Заради данък „вредни храни” закриват 4300 работни места
Заради данък „вредни храни” закриват 4300 работни места / ThinkStock/Getty Images

Работодателски и синдикални организации се обявиха срещу въвеждането на данък „вредни храни”. Те настояват законопроектът, предлаган от министрите на здравеопазването Петър Москов и на спорта Красен Кралев, да бъде обсъден на съвета на тристранно сътрудничество.

Опитът да се определят храни, производството на които е подчинено на европейските правила, като опасни за здравето, е мащабен удар срещу преработвателната промишленост, износа и хранително-питейната индустрия, посочват от Българската стопанска камара.

Бизнесът вещае вълна от фалити и по-високи цени при данък за вредни храни

„Няма как да бъде определено кое е вредна храна и кое не, защото ако е вредна, няма да е храна и не би трябвало да се консумира”, коментира и Пламен Димитров, президент на КНСБ.

Проектозаконът предвижда с данък да бъдат облагани всички храни, които съдържат сол, захар, кофеин и хидрогенирани мазнини над определени норми, припомня в. „Стандарт”.

Това ще доведе до фалити на фирми, закриване на поне 4300 работни места и поскъпване на всички храни, прогнозират от работодателските и синдикалните организации.

Хранително-вкусовата промишленост: Данък „вредни храни” е чудовищен

Фирми от хранително-вкусовата индустрия вече обявиха, че ако данък „вредни храни” се приеме, ще търсят правата си пред европейските институции.

Според браншовите асоциации на хлебари, производители на безалкохолни напитки, захарни изделия, месни продукти и растителни масла, въвеждането на новия данък няма да има здравен резултат. Според тях проблемите на хората с наднормено тегло са заради неактивния начин на живот и няма научни изследвания за това, че консумацията на определени храни води до затлъстяване.

Данък "вредни храни" вдига цените на чипса, шоколада и газираното

Оценка на въздействието на данък „вредни храни” върху икономиката на страната ни ще направи Министерството на икономиката преди законопроектът да бъде внесен в Министерски съвет. С това се е ангажирал министърът на икономиката Божидар Лукарски, след като вече се срещна с представители на големи компании и бизнес организации от хранително-вкусовата промишленост.

Бизнесът е предупредил за отлив на инвестиции и орязване на работни места. Има и опасност от увеличаване на нелегалния внос на евтини и некачествени храни от съседни страни, в които няма такъв данък, смятат представителите на бизнеса.