- Мустафа Карадайъ
- Джема Грозданова
- Красимир Каракачанов
- Корнелия Нинова
- Мустафа Карадайъ
- Джема Грозданова
- Красимир Каракачанов
Кристалина Георгиева ще бъде новият кандидат за генерален секретар на ООН, съобщи премиерът Бойко Борисов. Премиерът заяви, че правителството счита, че Кристалина Георгиева ще е по-успешна кандидатура.
Кабинетът заменя Бокова, издигна Кристалина Георгиева за шеф на ООН
До смяната на българската номинация се стигна след поредното предварително гласуване в централата на ООН, проведено на 26 септември, на което българският кандидат Ирина Бокова остана на шесто място.
Като провал на българската външна политика определи номинирането на Кристалина Георгиева за генерален секретар на ООН лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов.
"Натискът за смяната на българския кандидат е външнополитически. Ангела Меркел работи за португалския кандидат Антонио Гутериш. Играта беше България сама да прецака своя кандидат, за да се отвори пътя за Гутериш", коментира Каракачанов.
От БСП разкритикуваха издигането на Кристалина Георгиева за генерален секретар на ООН и поискаха премиерът Бойко Борисов да бъде изслушан в парламента.
"За нас това е резил за България. За пореден път премиерът Борисов се оказа слаб да защити националния интерес. Това изглежда като поддаване на чуждо влияние - външно влияние, вземането на това решение под натиск отвън и в ущърб на българския национален интерес. С това, което се случва, се минира възможността българин да застене на най-високия пост - генерален секретар на ООН. Абсолютно неприемливо, непоследователно, в ущърб на българския национален интерес е за нас това действие на Министерски съвет", коментира лидерът на БСП Корнелия Нинова.
ДПС и АБВ също скочиха срещу избора на Кристалина Георгиева.
Лидерът на Движението Мустафа Карадайъ определи този ход като много несериозен: „Когато държавата има определено решение, би трябвало да направи всичко възможно за реализиране на своето решение и да следва нужния ход за реализацията му. Досега като държава, специално по този процес с нашата кандидатура, направихме много, за да навредим на успеха на България в това състезание. Решението на кабинета може да го оценим като акт, който вреди на имиджа на страната ни и с нищо недопринася за успех в едно такова състезание, напротив този акт вреди за успеха на страната ни, отколкото да имаме успех. С нашето участие като страна в едно такова състезание, можехме поне да съхраним имиджа, авторитета и достойнството на България".
Лидерът на АБВ Георги Първанов поиска оставката на министъра на външните работи Даниел Митов. Първанов определи номинацията на Кристалина Георгиева за български кандидат за поста генерален секретар на ООН като „излагация и срам” за родната дипломация. „Най-естественото нещо е министър Митов да освободи поста си”, коментира Първанов.
Още от коментара на Първанов вижте тук
Със смяната на Ирина Бокова България прави услуга на трета кандидатура, смятат от АБВ. Те са разочаровани от решението на правителството да смени кандидатурата на Ирина Бокова за генерален секретар на ООН с тази на Кристалина Георгиева и смятат, че суверенитетът на България и на българското правителство е поставен под въпрос, тъй като очевидно много чужди фактори са повлияли. Това коментира говорителят на ПГ на АБВ Мариана Тодорова пред журналисти в парламента.
"Другата кандидатура няма шанс, това многократно беше потвърдено от много анализатори и в случая ние сякаш правим услуга на трета кандидатура, която иска да отстрани най-силния опонент", посочи Тодорова.
Според нея напредъкът на Ирина Бокова може да бъде отразен тепърва в последните гласувания. От АБВ смятат, че именно многото разнопосочни сигнали, които даде България, са попречили на това Бокова да върви по-напред.
"Моята прогноза е, че нищо няма да направим с новата кандидатура и наистина България играе в услуга на чужда кандидатура, което е много недостойно, много слаба позиция и провал на българската дипломация", каза Мариана Тодорова. Според нея кандидатурата на Кристалина Георгиева е слаба дотолкова доколкото тя не е дипломат, извадена е в последния момент и една от основните страни фактори ще й наложи вето.
Според депутата от ГЕРБ Джема Грозданова с този ход правителството увеличава шансовете на България в надпреварата: „За Групата на ГЕРБ това решение не е изненада особено след резултатите от гласуването на 26 септември. Решението е изцяло в прерогативите на Министерски съвет. Едно такова решение не се взима на емоционална основа, то се взима след заявка за подкрепа. Това че Кристалина Георгиева е новият кандидат на България за този пост означава, че вероятността за успех за България е голяма, което е нещо много голямо за страната ни".
Решението за смяна на българския кандидат за генерален секретар на ООН е правилно, се посочва в позиция на ДСБ относно смяната на Ирина Бокова с Кристалина Георгиева, изпратена до медиите. "ДСБ отдавна настоява за издигане на кандидат, който може да обедини около себе си страните от Източна Европа и целия ЕС. Кристалина Георгиева има потенциал да бъде такъв кандидат. Надявам се, че смяната не е твърде закъсняла, след година непоследователно и колебливо поведение на премиера и правителството", посочва Радан Кънев.
Кристалина Георгиева като десен кандидат, който е в Европейската комисия, източноевропеец, за нас е добра кандидатура за генерален секретар на ООН. Това коментира депутатът от Реформаторския блок Димитър Делчев пред журналисти в парламента. Поводът е решението на българското правителство да смени кандидатурата на Ирина Бокова за генерален секретар на ООН с тази на заместник-председателя на ЕК Кристалина Георгиева. Според реформаторите начело на ООН трябва да има десен човек, с дясно мислене, по подобие на хората, които са начело на Съвета на Европа и на Европейската комисия. Шансовете на Кристалина Георгиева изискват дипломатически преговори, които нямам съмнение, че правителството ще направи, коментира Димитър Делчев. Искрено се надявам някои от другите кандидати източноевропейци да подкрепят Георгиева, защото за всички нас, българите, е важно да имаме наш представител на най-високата позиция в ООН, добави той.