Гърция е под международно наблюдение, откакто беше приет първият план за спасяването й преди 2 години, но още не е преодоляла тежкото положение, заяви директорът на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард, цитирана от ДПА.
Гърция, откъдето тръгна дълговата криза в еврозоната, е в рецесия от 2008 г. Икономиката й се е свила с 15 процента, безработицата расте, а за тази година експерти на МВФ прогнозират свиване с още 4,7 процента, като растеж не се очаква преди 2014 г.
Международните кредитори на Атина начело с Европейския съюз и МВФ настояват правителството да наложи икономии, с които да постави под контрол бюджета, и да извърши значителни структурни реформи, за да възстанови конкурентноспособността на икономиката. Според кредиторите обаче напредъкът е доста бавен.
"През последните шест месеца посветихме прекомерно много време на гръцките въпроси, на новата гръцка програма и на обсъждания с гръцките власти", каза Лагард по време на пролетните заседания на МВФ и Световната банка във Вашингтон, цитирана от БТА.
По думите й през този период са се случили много неща. Съставено е било правителство на националното единство, което да осъществи втория спасителен план за Гърция. Приети са били закони. Изпълнени са били предварителните условия, поставени от МВФ и другите кредитори.
Все пак според нея гръцкото правителство има да свърши още доста работа, като една от областите, в която по нейно мнение има нужда от повече усилия, е събирането на данъците.