Шефовете на НЕК обвиняват ДКЕВР за финансовия резултат на компанията
Шефовете на НЕК обвиняват ДКЕВР за финансовия резултат на компанията / снимка: БГНЕС

Отрицателният финансов резултат, с който НЕК приключи полугодието, е изцяло следствие на неадекватната ценова политика на ДКЕВР спрямо компанията през последните две години. Това се казва в официално изявление на изпълнителните директори на компанията Любомир Велков и Мардик Папазян, по повод изказванията на заместник-председателя на Съвета на директорите на Българския енергиен холдинг Тенчо Попов вчера. Той явно обвини ръководството на НЕК за лошите финансови резултати и прогнозира, че Велков и Папазян вероятно ще бъдат освободени до края на седмицата.

От НЕК твърдят, че за очертаващата се неблагоприятна ситуация пред компанията, ръководствата на енергийния холдинг, Държавната комисия за енергийно и водно регулиране и Министерството на икономиката и енергетиката са били уведомени многократно, още в края на миналата година. Те са били предупредени и за опасността, че банките-кредиторки могат да обявят вземанията си за предсрочно изискуеми. „Тенчо Попов и всички останали, до които сме писали доклади за очакваното влошаване на финансовите резултати на НЕК, просто не смееха да се противопоставят на популистките предизборни действия на бившия министър на икономиката и енергетиката”, се казва още в изявлението.

След проведено заседание на 4 юни на Съвета на директорите на НЕК е било взето решение да бъдат намалени разходите за ремонти, административните разходи и инвестиционната програма за годината с 53 млн. лв., като част от антикризисните мерки за излизане от неблагоприятната ситуация. В резултат на това, а и на намалените цени на топлофикационните централи през месеците юни и юли финансовият резултат на НЕК е положителен, като печалбата за последния отчетен месец – юли е 9 млн. лв., а за седемте месеца на годината загубата е намалена на 33 млн. лв.

Резултатът от лицензионните дейности, които изцяло зависят от регулаторната рамка, определена от ДКЕВР, съответно “Обществена доставка” и “Пренос на електрическа енергия” е загуба съответно с 60 млн. лв. и 3 млн.лв. Лицензионните дейности, които зависят от мениджмънта на НЕК ЕАД, са на печалба. При “Търговия с електрическа енергия “ тя е 16 млн.лв. От други дейности и приходи печалбата е 5 млн. лв.

„Възможностите за намаляване на себестойността на продаваната електроенергия и на услугата пренос са изключително ограничени”, смятат от ръководството на НЕК.