Слабо завишение на неметановите въглеводороди е отчела мобилната лаборатория на Изпълнителната агенция по околната среда край село Оризаре, което е на 2 км от горящото общинско сметище на Пловдив край Цалапица. Съдържанието на тези съединения, за които няма фиксирана норма, е отчетено в сравнение с предишните дни, уточни говорителят на Регионалната инспекция по околна среда и води Румяна Андреевска.
Стационарната лаборатория на екоинспекцията в центъра на Пловдив пък е засякла повишаване на фините прахови частици във въздуха, но останалите замърсители са в нормите и няма обгазяване. Измерванията на „Гражданска защита” за вредни концентрации, направени на 150 метра от горящото депо, са показали завишение на въглеродния двуокис във въздуха, но то е под пределно допустимите стойности, каза областният директор на „Гражданска защита” Атанас Атанасов. Никой обаче не мери съдържанието на диоксини, каквито се отделят при горенето на найлоновите торби в депото, защото в страната няма такава техника.
Главният еколог на община Пловдив Христо Минков, призова жителите на Цалапица, Оризаре и Кадиево, които са в непосредствена близост до депото, да не излизат навън заради високата запрашеност на въздуха. В района на сметището видимостта е не повече от метър, макар пламъците да не са високи. Острата задушлива миризма на пушек се усеща и в Пловдив, но според еколозите няма пряка опасност за здравето на жителите на града и на тези от близките села. Три противопожарни автомобила – един от службата в Стамболийски и два от Пловдив, участваха в гасенето на пламъците. От дълбочинното горене се образуваха облаци гъст дим. През нощта вятърът е носел пушека към Стамболийски, а после - в посока Пловдив. Непрекъснатата смяна на посоката на вятъра затрудни гасенето. Според началника на противопожарната служба в Стамболийски главен инспектор Петко Смиленов има опасност огънят да се разрасне, ако скоростта на въздушните маси се усили. Предишният голям пожар в Цалапица бе на 10 април миналата година, когато там се депонираха 200 000 тона столичен отпадък. Трийсетината чакащи камиони на пловдивската фирма "Чистота" и на комуналните служби на по-малките общини успяха да разтоварят боклука си на сметището, след като участък от него бе полят обилно с вода и насипан с пясък.