/ БГНЕС

Очевидно е, че ще живеем в период на трайно засушаване - нивата на валежите, речният отток и подземните води категорично са спаднали, това показват данните и на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), затова трябват конкретни мерки, това заяви министърът на околната среда и водите инж. Петър Димитров на брифинг в МОСВ.

"Откакто аз съм в Министерството на околната среда и водите основен приоритет на решаването на проблемите е да се базираме на науката, затова основна роля във Висшия консултативен съвет по водите имаше Националният институт по метеорология и хидрология. Те трябваше да направят точен анализ и оценка на валежите, речния отток и нивото на подземните води. Оттокът на реките, например, сравнен с предходната суха 2023 година, е намалял за 1 месец с над 70 процента осреднено за цялата страна, като най-ясно изразено е в Дунавската равнина - Плевен и Ловеч. Там намалението на оттока е с 82%. Нещата, свързани с оттока, нивото на подземните води и валежите за тази година,са тревожни", посочи Димитров. 

"Колегите от НИМХ представиха точна информация за 2024 г., констатира се значително намаление на повърхностния отток и падналите валежи основно в планинските райони, където се акумулира водният ресурс", каза също министърът.

Основен приоритет е същественото намаляване на загубите във водопреносната мрежа, посочи Димитров по повод свикването на Висшия консултативен съвет по водите (ВКСВ). Той поясни, че този приоритет изисква много средства. На заседанието е обсъдено, че приоритетът засяга ВиК сектора и сектора с напояване. Подмяната на най-нарушените участъци, там, където се губи най-много вода, трябва да е водеща, каза министърът.  

"Обединихме се около няколко препоръки, които са свързани най-общо с ползването на водите за напояване и за питейно-битово водоснабдяване", коментира още Димитров.

Намалението на този ресурс и липсата на адекватна инфраструктура води до много ниска ефективност на ползване, някъде загубите са над 90% за напояване и в много случаи – над 80%, когато водоснабдяването е за питейно-битови цели, каза също той.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня