Ветеринарната служба на България няма проблеми с ЕС
Ветеринарната служба на България няма проблеми с ЕС / netinfo

Информационната система за идентификация на животните за пръв път е създадена 2002 г., а 2006-а е усъвършенствана, съобщи Йордан Войнов, директор на Националната ветеринарно-медицинска служба, в предаването „Седмицата” на Дарик. Той уточни, че тя е по линия на ФАР и е създадена и използвана единствено за обслужване на Ветеринарно-медицинска служба, а не за действие при сегашната Разплащателна агенция и за фермери. На тази система й е нужно усъвършенстване, смята директорът на НВМС.

Досега информацията в системата се е вкарвала от 265 лекари, по един от всяка община. Единственият източник на тези лекари за информацията са практикуващите доктори, каза той. Ветеринарните лекари отиват веднъж на три месеца при съответния общинския лекар и му дават всичката информация на хартиен носител, но през тези три месеца информацията се променя и се нуждае от постоянно обновяване и актуализиране, обясни механизма на набиране на данните Войнов.

Проблемът е, че общински лекари са крайно недостатъчни и трябва всеки ветеринарен доктор да започне сам да вкарва данните, за да се актуализира базата. Така че всеки доктор трябва да е мобилен. Йордан Войнов обеща, че ще бъдат закупени компютри на всеки доктор, който е сключил договор за изпълнение на държавно имунно-профилактичната програма, като това са 1100 участъка в страната.

Всеки фермер ще има интерес да подава информацията от фермата си и актуалния си брой животни, с които той ще кандидатства за европарите, коментира Йордан Войнов и заключи, че това ще е неговата идентификационна карта.

Целият разговор четете ТУК