Въвеждането на данък ''вредни храни'' е навременна мярка. Това каза проф. Донка Байкова, пред Фокус. По думите й Министерството на здравеопазването реагира адекватно на зачестилата заболеваемост, на високия процент на болести и метаболитни отклонения, в това число и заболеваемостта в по-ранен възрастов етап.
„При деца и ученици се появява диабет тип 2 - нещо, което беше присъщо за възрастната част на населението. Високо кръвно налягане имаха възрастните хора, а сега и децата. Лошият холестерол, нивата на триглицеридите също. Има едно подмладяване и поява в по-ранна възраст на инфаркти", каза още проф. Байкова.
Тя добави, че нездравословния модел на хранене, хранителното поведение и привички на растящите и развиващи се момчета и момичета е много важно да бъде факт и да бъде подкрепен този здравословен модел.
„Създадохме наредба номер за здравословно хранене на децата и юношите в ученическа възраст от 7 до 19 години през 2009-та. Почти същите клаузи бяха включени и предвидени в наредбата. Тя не заработи, не беше подкрепена от родители и от обществото и сега се налагат фискални мерки", коментира специалистът по хранене.
Според проф. Байкова опитът на другите държави показва, че увеличаването с няколко стотинки на чипсове, снаксове, захарни изделия, тестени и сладкарски изделия, съдържащи трансмастни киселини, също енергийни напитки и различни бонбони няма да се отрази толкова на консумацията, но със сигурност би допринесло за повишаване на интереса на производителите да преформулират рецептурите на индустриално произвежданите от тях храни и напитки към по-здравословни съставки.
Подкрепяте ли данък „вредни храни"? Гласувайте в анкетата на dariknews.bg тук