Навсякъде в Европа се пристъпва към пенсионни реформи. Това заяви пред БНТ министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов. Трябваше да предприемем тази стъпка, след като имаме 2 млрд. лева дефицит, оставен от миналата година, с над 1 млрд. лева дългове на работодатели, самоосигуряващи се лица, ние нямаме друг изход, допълни той.
Планираме по-голяма заетост, по-високи доходи, по-голяма събираемост на осигурителните вноски. Пенсионната възраст се запазва същата, вдигаме постепенно осигурителния стаж. Стотици хиляди българи, които работят трета категория труд няма да бъдат засегнати от тази реформа, категоричен бе Младенов. Една част от хората, които работят в сивата икономика, те ще имат проблеми. Трябва да се защитят интересите на голяма част от българите, които са редовни платци, каза министърът, цитиран от БГНЕС.
Хората да не работят без трудови договори. Тях ги вълнува да има къде да работят и да получават по-високи доходи, заяви Младенов. На тези, които се чувстват работоспособни, искаме да им дадем шанс да работят колкото се може по-дълго. 65 години като навършат с минимум 15 години осигурителен стаж и те ще могат да се пенсионират, ако искат, допълни социалният министър. При тези размери на осигурителната вноска има голяма част от работодателите, които не плащат.
Тези, които плащат редовно осигурителни вноски, те питат какво прави държавата, за да си събира вноските от тези, които не плащат, каза Младенов. В момента преговарят браншовите структури на синдикатите и работодателите и до края на седмицата очаквам с около 10% по-високи осигурителни прагове, отколкото миналата година. В момента минималната работна заплата е 240 лева, когато се махнат данъци и осигуровки, човек получава чисто около 211 лева. Искаме да ограничим бедните хора в България. Минималната работна заплата е важна, за да може постепенно да започнат да растат доходите, каза социалният министър.