваващ в Република България, живял сте най-малко през последните три месеца в страната или в друга държава членка на Европейския съюз, и не сте лишен от правото да избирате в държавата членка, на която сте гражданин.

В изборите за членове на Европейския парламент от Република България българските граждани, които отговарят на условията да избират, може да гласуват на 9 юни 2024 г. във всяка избирателна секция в държава членка на Европейския съюз, по техен избор.

В държавите, които не са членки на Европейския съюз, избирателни секции за изборите за членове на Европейския парламент от Република България се разкриват и гласуването се извършва само в дипломатическите и консулските представителства на България.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня
 
Елена Николова/БТА