/ iStock/Getty Images
Дарение от 300 комплекта защитни облекла, очила и шлемове, които българското правителство изпраща, бе предадено днес на сръбски болници в помощ срещу разпространението на коронавируса. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на външните работи (МВнР).
 
Българското дарение е предоставено по инициатива на вицепремиера и министър на външните работи Екатерина Захариева и се финансира по линия на българската официална помощ за развитие. То е част от подкрепата ни за 12 държави - от Западните Балкани, Източното партньорство и Южното съседство, на обща стойност 636 150 лв. В нея са предвидени 4 150 комплекта защитно облекло и 5 336 продоволствени пакета.

„Уча се да ходя“: Пенсионери в Сърбия за първата си разходка след 35 дни забрана
 
Дарението беше предадено от българския посланик Радко Влайков на церемония в Клиничния център – Ниш, на която присъстваха държавният секретар на Министерството на външните работи на Република Сърбия Ивица Тончев, началникът на Нишавския окръг Драгана Сотировски, кметът на град Ниш Дарко Булатович и директорите на болниците в Ниш, Враня, Сурдулица, Пирот, Панчево, Лесковац, Цариброд, Босилеград и Бабушница.
 
В духа на отличните отношения между двете държави България предоставя помощта, която е израз на европейската солидарност в борбата с COVID-19, подчерта посланик Влайков.
 
Сръбските представители благодариха на българското правителство за подкрепата в борбата с коронавируса. Това е второто подобно българско дарение в Сърбия, след като на 4 май в Цариброд бяха връчени 132 комплекта медицински защитни облекла за многократно ползване за районите, в които живее преобладаващата част от българското национално малцинство. 
 
Предоставените днес защитни комплекти са произведени от български фирми според най-високите стандарти
– костюмите са за многократна употреба, от специална лека и дишаща материя, осигуряваща максимална защита за медицинския персонал. Подобни комплекти, помощ от България, вече бяха предадени чрез посолствата ни на Република Северна Македония, Албания, Косово, Босна и Херцеговина, Черна гора, Молдова, Украйна.