/ БТА
Народните представители на „Продължаваме Промяната“ (ПП) напуснаха първото заседание на правната комисия на парламента. Причината е, че комисията прие да се обсъдят законопроекти, които не са били изпратени за становища до съответните министерства и заинтересовани организации.

„Не можем да останем в тази правна комисия, диктувана от ГЕРБ, която грубо нарушава правилника и законодателният процес, каза пред журналисти Милен Матеев и добави ,че в момента се поставят на обсъждане законопроекти, внесени в последния момент, без да са спазени никакви срокове и без да са изпратени за становища до министерства и граждански организации.

Става въпрос за законопроекти, внесени от народни представилите – за промени в Изборния кодекс на „БСП за България“, "Демократична България" и „Възраждане“, както и за антикорупционното  законодателство, внесено от „Продължаваме Промяната“.

„В този парламент, от самото му учредяване, се създават странни коалиции за различни интереси и теми. Вече имаше коалиция „Вежди Рашидов“ и коалиция „хартиена бюлетина““, коментира още Матеев и добави, че в момента ще има „фалшиво обсъждане на законопроектите", внесени от народни представители.

Правната комисия на Народното събрание започна първото си заседание, като нейният председател Радомир Чолаков от ГЕРБ-СДС заяви в началото, че дилемата е дали да се разгледат бързо, в оперативен порядък, законите по Плана за възстановяване и устойчивост или да се отиде на избори, каквото е желанието на някои политически сили. По думите му страната ни се нужда от приемане на законите по Плана и добави, че се надява каквото зависи от народните представители в комисията, да се направи, а „другото е вече воля на политическите сили“.

Две комисии в НС подкрепиха предложенията на ГЕРБ и ДБ за военната помощ за Украйна

Милен Матеев от ПП заяви по време на заседанието, че част от законопроектите не трябва да се разглеждат, защото не са изпратени за становища от заинтересованите страни и предложи да отпаднат от дневния ред. От „Възраждане“ се съгласиха с него, но Анна Александрова от ГЕРБ-СДС каза: „тук сме да работим, а не за да следваме буквата на закона, защото някои от вас не спазиха Конституцията и станаха премиери“.

След дебата комисията прие с 13 гласа „за“ точките в дневния ред да се разгледат, а след гласуването депутатите от ПП излязоха от залата.

Правната комисия прие на първо четене проектите за промени в антикорупционно законодателство, внесени от Министерски съвет и от „Продължаваме Промяната“. Също така и предложенията за законодателни промени в Изборния кодекс на „БСП за България“, „Възраждане“ и „Демократична България“.

Проектът за промени в Изборния кодекс на „БСП за България“ предвижда избирателят да може по свой избор да гласува с хартиена бюлетина или с машина, като остава условието да няма машинно гласуване, когато секцията е по-малко от 300 избиратели и в секции в чужбина, за образуването на които са подадени по-малко от 300 заявления или в които на последните избори са гласували по-малко от 300 избиратели.

„Възраждане“ предлагат Централната избирателна комисия да отразява пропорционалното разпределение на парламентарните групи, както и видеонаблюдение през целия изборен ден с цел да се възпрепятстват изборни измами. От Демократична България са разписали промени в изборното законодателство, свързани със сигурността на машинния вот, те се обявиха против смесения тип гласуване, който предлагат от левицата - с хартия и машина. 

От ГЕРБ-СДС подкрепят хартиената бюлетина. „Български възход“ заявиха, че са за оставане на машинния вот, защото така може да се гарантира в по-голяма степен честността на гласуването. ДПС казаха, че между двете четения ще предложат вариант гласуването да бъде 100% машинно и хартиено, а именно бюлетината да се поставя в сканиращо устройство, което да отхвърля недействителните от тях, като отчетоха, че този модел работи в САЩ. 

Във връзка с антикорупционното законодателство от ГЕРБ-СДС коментираха, че подкрепят и двата законопроекта, като настояват за качествено антикорупционнно законодателство, което да служи няколко години. Те имат и забележки към проектите, като посочиха, че трябва детайлно да се обсъдят и да се проведе по-широк обществен дебат по някои от точките, като се включат в обсъждането научната общност и магистратите. 

От ДПС също посочиха, че имат критики, но подкрепят и двата законопроекта, като добавиха, че на второ четене ще направят предложения за промени.

„БСП за България“ отбелязаха, че проектът на Министерски съвет е по-добре развит, а по другия трябва още работа. От „Възраждане“ се въздържаха при гласуването, защото настояват за становища от заинтересованите страни, като отбелязаха, че антикорупционната комисия не трябва да се превръща в бухалка. Според „Български възход“ трябва по-висока степен на синхорн между двата законопроекта, Наказателния кодекс и Наказателно-процесуалния кодекс, като ще предложат и техни промени.
БТА