17 000 българи умират всяка година от рак
17 000 българи умират всяка година от рак / netinfo

Всяка година у нас от рак се разболяват 30 000 души. Умират 17 000 годишно или това са 46 души на ден. В същото време едва 68% при мъжете и 77% при жените са с хистологично потвърдена диагноза. С тежката диагноза в страната ни живеят около 230 000 българи. Това стана ясно на втория Национален пациентски форум, организиран от Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания и приятели, който приключи днес в Пловдив.

Парите за онкологично болните в България системно не достигат от години. В същото време милиони се пилеят поради недомислие. Статистиката показва, че за лечение на рак на маточната шийка годишно се харчат по около 17 милиона евро. В същото време една масова превенция би струвала само 3 милиона. Една груба сметка показва, че с тези средства биха могли да се издържат 10 онкологични диспансера в страната (и то при положение, че държавата поеме цялостната им издръжка - към настоящия момент грижата за диспансерите се поделя между МЗ и общините). Общо диспансерите в България са 14. Ирина Ценкова от Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания и приятели заяви, че ракът на млечната жлеза има най-висок дял сред злокачествените образувания - 17,4%. През 1990 г. 500 жени на 100 000 са боледували, сега боледуват от рак на млечната жлеза 1038 жени на 100 000.

Има и жени, които не се афишират, което предполага, че заболелите са повече. Според Ценкова цифрата е потресаваща. 46,8% е смъртността от рак на млечната жлеза, а в развитите страни като САЩ и Япония тя е под 20%. Не че те лекуват по-различно и по-добре, просто има закъснение при диагностиката и липса на здравна култура у нас, коментира Ценкова. Другите водещи локализации при раковите заболявания са рак на белия дроб, дебело черво и простата при мъжете.

Ирина Ценкова подчерта, че Световната здравна организация препоръчва с медикаментозно лечение да се лекуват 48% от заболелите, но в България се лекуват по-малко от 30%, като на хормонотерапия са 17,78%, а на химиотерапия - 32%. Това показвало, че сме доста далеч от европейските стандарти. Цанкова посочи още, че онкологичните заболявания се нареждат на второ място след сърдечно съдовите заболявания в България, което предполага една национална програма за превенция. Освен това всеки сам трябва да има здравна култура, защото в начален стадий ракът е лечим, а и средствата за лечението са много по-малко. Тя даде за пример, че едно лечение на шийката на матката в първи стадий струва 300 евро, а в четвърти стадий 30 000 евро. В България от рак на маточната шийка боледуват 323 жени на 100 000. Форумът в Пловдив бе посетен от няколкостотин души, сред които заместник-министър Валери Цеков, представители на Българския лекарски съюз, водещи онколози от София, Пловдив, сред които национални консултанти в своята област.