EVN ще публикува на сайта си договора между компанията и държавата, за да бъде публично известна всяка точка в документите. Това заяви регионалният мениджър на EVN България Йорг Золфелнер. Той обясни, че високите сметки за парно и ток са в резултат на повишената цена на електроенергията с 13% от 1 юли миналата година, високото потребление по време на празниците и по-дългият период на отчитане на електромерите.
Според регионалния мениджър на компанията няма основание държавата да иска лиценза на EVN, защото няма нарушаване на българското законодателство.
„Има голям въпрос какви тайни съществуват в приватизационните договори. Ние ще публикуваме договора между България и EVN за приватизацията на бившото “Електроразпределение-Пловдив” и „Електроразпределение-Стара Загора“, така че всеки може да гледа този исторически факт. Има още една тайна - гарантираната възвръщаемост на тези фирми в приватизационните договори. Тази възвръщаемост не съществува в приватизационния договор, а в регулаторната рамка, наредбата и в насоките на регулатора“, каза Золфелнер.
Още преди приватизацията, през 2004 година е била публикувана тази регулаторна рамка, която фиксира 16 на сто възвръщаемост на регулаторната база за първите три години от 2005-а до 2007 година, 12 на сто за пет години – от 2008-а до 2012 година, обясни мениджърът на EVN.
„Има нещо особено – от една страна, имаме фиксирани цифри, фиксирана възвръщаемост на капитала, а от друга страна, ние традиционно имаме повече корпоративни разходи от тези, които са одобрени в регулаторната рамка. Разликата между тези 16 и 12 на сто и реалната възвръщаемост е значителна. За тези години от 2005-а до 2012 година нашата възвръщаемост реално в електроразпределението и електроснабдяването заедно е 5,85 процента годишно", каза Золфелнер.