/ iStock/Getty Images
Земеделските стопани ще получават с 25% по-висока ставка за първите 50 животни по Схемите за обвързано подпомагане на животни в Кампанията по директни плащания 2020, съобщиха от Министерството на земеделието, храните и горите (МЗХГ).

Фонд "Земеделие" изплати близо 80 млн. лева на животновъдите

Това предвиждат промени в Наредба 3 от 2015 г. за условията и реда за прилагане на схемите за директни плащания. По този начин се въвежда завишена модулация в ставката за подпомагане по Схемата за обвързано подпомагане за млечни крави, Схемата за обвързано подпомагане за млечни крави под селекционен контрол, по Схемата за обвързано подпомагане за месодайни крави и/или юници и по Схемата за обвързано подпомагане за месодайни крави под селекционен контрол и Схемата за обвързано подпомагане за биволи. Предвижда се промяна в модулацията и по Схемата за обвързано подпомагане за овце майки и/или кози майки под селекционен контрол. При нея за първите 200 животни те ще получават с 25% по-висока ставка, отколкото за останалите животни.

Проектът на Наредба въвежда облекчение в изискването за доказване на реализацията на мляко по Схемата за обвързано подпомагане за млечни крави за стопаните на млечна крава в преход или преминала период на преход към биологично производство. Вместо досега изискваните количества от 2000 кг, те ще трябва да докажат реализация на по-ниски количества от 1 500 кг мляко.

Фонд "Земеделие" предупреждава за нов вид "ало" измама

Към момента кандидатите по схемите за обвързано подпомагане за плодове и зеленчуци със сертифицирано биологично производство и площи в преход към биологично земеделие също удостоверяват по-ниски добиви, спрямо конвенционалното производство. Третата промяна в Наредба 3 се отнася за възрастта на биволите, допустими за подпомагане по Схемата за обвързано подпомагане за биволи, а именно женски животни на 27 месеца и повече.

При извършване на теренни проверки в сектор "Плодове и зеленчуци" МЗХГ ще осъществява и контрол на площите, заявени за подпомагане с култура, несъответстваща на актуалния начин на трайно ползване на физическия блок. Ще се следи и за стриктното спазване на минималните агротехнически дейности.

От 2020 г. периодът на задържане на полето на междинните култури за целите на изпълнение на изискванията за екологично насочени площи ще бъде от 1 септември до 1 ноември на годината на кандидатстване. Досега прилаганият период беше от 1 октомври до 1 декември. Добавя се изискване междинните култури да бъдат засети преди 1 септември на годината на кандидатстване. Промяната е в резултат от допитване до земеделски стопани през месец юли 2019 г. от областните дирекции "Земеделие". То показва, че от 591 земеделски стопани, 487 (82.4%) са изразили становище, че периодът от 1 септември до 1 ноември на годината на кандидатстване е по-подходящ предвид националната специфика на страната. За периода от 1 октомври до 1 декември на годината на кандидатстване са отговорили 104 земеделски стопани (17.6%).

Сред промените в Наредбата по Схемата за специално плащане за културата памук е да бъдат предоставени единствено официалните етикети от опаковките на семената, използвани за посев, като се заличава изискването за предоставяне на сертификат. Официалните етикети остават към екземпляра на заявлението за подпомагане, което се изпраща на съответната областна дирекция на ДФЗ-РА. Официалните етикети са документи с уникални номера и могат да бъдат проследявани, за разлика от сертификатите, които се издават за цяла партида.

Маслодайната роза за първи път в програмата за подпомагане на борбата с вредителите

Преди старта на Кампанията по директни плащания 2020 г. се предвиждат и промени в Наредба 5 от 27 февруари 2009 г. за условията и реда за подаване на заявления по схеми.
Най-съществените изменения са свързани с въвеждането на подмярка 13.3. "Компенсационни плащания за други райони, засегнати от специфични ограничения". Комитетът по наблюдение на ПРСР 2014-2020 е одобрил включването на новата мярка в програмата. Регламентира се и изискване към кандидатите по Схемата за единно плащане на площ, които използват площите за производство на коноп. Те трябва да представят всички оригинални етикети от използваните опаковки семена. ДФЗ-РА ще маркира етикетите и ще ги върне на кандидатите.
Промените в Наредба 3 и Наредба 5 са обсъдени с бранша и са публикувани за обществено обсъждане, се посочва в прессъобщението.