Като редовно правителството, основната ни задача е да стабилизираме държавата и да се върнем към нормалността. Затова днес правителството взе много важно решение - Програма за компенсация на небитовите потребители за високите цени на електрическата енергия, това заяви енергийният министър Жечо Станков.
"То е в съответствие с удължителния бюджет за 2025 г., като основните ефекти са следните - дърпане на ръчната спирачка на инфлационните процеси, свързани с цената на електрическата енергия, на второ място е гарантиране на работните места на десетки хиляди работещи в енергийните предприятия и не на последно място гарантиране на конкурентоспособността на българския бизнес както в Европа, така и в целия свят", посочи Станков.
Министърът обясни, че компенсацията е 100 процента над стойността от 180 лева на мегават/час до средната борсова цена на Българска независима енергийна борса.
"Това гарантира предвидимост на цената на енергоизточника към индустрията и тук ще приложим цялата строгост на закона, ако има сектори в икономиката или бизнеси, които да тръгнат да повишават своите цени на стоките и услугите, особено на тези от първа необходимост, като се позовават на високите цени на електроенергията", каза още Жечо Станков.
"Освен че от януари до март програмата е финансова обезпечена, заварихме дефицит във фонд "Сигурност" на електроенергийната система за изплащане на компенсациите през месец декември. Осигурили сме достатъчно средства и за компенсациите за месец декември, така че тези сметки, които в момента са пуснати, да бъдат изплатени с компенсация, която е приблизително около 30 процента от средната сметка за електроенергия. Така че ако днес не бяхме осигурили тези средства, една например средна пекарна, която има консумация на електроенергия в рамките на 5000 лева, има отстъпка от фактурата в момента от 2500 лева. Ако не бяхме предвидили средствата, до края на месеца те трябваше да заплатят 7500 лева", допълни министър Станков и благодари на индустрията и синдикатите за подкрепата.
Шефът на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев отправи благодарност към новото правителство за бързата реакция и своевременните мерки.
"Това е сериозна продкрепа за конкурентоспособността на българската индустрия, това е подкрепа за ръста на доходите на хората и ние призоваваме нашите членове да не увеличават цените по причина електроенергия и да не съкращават персонал", каза Велев и определени Програмата за компенсации като добро краткосрочно решение, като още от утре трябва да започне да се търси и средносрочно такова.
„Нужно е средносрочно решение, което да донесе спокойствие в бизнеса от гледна точка на планиране на инвестициите. В момента няма да ограничим дейността си, няма да увеличаваме цените, но няма и да инвестираме, ако не знаем какво ще стане след няколко месеца или след три или пет години“, каза Велев.
"Несвързаността на пазарите в Европа води дотам, че има Европа на три скорости относно цената на електроенергията. Покрепата за енергийната сигурност на Украйна води дотам, че цената в Югоизточна Европа е много по-висока, отколкото в останалите зони. Изначално сбърканият пазар на електроенергия в България и ЕС води дотам, че имаме много високи цени", посочи още той.
„Ние имаме дългосрочни добри решения в енергетиката – електроцентрали, ВЕЦ на Дунав, ПАВЕЦ. Няма как обаче да доживеем до времето с конкурентни цени на електроенергията без краткосрочни мерки“, обясни председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България.
Компенсациите за електрическа енергия са не само глътка въздух за индустрията, но и за много небитови потребители като училища, детски градини, социални домове, ВиК оператори, здравни заведения, културни институти, каза вицепрезидентът на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) Тодор Капитанов.
Надяваме се тази глътка въздух да се прехвърли върху работещите, защото имаме уверението от бизнеса, че тези компенсации ще спомогнат да се запазят работните места, отбеляза Капитанов. Той изрази надежда спестените от сметките за ел.енергия средства бизнесът да насочи към повишаване на заплатите на работниците, подобряване на условията за труд, повишаване на тяхната квалификация и преквалификация, за което КНСБ ще настоява. Очакваме и предвидимостта на разходите на бизнеса да катализира процесите на колективното трудово договаряне в предприятията, каза още президентът на КНСБ.
Александър Загоров от Конфедерацията на труда "Подкрепа" каза, че компенсациите са един вид бърза помощ към индустрията и икономиката. Синдикалните организации са на местата си и ще се борят за колективно трудово договаряне, за диалог и за увеличение на заплатите на работещите. В сегашната ситуация това ще бъде възможно, каза Загоров. Той добави, че с приетите силни и ясни стъпки проблемите на енергетиката не се решават, а само се намалява дисбалансът. Затова имам уверението на министъра, че още от утре започваме диалог за бъдещето на енергетиката, такъв какъвто трябва да бъде истинският диалог в тежката ситуация, в която се намираме, заяви Загоров.
По време на съвместния брифинг в Министерския съвет председателят на Управителния съвет на Българска стопанска камера Добри Митрев посочи, че оценяват положително усилията в тази посока.
„Тези компенсации не са само за т. нар. търговци и производители, а и за обществения сектор – болници, детски градини, училища, читалища, музеи, молитвени домове. Това решение ще се отрази благоприятно на всички български граждани“, каза той. Митрев определи като държавническо отношението към високите цени на електрическата енергия.
Всички сме в една лодка и трябва да гребем напред, посочи той и изрази надежда да има успокоение на цените не електрическата енергия.
Васил Тодоров от Българската търговско-промишлена палата (БТПП) отправи призив към предприятията да не се успокояват от въведената мярка. Плановете, които са имали за подобряване на енергийната ефективност, както на сградния фонд, така и по отношение на обновяване на оборудването, да се запазят, посочи той. Тодоров допълни и необходимостта от инвестиции във възобновяеми енергийни източни за собствено потребление.
Председателят на комитета по енергетика към КРИБ Константин Стаменов подчерта, че страната ни е с една от най-скъпите цени на електроенергия на пазара ден напред.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня