Избори за членове на Европейския парламент от Република България
Избори за членове на Европейския парламент от Република България / netinfo

На 1 януари 2007 г. влиза в сила Договорът за присъединяване на България и Румъния към Европейския съюз (ЕС), подписан на 25 април 2005 г. в Люксембург. Като страна-членка България има право да излъчи свои представители в Европейския парламент (ЕП), който е консултативен контролен орган на ЕС. Съставът му се избира чрез преки избори според избирателните системи на страните членки за срок от 5 години. Броят на мандатите, които се полагат на всяка страна членка, е определен според броя на населението на държавата. За работата си в ЕП депутатите са организирани не по национални, а по политически групи според политическата си принадлежност. Според Договора от Ница на Европейския съюз (подписан на 11 декември 2000 г., в сила на 1 февруари 2003 г.) до края мандата на Европейския парламент през 2009 г. на България са отредени 18 места, а през следващия мандат (2009-2014) България ще разполага със 17 места. На 26 август 2005 г. 40-ото Народно събрание (НС) избира 18 народни представители за наблюдатели в ЕП. На 20 декември 2006 г. НС ги избира за членове на ЕП.

Изборите за членове на Европейския парламент са регламентирани със Закона за избиране на членове на Европейския парламент от Република България, приет от 40-ото Народно събрание на 22 февруари 2007 г. Насрочени са с Указ 66 на президента Георги Първанов от 7 март 2007 г. Централната избирателна комисия за произвеждане на избори за членове на Европейския парламент от Република България (ЦИКЕП) е назначена с Указ 76 от 13 март 2007 г.

Право да кандидатства за член на Европарламента има всеки български гражданин, навършил 21 години към изборния ден, има постоянен адрес в страната, живял е постоянно най-малко през последните две години в България или в друга държава-членка на ЕС, няма гражданство в държава извън Общността и не е поставен под запрещение, нито изтърпява наказание лишаване от свобода.

Изборите се произвеждат по пропорционална избирателна система с национални изборни листи на политически партии, коалиции на политически партии и независими кандидати чрез преференциално гласуване. Територията на страната е разделена на 31 избирателни района, които съвпадат с избирателните райони за последните избори за народни представители. Спрямо общите избори за Европейски парламент България, включително секциите извън границите й, представлява един многомандатен избирателен район.

Политически партии, коалиции на политически партии и инициативни комитети за издигане на независими кандидати имат право да издигат кандидати, които се подреждат в самостоятелна кандидатска листа. Броят им в една кандидатска листа не може да надхвърля броя на членовете на България в ЕП.