Като член на НАТО България трябва да поддържа определен брой способности. Най-подготвената армия в Алианса има близо 190. Способностите, които нашата армия трябва да поддържа минимално, са около 38. Това обяснипред NOVA зам.-председателят на Комисията по отбрана и представител на „Продължаваме Промяната” Благовест Белев.

„Искам да подчертая, че всички способности, които касаят духа на Българската армия и способностите на българските офицери и войници, са на много високо ниво и са абсолютно изпълнени. Ако страната ни не е в състояние да поддържа определен тип способности, политическото и военното ръководство на Алианса взима решение за попълване на тези способности с техника от страни от НАТО. Ако се налага, също и с войски”, уточни той.

Според Белев военното и политическото ръководство на Алианса следи много отблизо военните действия и реагира адекватно спрямо развитието им. „Движението на сили и средства от едната страна, следват съответната реакция от другата”, подчерта той и даде за пример Прибалтийските републики, които се насищат с модерна техника, която на този етап има възпиращ ефект.

Военният министър: С или без забавянето на F-16, положението във ВВС е критично

Зам.-председателят на Комисията по отбрана сподели своето твърдо убеждение, че до конфликт между НАТО и Русия е малко вероятно да се стигне, като мотивира тезата си с възпиращия ефект от двете страни, който определи като „твърде сериозен”.

„Много се надявам процесът на военните действия да затихне и да се премине към преговори. Такива индикации вече има и то не от вчера. Виждаме, че и Турция се включи като посредник и близките страни на конфликта се опитват да намерят начин за медиация и мирно решение на конфликта. Надявам се това да бъде изходът”, уточни представителят на „Продължаваме Промяната”.

Белев направи коментар за това дали страната ни е защитена при евентуална рязка ескалация на конфликта. Той се позова на отговор, който получил от предишния министър на отбраната Стефан Янев. „Рязка промяна на обстановката не може да има”, каза зам.-председателят на Комисията по отбрана.

„Българската армия е в състояние да защитава територията и населението на страната. Това го заявявам най-отговорно. Подчертавам - Българската армия е високопрофесионална и е в състояние да изпълни своите задължения. Хората са с висок дух и ще направят всичко възможно да защитят държавата, както украинците”, е мнението на Белев.

Защо US министърът на отбраната Лойд Остин идва в България

На въпрос дали министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин, който се очаква да пристигне у нас в края на седмицата, може да поиска наши самолети да бъдат предоставени на Украйна, заяви: „Не вярвам”.

Белев посочи, че няма притеснение за това дали някой не е филтрирал, подценил или скрил информация за инвазията на Русия в Украйна, каквито съмнения изрази Атанас Атанасов. „Правихме изслушвания и нямаме никакво основание да се съмняваме в подготвеността на нашите служби”, категоричен е зам.-председателят на Комисията по отбрана.

Заради войната: Властите търсят кой и как да поддържа българските изтребители
 

Не можем да си позволим да даваме никаква военна помощ, трябва да искаме такава. Това заяви от своя страна бившият военен министър Ангел Найденов. По думите му страната ни не бива да се отказва от толкова значими отбранителни способности.

„Американският министър на отбраната Лойд Остин ще посети страни, които имаме по- колебливо отношение във връзка с мерките, които трябва да се предприемат за усилване на колективната отбрана. Със сигурност при посещението му у нас ще стане дума България да осигури помощ на Украйна с въоръжение, в това число и с комплексите, с които разполагаме за противовъздушна и противоракетна отбрана. Ще стане дума и за разполагането на сухопътни компоненти на наша територия”, обясни той.

Радев поиска български самолети и пилоти да охраняват небето ни

Найденов добави, че една от системите, с които България разполага може да следи и поразява шест цели едновременно със сила на 12 ракети. „Това е система, която е най-мощното въоръжение, което протежаваме в момента”, добави той.

Той беше категоричен, че страната ни трябва да поиска всичко, което съюзниците ни в НАТО предвиждат по отношение на отбраната.

„Оръжейни системи, усилен еър полисинг. След еър полисинга минаваме в следващата мисия по отношение ма ВВС. Тази за отбраната. Не се движим обаче в синхрон с общите отбранителни планове, вероятно и това е една от причините за посещението на Лойд у нас”, коментира още Ангел Найденов.

Атанасов: Дефицитите в армията трябва да бъдат попълвани от съюзниците

Според него излизане на конфликта извън територията на Украйна би означавало въвличането на НАТО и прекрачване на прага на Трета световна война.

„Няма нова фаза в конфликта, но има нов момент от страна на украинската армия. Тя минава в контранастъпление. Смята се, че Русия използва преговорите и прекъсването на сухопътните операции, за да прегрупира силите си”, уточни той.

Сходно мнение изрази и бившият министър на отбраната Аню Ангелов. По думите му страната ни не може да си позволи да предостави голяма военна помощ на Украйна.

„Единственото, което можем да дадем са преносими зенитно-ракетни комплекси, които имаме на складове или противотанкови ракети. Всичко останало е огромен дефицит за страната ни. Недостатъците трябва да бъдат покрити от сили на съюзниците. Не трябва да чакаме обстановката у нас да се промени. България и Румъния имат общ план за отбрана, крайно време е да се пристъпи към първия етап от него”, добави той.
nova.bg