Чешкият математик и лингвист Якуб Мариан създаде инфографика за стандарта на живот в отделните страни-членки на Европейския съюз.
Мариан имал за цел да помогне на хората, които искат да пресметнат разликата в стандарта на живот между родината си и страната, в която възнамеряват да се заселят. За целта той използва няколко показателя като колко струва следването, каква е пенсията, постоянните месечни приходи и т.н.
Калфин: При 860 лв. средна заплата, хората трябва да вземат 700 лв. пенсия
Математикът посочва за пример Германия, която получава индекс от 100 точки, където се изразходват 2000 евро на месец за нормален живот. Ако обаче се преместите в Норвегия, която има индекс 153, ще са ви необходими 53 на сто повече средства - 3060 евро на месец, за да може да запазите същия стандарт на живот, който сте имали в Германия. Но, ако решите да заминете за Молдова, чийто индекс е 37, тогава ще са ви необходими 740 евро на месец.
КНСБ иска поне 700 лева заплата за висшист, работещ по специалността си
Средната месечна заплата в Германия е 2600 евро, докато в България е 400 евро, което е 6.5 пъти по-малко от Германия, подчертава чешкият математик. Поради тази причина средният българин не може да си позволи разходи от 1000 евро на месец, за да достигне средния стандарт на живот в Германия, където индексът за покупателната способност е 183, а в България 73.
Източник: БГНЕС